Tamworth: Tamworth Jockey Club Saturday 30, July 1994

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 48
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM Class 3 Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:41.05 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 FOCAL Gregory Cribb 2 54 N/A 9-2 Salieri / Beyond the Moon
2 0 BOUNTY'S PINCH Ron Roach Ms Lorna Delaney 0.8 6 54.5 N/A 9-2 Celestial Bounty / Fitting Role
3 0 VICTORY ISLAND T Atkins 0.9 4 53 N/A 10-1 New Regent / Marine Victory
4 0 WOODSTOCK JOE Greg Nock 1.1 1 56.5 N/A 7-2 Nirangi / Royal Isobel
5 0 MY SCRUBBER MAN P Robertson 3.4 5 55.5 N/A 6-4 Massacre / Fast Music
6 0 HOPEFUL WARRIOR Neil Brown D Chapman 5.9 3 55 N/A 8-1 Pillaster / Hopeful Adventure
Race 2 - 12:00AM Maiden Hcp (1400 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:28.55 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PROUD VOLUNTEER P R Hennessy Greg Nock 6 56 N/A 6-4 El Cuite / Brave Pride
2 0 TICKET TO RICHES Ms Lorna Delaney 3 2 55.5 N/A 8-1 Foystaan / Raffle
3 0 LAFOY Troy Brandenburg 3.8 1 56.5 N/A 6-4 Coalcliff / Tall Tricks
4 0 VOODOO STAR Harry Troy 6.6 4 55.5 N/A 12-1 Zeditave / Vookal Star
5 0 THE ALAMO D Chapman 6.8 7 55 N/A 16-1 Best Western / Rose Crown
6 0 ANNACALL P Robertson 9.8 5 55 N/A 20-1 So Called / Annual Award
7 0 YARRAGLEN Barry Gatenby 13.8 3 56.5 N/A 7-2 Bletchway / Bold Madam
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 HELEN'S THEORY Greg Nock 7 55 N/A 7-2 Theorist / Princess Taliz
2 0 CLASSIC STAR Tony Stephens 4 11 54.5 N/A 8-1 Star Board / Kabarli
3 0 PRIDE OF MANDERLEY Sue Grills T Atkins 5.5 3 56.5 N/A 2-1 Natski / Revelling
4 0 RAFFERTY Barry Gatenby 9 5 54.5 N/A 20-1 The Rogers Four / Vale of Green
5 0 INSIDE DRAW M Johnson 9.2 8 56 N/A 8-1 Drawn / Bindi Belle
6 0 HOT 'N' FURIOUS Troy Brandenburg 9.7 6 56.5 N/A 10-1 Tarlac / Mid Life Crisis
7 0 BAYSIDE DOLPHIN R Hartin 9.8 4 56.5 N/A 40-1 Flying Dolphin / Bayside Miss
8 0 AHOY A BUOY Ms R Cooper 10.3 2 55 N/A 14-1 Back Aboard / Woodberry
9 0 PAREE PEARL Tony Wilson D Jones 11.8 1 55 N/A 15-1 Alshinfarah / Paris Jewell
10 0 HOT RADISH D Chapman 13.8 10 56 N/A 16-1 Bogan's King / Gerta's Choice
11 0 STAR TROIENNE P Robertson 16.1 9 55 N/A 12-1 Encouraging / Surging Planet
Race 4 - 12:00AM Class 1 Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:13.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 KASHARNO KATE P Robertson 7 54 N/A 5-1 Rivotious / Narafia
2 0 SPECTACULAR JOY Greg Nock 0.3 1 53.5 N/A 6-1 Spectacular Spy / Elaine's Joy
3 0 HALRAAN Troy Brandenburg 0.4 2 55 N/A 3-1 Bataan / Tullamore Girl
4 0 OUR EAGER BEAVER Sandy Bull Ms R Cooper 1.4 6 53 N/A 7-1 Keen / Melange
5 0 STRATHKYLE D Jones 4.2 3 53 N/A 8-1 Tussac / Telemark
6 0 SPIRIT OF JORDAN Harry Troy 6 5 56.5 N/A 7-4 Advance Australia / Dolso's Love
7 0 MAGIC SWITCH G Attenborough 6.5 4 53.5 N/A 9-2 Switch in Time / Magic Toy
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:12.26 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SUPERTIME PARK D Jones 8 58.5 N/A 7-4 Switch in Time / Super Gear
2 0 BINNVAIN Harry Troy 1 6 53.5 N/A 3-1 Vain Karioi / Binnawee Kate
3 0 ANGLE FLYING Tony Stephens 2 4 52.5 N/A 6-1 Flying Dolphin / Park Evelyn
4 0 COPPER MIGHT T Atkins 3 3 52 N/A 8-1 Copper Kingdom / Prose
5 0 FANCY BENNY M Johnson 3.5 5 52.5 N/A 25-1 Hit It Benny / Bindi Belle
6 0 MANICHES Barry Gatenby 3.8 2 52.5 N/A 12-1 Gypsy Kingdom / Marqueda
7 0 DOOGIE BOY P Robertson 5.1 1 55 N/A 3-1 Steel Blade / Golden Peta
8 0 PRINCE ZOFFANY S Gleeson 5.6 7 50.5 N/A 6-1 Zoffany / Just Molly
Race 6 - 12:00AM Class 3 Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.31 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 INSURRECTION Harry Troy 4 56.5 N/A 3-1 Staroka / Resenam
2 0 COUNTY SINGER Greg Nock 0.2 2 52 N/A 6-1 County / Singer Away
3 0 DARK MARQUIS T Atkins 0.6 3 53 N/A 3-1 Switch in Time / Dark Marchioness
4 0 PROVERB STAR Ms R Cooper 0.7 5 52.5 N/A 8-1 Handy Proverb / Felstar
5 0 STYLISH HANDOUT Barry Gatenby 1.2 9 52.5 N/A 6-1 Royal Handout / Miss Delcap
6 0 HE'S AN ASCOT D Jones 2.2 8 53 N/A 5-1 Regal Courtesy / Fiddley Ascot
7 0 REGARDED Terry Bailey G Attenborough 2.7 1 55.5 N/A 7-2 Aristocratic / Lady Sabrina
8 0 LONE VOYAGE P Robertson 3.7 6 52.5 N/A 10-1 Battle / Twilight
9 0 STAYSCAY S Gleeson 7.2 7 50.5 N/A 20-1 Marscay / Stay in Step