Rosehill Gardens: Australian Turf Club Wednesday 02, January 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 03-Jan-19 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 125


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.59 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SANCTIONED David Pfieffer Corey Brown 0 N/A   Teofilo / Aforethought
2 7 STRATHMORE Chris Waller Brenton Avdulla 0.8 0 N/A   Fastnet Rock / Our Egyptian Raine
3 8 HURRICANE HARBOUR Mitch Newman Sam Weatherley 1.1 0 N/A   Arlington / Itsahit
4 3 FABRIZIO Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 1.3 0 N/A   High Chaparral / Desina
5 2 DEPLOY Gerald Ryan James Innes Jnr 1.9 0 N/A   Fastnet Rock / Crimson Reign
6 5 RE EDIT Chris Waller Tommy Berry 2.1 0 N/A   Camelot / So Divine
7 4 MCMAHON (NZ) Chris Waller Rory Hutchings 4.6 0 N/A   Reliable Man / Repenting
8 1 ANTONIO’S PRIDE Richard Freedman Josh Adams 7.4 0 N/A   Smart Missile / Alalunga
Race 2 - 8:24AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.28 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SPECIAL MISSILE Edward O’Rourke & Michael Freedman Tommy Berry 0 N/A   Smart Missile / Quiet Meadow
2 8 SMARTEDGE Peter & Paul Snowden Christian Reith 0.5 0 N/A   Smart Missile / Couredge
3 6 TORYJOY Chris Waller Brenton Avdulla 0.7 0 N/A   Street Cry / Joy of Flight
4 2 HIGH MIST Chris Waller Hugh Bowman 1 0 N/A   High Chaparral / Miss Mushu
5 3 MAID MARILYN Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 2.9 0 N/A   Stratum / Longlea
6 1 FLAGPOLES Chris Waller Sam Weatherley 3.7 0 N/A   High Chaparral / Fly the Flag
7 7 WAIHEKE (NZ) Chris Waller Yusuke Ichikawa 5.7 0 N/A   Ocean Park / Eliza Blues
8 4 PERIBSEN (IRE) John O'Shea Tom Marquand 8.8 0 N/A   Lonhro / Pepiniere
Race 3 - 8:33AM 3YO+ FILLIES/MARES MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.95 Last 600m: 0:35.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MILUNKA Chris Waller Jason Collett 0 N/A   All Too Hard / Distinctive Lass
2 3 LADY CUVEE (NZ) Chris Waller Yusuke Ichikawa 0.1 0 N/A   Savabeel / Lily Bollinger
3 1 IN A WHILE Chris Waller Jay Ford 0.2 0 N/A   Redoute's Choice / Later Gator
4 6 PRESS BOX Chris Waller Brenton Avdulla 1 0 N/A   Hinchinbrook / Kaaptive Empress
5 10 GALINA Peter & Paul Snowden Tommy Berry 1.6 0 N/A   Smart Missile / Ballet D'amour
6 4 LANU MOANA (NZ) Chris Waller Sam Weatherley 1.8 0 N/A   Ocean Park / Oh So Glam
7 2 JULKKIS Chris Waller Hugh Bowman 2.2 0 N/A   Dundeel / Miss Helsinki
8 9 FURLANA Peter & Paul Snowden Christian Reith 3.4 0 N/A   Pierro / Steps to the Beat
9 7 VITESSE Chris Waller Glyn Schofield 3.5 0 N/A   Snitzel / Sananda
10 8 FLUIDITY David Pfieffer Corey Brown 5.9 0 N/A   Tickets / Pedrinate
Race 4 - 8:42AM 3YO+ C&G MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.70 Last 600m: 0:35.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BRILLIANT MIND The Championships Contender Gary Moore Glyn Schofield 0 N/A   So You Think / Starspangled
2 5 REPOSITION Chris Waller Tommy Berry 2.8 0 N/A   So You Think / Sun Song
3 7 LAGARDE Brad Widdup Christian Reith 3.6 0 N/A   Hinchinbrook / Liamena
4 2 DREAM FIELDS David Payne Jason Collett 4.2 0 N/A   Dream Ahead / You or Me
5 4 KING OF SEAS (NZ) The Championships Contender Chris Waller Brenton Avdulla 5.6 0 N/A   Jakkalberry / Free Sea
6 6 SIR HARRY (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 7 0 N/A   Tobique / Pentrose
7 3 INVINCIBLE TRAIN Gerald Ryan Jean Van Overmeire 11.9 0 N/A   Bullet Train / Prime Choice
Race 5 - 8:51AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.95 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 GLENALL Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Redoute's Choice / Our Quivira
2 3 EGYPTIAN SYMBOL Bjorn Baker Jason Collett 0.8 0 N/A   Stratum / Our Egyptian Raine
3 8 THE AVENGER Chris Waller Tommy Berry 0.9 0 N/A   Smart Missile / Certain Promise
4 7 SPENDING TO WIN Peter & Paul Snowden Christian Reith 2.2 0 N/A   Snitzel / Madame Trop Vite
5 5 HACKSAW RIDGE Gerald Ryan Jean Van Overmeire 2.3 0 N/A   Animal Kingdom / Synaesthesia
6 2 DOMED The Championships Contender John Thompson Ms Rachel King 3.9 0 N/A   Duke of Marmalade / Miss Chile
7 6 PARET The Championships Contender Chris Waller Hugh Bowman 5 0 N/A   Harbour Watch / Enduja
1 BOTTI (NZ) Chris Waller 0 N/A Jakkalberry / Lioness
Race 6 - 9:00AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.02 Last 600m: 0:34.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 PLATINUM TYCOON Gerald Ryan James Innes Jnr 0 N/A   Written Tycoon / Platinum Ruby
2 1 ALL OVER BOSANOVA John O'Shea Tom Marquand 4 0 N/A   Court Command / Sassy Vixen
3 2 BEIDI Chris Waller Glyn Schofield 4.1 0 N/A   Stryker / Mingshan
4 4 HIGH LOW BET Chris Waller Sam Weatherley 4.5 0 N/A   High Chaparral / We Betcha
5 8 TANGLED Chris Waller Hugh Bowman 7.1 0 N/A   Snitzel / Bramble Rose
6 6 LUNAR SPIN Richard Freedman Jason Collett 7.4 0 N/A   Hard Spun / Moon Game
7 5 KENTUCKY DIVA Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 11.3 0 N/A   Fastnet Rock / Valkyrie Diva
8 3 GRACEFILLY Brad Widdup Christian Reith 38.8 0 N/A   Snitzel / Graceful Devil
Race 7 - 9:09AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.05 Last 600m: 0:35.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AMERCEMENT The Championships Contender James Cummings Brenton Avdulla 0 N/A   Lonhro / Forfeiture
2 10 ZOURIANA Chris Waller Hugh Bowman 0.5 0 N/A   Zoustar / French Penn
3 9 VITTORINA Chris Waller Jay Ford 0.6 0 N/A   Pierro / Fasten
4 3 COME SEE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 1.3 0 N/A   I Am Invincible / Octavia
5 6 QUICK FUSE Gary Portelli Sam Weatherley 2.4 0 N/A   Nicconi / Caffeina
6 7 SATIN SOCKS Peter & Paul Snowden Corey Brown 2.7 0 N/A   Medaglia d'Oro / Satin Shoes
7 2 AMICA John Thompson Jason Collett 3.8 0 N/A   Rubick / Femina Fashion
8 8 SHUWAAMEKH Gai Waterhouse & Adrian Bott Tom Marquand 4.4 0 N/A   Snitzel / Shamekha
9 4 EXTENSION Edward O’Rourke & Michael Freedman Tommy Berry 4.8 0 N/A   Manhattan Rain / Wonderful Lass
10 5 LIVING ROCKS Chris Waller Glyn Schofield 39.6 0 N/A   Fastnet Rock / Gaze
Race 8 - 9:18AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.68 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 EGYPTIAN MISSILE Bjorn Baker Jason Collett 0 N/A   Smart Missile / Our Egyptian Raine
2 3 CAPITOLINE LADY Peter & Paul Snowden Corey Brown 0.8 0 N/A   Choisir / Lightfeet Lady
3 1 BETCHA FLYING Chris Waller Hugh Bowman 2.1 0 N/A   Uncle Mo / We Betcha
4 2 BOLLYWOOD James Cummings Tommy Berry 2.3 0 N/A   Sepoy / Screen
5 6 ROCQUETTE Gary Portelli Sam Weatherley 3.1 0 N/A   Hinchinbrook / Jacquetta
6 7 SAIGON Chris Waller Rory Hutchings 3.2 0 N/A   I Am Invincible / Saigon Tea
7 8 SAMPHIRE HOE Edward O’Rourke & Michael Freedman Jay Ford 3.9 0 N/A   Dawn Approach / Naeb
8 5 LAKIA Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 4.1 0 N/A   Redoute's Choice / Arabian Gold
9 9 YOU TOO Chris Waller Glyn Schofield 6.1 0 N/A   Nicconi / Whatabeautifulday
Race 9 - 9:27AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.10 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 DEEP CHILL David Payne Jay Ford 0 N/A   Wandjina / Eskimo Queen
2 1 AUSSIE Peter & Paul Snowden Hugh Bowman 1.8 0 N/A   Snitzel / Gold Anthem
3 2 COLADA Gerald Ryan Brenton Avdulla 2.3 0 N/A   Brazen Beau / Clearly Foxy
4 6 OSLO Peter & Paul Snowden Tommy Berry 3.4 0 N/A   Pierro / Scandiva
5 5 NOMBUSO Chris Waller Jason Collett 4.4 0 N/A   Snitzel / Estatuilla
6 4 JOHNNY ANGEL Chris Waller Glyn Schofield 6 0 N/A   I Am Invincible / Whenever
7 7 RULE THE WORLD Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 6.4 0 N/A   Hallowed Crown / Pay Off Now
8 8 VIREN David Payne Jean Van Overmeire 17 0 N/A   Olympic Glory / Sammy's Girl
Race 10 - 9:36AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.74 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ANTONIO PADRE Chris Waller Tommy Berry 0 N/A   Hinchinbrook / Kaaptive Empress
2 7 SAVOURY (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 0.1 0 N/A   Savabeel / Impulsive Dream
3 4 INDUSTRIAL Peter & Paul Snowden Hugh Bowman 2.4 0 N/A   Star Witness / My Lady's Chamber
4 5 LUCKY VICTOR David Payne Jay Ford 3.2 0 N/A   Champions Gallery / Images
5 8 ZEMDEGS Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 4.1 0 N/A   Rubick / Balloons
6 3 FORTRESS COMMAND The Championships Contender Gerald Ryan James Innes Jnr 4.7 0 N/A   Sebring / Prairie Star
7 6 OUR MATE CHUCKLES Tim Martin Rory Hutchings 7.1 0 N/A   Fast 'n' Famous / Kiss 'n' Tale
2 CALIFORNIA CUSTOM Peter & Paul Snowden 0 N/A Fastnet Rock / Custard
Race 11 - 9:45AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.54 Last 600m: 0:35.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 NORTH Peter & Paul Snowden Corey Brown 0 N/A   Deep Field / Legato
2 7 ROYAL BANQUET Brad Widdup Christian Reith 1.3 0 N/A   Snitzel / Twilight Royale
3 4 IMPACTFUL Chris Waller Hugh Bowman 1.8 0 N/A   Deep Impact / Lucky Raquie
4 6 PANCHO Chris Waller Brenton Avdulla 2.1 0 N/A   Dissident / Novel Dancer
5 1 CROWN AFFAIR David Payne Jason Collett 3.9 0 N/A   Snitzel / Gallant Tess
6 8 SOUL SOLDIER Peter & Paul Snowden Tommy Berry 4.3 0 N/A   Written Tycoon / Show Affection
7 3 HEY MIGHTY Gai Waterhouse & Adrian Bott Tom Marquand 5.7 0 N/A   Fastnet Rock / Pear Tart
2 DUCLAIR Peter & Paul Snowden 0 N/A Snitzel / Quackquack
Race 12 - 9:54AM 3YO OPEN TRIAL (896 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.92 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 QUADRIGA Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Sebring / Sayahailmary
2 3 EXCLUSIVE Mark Newnham Koby Jennings 0.1 0 N/A   Written Tycoon / Talkin' About
3 7 RIVIERA Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 1.4 0 N/A   All Too Hard / What a Treat
4 1 APERITIF Chris Waller Hugh Bowman 2.3 0 N/A   Bernardini / Pimms Time
5 4 GENTLE PERSUASION The Championships Contender Mark Newnham Tom Marquand 2.8 0 N/A   More Than Ready / Pay Off Now
6 9 ZOURHEA The Championships Contender Gerald Ryan James Innes Jnr 3.2 0 N/A   Zoustar / Oxigenada
7 8 SKILLET Chris Waller Glyn Schofield 4.3 0 N/A   I Am Invincible / Woppitt
8 2 COSTELLO The Championships Contender David Payne Jason Collett 4.5 0 N/A   Americain / La Famelia
9 6 RECTITUDE Gerald Ryan Jay Ford 6 0 N/A   Sepoy / Ladys Angel
Race 13 - 10:03AM 3YO+ FILLIES & MARES MAIDEN TRIAL (896 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.14 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 WALK THE RUNWAY Gary Portelli Jason Collett 0 N/A   All Too Hard / Fashions Afield
2 2 FABULOSA Gai Waterhouse & Adrian Bott Tommy Berry 0.4 0 N/A   More Than Ready / Absolutelyfabulous
3 1 CALL ME ROYAL The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 1.4 0 N/A   Sebring / Royal Chalee
4 4 MISS BELIEF The Championships Contender Gerald Ryan Jay Ford 1.9 0 N/A   Snitzel / Divine Rebel
5 5 MOLTEN ROCK The Championships Contender Mark Newnham Tom Marquand 3 0 N/A   High Chaparral / Steamheat
6 3 FIRECRACKER Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 4 0 N/A   All Too Hard / Dazzle Light
6 PSYCHEDELIC James Cummings 0 N/A Domesday / Hallucinates
Race 14 - 10:12AM 3YO+ FILLIES & MARES MAIDEN TRIAL (896 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.84 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 ZELROSA Gerald Ryan Jay Ford 0 N/A   Snitzel / Monte Rosa
2 1 AUTUMN The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Hugh Bowman 0.2 0 N/A   Medaglia d'Oro / Spring Venture
3 6 SHARAPOVA Garry Frazer Ms Chelsea Ings 0.5 0 N/A   Sebring / Chosen Dove
4 4 LOVING HEART Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 3.2 0 N/A   Epaulette / Lucentino
3 LILY ASTOLAT Brad Widdup 0 N/A Camelot / Whippy Van
2 GAME OF CIRCLES Mitch Newman 0 N/A Albrecht / Rejoicing to Win
5 NESHMIYA Peter & Paul Snowden 0 N/A Medaglia d'Oro / Al Anood
Race 15 - 10:21AM 3YO+ C&G MAIDEN TRIAL (896 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.53 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 ROCK Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A   Pierro / Subtitle
2 2 DISCOMBE (NZ) Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 1.3 0 N/A   Redoute's Choice / Lovetessa
3 1 COVERT OPERATION Jason Coyle Jason Collett 4.8 0 N/A   Epaulette / Well Hidden
4 4 NO COMPLAINTS Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 5 0 N/A   Dundeel / Savannah's Choice
5 3 MALOS James Cummings Christian Reith 5.2 0 N/A   Lonhro / Erato
6 7 ROYAL CAPTAIN Gerald Ryan James Innes Jnr 8.2 0 N/A   Lonhro / Armed for Action
7 8 SHUFFLE UP The Championships Contender Richard Freedman Ms Rachel King 8.3 0 N/A   Redoute's Choice / Rekindled Applause
8 9 SONNEIRE Richard Freedman Jay Ford 22.7 0 N/A   High Chaparral / Findaz Keepaz
5 PLENTY Chris Waller 0 N/A Zoustar / Ubiquity
Race 16 - 10:30AM 3YO+ C&G MAIDEN TRIAL (896 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.75 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 MR DEPENDABLE (NZ) Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0 N/A   Reliable Man / La Grande Dame
2 1 ALTAIR Chris Waller Hugh Bowman 3 0 N/A   Zoustar / Rossarita
3 2 BUCEPHALUS Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 6.3 0 N/A   Redoute's Choice / Miss Stellabelle
4 8 ROYAL Michael, Wayne & John Hawkes Koby Jennings 7.2 0 N/A   All Too Hard / Running Royalty
5 3 CANYONERO Mark Newnham Tom Marquand 7.3 0 N/A   Pierro / Rosnaree
6 6 MORE THAN A HORSE Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 7.5 0 N/A   More Than Ready / Xandretta
7 9 CATAPULT James Cummings Christian Reith 8.2 0 N/A   Medaglia d'Oro / Tactless
8 5 LIFE OF LINCOLN (NZ) Richard Freedman Jason Collett 10.5 0 N/A   O'Reilly / Lady Lincoln
9 4 EUGENIO (NZ) John Thompson Ms Rachel King 11.7 0 N/A   Shocking / Rixi