Cheltenham Park: South Australian Jockey Club Monday 17, February 2003

Meeting Type: Metro (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 75

Race 1 - 12:00AM Hurdle Trial (2600 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Eligible riders cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 2:56.78 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 SCOOP THE GOLD Jim Smith Perry Thomas 0 0 N/A Bellotto / Sister Shirley
2 3 BAITENHAUSEN Stuart Gower Mr Paul Fahy 0.1 0 0 N/A Jade Hunter / Jevresa
3 1 YOUNG WILLY Merri Glatz Mr Grant Young 4.1 0 0 N/A Will Dancer / Renowned
4 2 FAMOUS PIRATE Merri Glatz Todd Balfour 0 0 0 N/A Pirate Army / Renowned
Race 2 - 12:00AM Two-Year-Old Short Trial (688 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:41.28 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 COST A ZAC Mick Huxtable Chad Lever 4 0 N/A Distorted Humor / Sixpence
2 6 BONAVANTI Pat Barns Jason Lyon 0.1 2 0 N/A Danavanti / Bon Amitie
3 2 HASUFEL John Dunn Ben Claridge 0.6 6 0 N/A Thunder Gulch / Grasmere
4 1 HURRICANE CITY Brian Mueller David Zawitkowski 0 1 0 N/A Is It True / City Jewel
5 4 OUR VAIN LAD Ken Sweeney Matthew Neilson 0 7 0 N/A Success Express / Our Vain Lady
6 7 TEASER Byron Cozamanis Matthew Hales () 0 3 0 N/A Sandpit / Smytzer's Heiress
7 3 DANE DAYS Ken Sweeney Wayne Kerford 0 5 0 N/A Nothin' Leica Dane / Golden Days
Race 3 - 12:00AM Two-Year-Old Short Trial (688 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:41.41 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 GOLD ON GOLD Ken Sweeney Wayne Kerford 3 0 N/A Made of Gold / Goldelle
2 2 PRINCE MALEBO Ken Sweeney Matthew Neilson 0.2 5 0 N/A Mister Malebo / Primp
3 4 PEGASUS CROWN John Dunn Ben Claridge 3.2 1 0 N/A Beautiful Crown / Light of Eire
4 7 MISS ISHII Barry Dunn Joe Bowditch 0 8 0 N/A Vettori / Tipsy Feeling
5 3 OUTPOINT Ken Sweeney Matthew Hales () 0 2 0 N/A Victory Prince / Forest Lily
6 6 STARKAZAAR Pat Barns Ms Kayla Stra 0 7 0 N/A Durbridge / Lap the Stars
7 1 SIR JAZZ Byron Cozamanis Clare Lindop 0 4 0 N/A Devaraja / Our Jazz
8 5 LUMBERED Mark Minervini Ms Cheree Buchiw () 0 6 0 N/A Timber Country / Snare
Race 4 - 12:00AM Two-Years-Old Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:03.13 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 JUST A GHIA Brian Mueller Clare Lindop 1 0 N/A Royal Abjar / Roadside
2 5 AMYJAYE GOLD Gary Kennewell Joe Bowditch 0.5 8 0 N/A Gallo Di Ferro / Amyjaye Star
3 6 JAZZIC Pat Barns Jason Lyon 8 2 0 N/A Blevic / Gala Jazz
4 3 BELLA FUTURA Leon Macdonald Ms Cheree Buchiw () 0 4 0 N/A Gallo Di Ferro / Bella Colora
5 8 THE UPSTAGER Leon Macdonald Ben Hoppo 0 6 0 N/A Akhadan / Show Must Go On
6 1 PAGEANT NIGHT Kylie Huxtable David Tootell 0 3 0 N/A Stargazer / Lady Scenita
7 9 RIPOSTE John Hawkes Wayne Kerford 0 7 0 N/A Strategic / Queen Echo
8 2 LUCKY SHOES Stuart Gower Ben Claridge 0 5 0 N/A Torrential / Footloose
7 OAKWOOD David Balfour 0 0 N/A Charnwood Forest / Siska
Race 5 - 12:00AM Two-Years-Old Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:02.22 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 LUCRATIVE DAME David Jolly Simon Price 1 0 N/A Zeditave / Money Maker
2 7 COSMIC DUDE Phillip Stokes Paul Gatt 0.5 2 0 N/A Distorted Humor / Choral Group
3 2 GETTING LUCKY Joe Hall Mr Glen Dorol 1.5 3 0 N/A Danzig Connection / Crafty Luck
4 4 AUCTION BELL Barry Dunn David Zawitkowski 0 5 0 N/A Bellotto / Autumn Ranch
5 5 THE UMAT Leon Macdonald Ms Cheree Buchiw () 0 8 0 N/A Umatilla / Antitheta
6 3 REYES D'ORO David Balfour Joe Bowditch 0 7 0 N/A Made of Gold / Commanding Sight
7 6 BAHARIYA John Hawkes Wayne Kerford 0 6 0 N/A Desert Prince / Royal Tiara
8 8 BACI LASS Stuart Gower Ben Claridge 0 4 0 N/A Perugino / Crown Edict
Race 6 - 12:00AM Three-Year-Old Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:01.81 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 BRETON ROSE John Barns Clare Lindop 0 0 N/A Celtic Swing / Summer Shamal
2 3 CRYSTALLION Clarken Ben Claridge 1.3 0 0 N/A El Moxie / Rhythmic Mahal
3 7 HALO AMORE Mick Huxtable Chad Lever 3.3 0 0 N/A Don't Say Halo / Welcome Amore
4 6 AKHADALANE Joe Hall Mr Glen Dorol 0 0 0 N/A Akhadan / English Lane
5 9 AUGUST LIGHTS Ray Moore Kypros Louca () 0 0 0 N/A All Lit Up / August Ceremony
6 10 SITKA Barry Brook Todd Balfour 0 0 0 N/A Stargazer / Wary
7 2 EDISON David Jolly Joe Bowditch 0 0 0 N/A Umatilla / Golden Prayer
8 1 FRENCH BLEND Gordon Richards David Zawitkowski 0 0 0 N/A Jeune / Maid of Megeve
LR 8 REGICIDE John Hawkes Mr Darren Holland 0 0 0 N/A Strategic / Ekaterin
4 DARE TO FLIRT Mark Minervini 0 0 N/A Kenvain / Fostering
Race 7 - 12:00AM Three-Year-Old Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:01.78 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 AKAL Joe Hall Mr Glen Dorol 0 0 N/A Akhadan / Klistoh Lass
2 1 UNROCEL TAP Mark Minervini Ms Cheree Buchiw () 1.8 0 0 N/A Geiger Counter / Neensie
3 8 MADUTINA Mick Huxtable Chad Lever 1.9 0 0 N/A Made of Gold / Stella Matutina
4 9 BOBBIE DEEGS Shane Coombs David Zawitkowski 0 0 0 N/A Snippets / Southern Dream
5 2 JUGAH'S LANDING Clarken Ben Claridge 0 0 0 N/A Jugah / Queen Eagle
6 10 ZYHEERA Jeff Bugg Clare Lindop 0 0 0 N/A Danzig Connection / Scarlet Red
7 4 SLIGHTLY IMPERFECT Bill Bogarts David Tootell 0 0 0 N/A Brondesbury / Possibly Perfect
8 5 SCHLOSS John Hawkes Wayne Kerford 0 0 0 N/A Grand Lodge / Kalinda
9 6 GERONIMO THE BRAVE Dennis O'Leary Paul Gatt 0 0 0 N/A Keepers / La Recife
10 7 THIS LITTLE PIG Joe Hall Jason Lyon 0 0 0 N/A Akhadan / Miss Piggy
Race 8 - 12:00AM Open Short Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:01.16 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 SUIT John Hawkes Mr Darren Holland 0 0 N/A Procol Harum / Fashions
2 4 DISCO TIME Leon Macdonald Ben Hoppo 0.5 0 0 N/A Forest Glow / Ball of Fat
3 6 CLASSY LOOKER Ken Sweeney Ben Claridge 2.5 0 0 N/A Euclase / Good Looker
4 5 STREET PARLOUR Trevor Simounds David Tootell 0 0 0 N/A Dolphin Street / Palamour
5 3 STARBUCKS David Balfour Simon Price 0 0 0 N/A Comet Shine / Sawbuck
6 1 COZARVY Byron Cozamanis Matthew Hales () 0 0 0 N/A Stargazer / Silver Souvenir
7 2 PASSED OVER Greg Lesnikowski Wayne Kerford 0 0 0 N/A Lake Coniston / Ama's Daughter
7 UNROCEL SAINT Mark Minervini 0 0 N/A Last Tycoon / Pheroz Fantasy
Race 9 - 12:00AM Open Short Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:02.22 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 SHANICITY Greg Lesnikowski Joe Bowditch 0 0 N/A Heroicity / Norfolk Shan
2 2 TRUBRIDGE Daryl Stone Ms Nicole Stone 2.5 0 0 N/A Durbridge / Nursery Rhyme
3 8 DIVINYL Phillip Stokes Jason Lyon 3.5 0 0 N/A Rodrigo de Triano / Buck Harbor
4 5 KNIGHT REFLECTOR John A O'Connor Matthew Neilson 0 0 0 N/A Prego / Golden Zeepaard
5 7 GALGA JACK Clarken Ben Claridge 0 0 0 N/A Martial Law / Wicked Fairy
6 4 MAGNAKEEP Wally Bencic David Zawitkowski 0 0 0 N/A Keepers / Top Magnesia
7 3 WRAYBERN Bill Bogarts Mr Glen Dorol 0 0 0 N/A Brondesbury / Pushy Appeal
8 6 GOLDEN ARCHES Dennis O'Leary Paul Gatt 0 0 0 N/A Archway / Kohfleet
Race 10 - 12:00AM Open Short Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:02.96 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 BY INVITATION ONLY Tony McEvoy Simon Price 0 0 N/A Fraar / Royal Scoop
2 6 AUTUMN BELLE Mark Minervini Jason Lyon 0.5 0 0 N/A Bellotto / Flurry's Autumn
3 3 A FEATHERED TALE Greg Lesnikowski Paul Gatt 2.5 0 0 N/A Bahamian Bounty / Signoritta
4 1 WOODPECKER Wally Bencic David Zawitkowski 0 0 0 N/A Woodman / Ease And Comfort
5 2 MY SAINTED AUNT Greg Lesnikowski Ben Claridge 0 0 0 N/A Canonise / Word Game
6 4 SWISS CONNECTION Debra Quinton Bradley Vale 0 0 0 N/A Real Cash / Anita Chiquita
7 TOP KALA John A O'Connor 0 0 N/A Kala Dancer / Home By Day