Seymour: Seymour Racing Club Monday 13, January 2003

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Back to top
Rail Position: in True Position
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 82

Race 1 - 9:00AM Two Years Old & Up Trial (1200 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Apprentices cannot claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:11.62 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 DRAGONWIN John Symons Sam Hyland 0 0 N/A Zabeel / Court
2 4 AUSSIE'S LAD Roger Hoysted Adrian Ledger 1.5 0 0 N/A Dehere / Aussie Consul
3 2 KELSPEC Chris Nichols Robert Beattie 3 0 0 N/A Keltrice / Soften
4 3 HE CRAZY John Symons Mr Edward Brennen 0 0 0 N/A Revoque / Dancefloor Doll
5 6 ATTICUS John Symons Craig Lloyd 0 0 0 N/A Spartacus / No Hiccup
6 5 TIMBER SPIRIT John Symons Paul Boase 0 0 0 N/A Timber Country / Cold As Christmas
1 ROYAL PORTRAIT Therese Patton 0 0 N/A King of Kings / Watercolours
7 LIPSTICK BLEU Tom Balshaw 0 0 N/A Monde Bleu / She's Got Pizzazz
Race 2 - 9:20AM Two-Years-Old & Up Trial (1000 METRES)
Of $00.
Class 2, Catch Weight, Apprentices can claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.33 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 REVERBERATION Shannon G Hope Blake Shinn 0 0 N/A Thunder Gulch / Danish
2 1 SPONSOR Lyle Plumb Robert Beattie 4 0 0 N/A Suave Dancer / Tunnalu
3 4 ROYAL MERLIN Peter Morgan Cameron Quilty 4.5 0 0 N/A Royal Academy / Madam's Way
4 7 LUCKY TO LIVE Keith Newman Colin Dean 0 0 0 N/A Encores / Bar Search
5 2 COUNT RIVERLEA Neville Allport Mr Shaun Nolen 0 0 0 N/A Blalocks Bull / Angel County
6 6 FENTON Paul Den Hertog Luke Nolen 0 0 0 N/A Saithor / Rest Day
7 5 LORD WILLIAM REGAL Tom Balshaw Ms Cheryl Rogers 0 0 0 N/A Shevchenko / Domain Flash
Race 3 - 9:40AM Two-Years-Old & Up Trial (1000 METRES)
Of $00.
Class 2, Catch Weight, Apprentices can claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 SHEER DANZERO John Symons Paul Boase 0 0 N/A Danzero / Renouncing
2 5 GRAN PHILLIPA Steve Clifton Colin Dean 1.3 0 0 N/A Air de France / Vouch
3 3 MINJAHRA Vincent Nolen Mr Shaun Nolen 5.3 0 0 N/A Racer's Edge / Midas Miss
4 1 KYIV RISING Tom Balshaw Ms Cheryl Rogers 0 0 0 N/A Shevchenko / Madam Know All
6 PRINCE OF RHYTHM Richard McCubbin 0 0 N/A Regal Classic / Courtly Lady
4 RETURN TO VENDOR Barbara Hennel 0 0 N/A Greig / Munika
Race 4 - 9:55AM Two Years Old & Up Trial (1000 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Apprentices cannot claim.
CLASS 3 to OPEN

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 KATIE LOU Richard Nettleton Luke Nolen 0 0 N/A Racer's Edge / Centex Lass
2 3 KING PASHA Kevin Evans Brad Rawiller 0.8 0 0 N/A Regal Classic / Pasha's Honor
3 4 SKYLIGHT JIMMY Lyle Plumb Blake Shinn 1 0 0 N/A Palace Music / Cheeky Trot
4 2 BALMY BAR Roger Hoysted Adrian Ledger 0 0 0 N/A Swooping / Arts
Race 5 - 10:10AM Two-Years-Old Colts & Geldings Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:46.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 EDGE OF GLORY Lee Hope Luke Nolen 0 0 N/A Honour And Glory / Cliff Edge
2 2 RAISE A TICKLE Keith Newman Colin Dean 0.2 0 0 N/A Space Cadet / Fairy Like
3 4 ROBBO'S DANEHILL John Symons Sam Hyland 10.2 0 0 N/A Lycius / Danehillcait
4 1 PUMARALI John Symons Craig Lloyd 0 0 0 N/A Quick Score / Paris of Brighton
5 7 OLDCOGA Brett Mallyon Cameron Quilty 0 0 0 N/A Cogitate / Lady O' Lantic
3 EAGLE RISE Tony Vasil 0 0 N/A Danehill / Born Western
5 BOVICTON LAD Tony Waddell 0 0 N/A Inflate / Requisites
Race 6 - 10:25AM Two-Years-Old Colts & Geldings Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:47.69 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 FRAMMENTI Tony Vasil Brett Prebble 0 0 N/A Snippets / Regal Chamber
2 1 APPROVED John Ledger Adrian Ledger 0.1 0 0 N/A El Moxie / Castlegayle
3 2 OBERON BOY Keith Newman Colin Dean 4.6 0 0 N/A Space Cadet / Trisilks
4 6 BOLD DECEIVER John Symons Paul Boase 0 0 0 N/A Gold Ace / Advisory
5 5 UNDRED CARTERS John Symons Mr John Didham 0 0 0 N/A Hurricane Sky / Century Pike
4 PINDAROS Vern Proctor Mr Edward Brennen 0 0 N/A Toy Pindarri / Cool Stepper
Race 7 - 10:40AM Two-Years-Old Fillies Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Two-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:47.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 JUDICATION Sharon Roylance Brad Rawiller 0 0 N/A Jugah / Court Challenge
2 8 MISS HILARIOUS John Symons Sam Hyland 0.2 0 0 N/A Distorted Humor / Chippy's Daughter
3 3 AUNTIE LEAH Gwenda Johnstone Colin Dean 2.2 0 0 N/A Dolphin Street / Sheego
4 4 SLICK ACTION Gwenda Johnstone Luke Nolen 0 0 0 N/A Bite the Bullet / Lost in Flight
5 5 WHISPERING SUN Vincent Nolen Mr Shaun Nolen 0 0 0 N/A Desert Sun / Mrs. Brooker
6 1 MADAME COGNAC Roger Hoysted Adrian Ledger 0 0 0 N/A Hennessy / Astral Sprite
7 7 BRASSI ROAD Geoff Mackenzie Paul Boase 0 0 0 N/A Demus / Bob's Legacy
2 SPIRIT OF UMA John Symons 0 0 N/A Umatilla / Esperite
Race 8 - 10:55AM Three-Years-Old Fillies Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Three-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:46.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SAMISEN Lee Hope Brad Rawiller 0 0 N/A Danewin / Gem of a Lunch
2 6 DELL ERA Lee Hope Adrian Ledger 0.2 0 0 N/A Raami / Emilia
3 1 ACCLAIM Sheila Laxon Mr John Didham 0.7 0 0 N/A Prized / Star Reason
4 8 ANOTHER RAINBOW Ken Aldous Mr Shaun Nolen 0 0 0 N/A Encosta de Lago / Papaver
5 7 MINKA Gerald Egan Xavier Smith () 0 0 0 N/A Haayil / Dancing
6 4 PALACE RHYME Vern Proctor Mr Edward Brennen 0 0 0 N/A West Point / Palace Melody
7 3 BRUARONG LADY Tony Waddell Colin Dean 0 0 0 N/A Inflate / Megan Vale
8 2 SHE'S NO BEAUTY Brian Cooper Craig Lloyd 0 0 0 N/A North Reef / Kentucky Gloves
Race 9 - 11:10AM Three-Years-Old Fillies Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Three-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:47.28 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 DANISH PRINCESS Merilyn Anderson Sam Hyland 0 0 N/A Dolphin Street / Make My Dane
2 4 VOITURE Tony Dynon Brad Rawiller 1.3 0 0 N/A Inflate / Gold Switch
3 6 RISING DAWN Philip Evans Michael Heagney 1.8 0 0 N/A Wiganthorpe / New Charm
4 7 INFLATE A ROSE Alan Newton Xavier Smith () 0 0 0 N/A Inflate / Rose of Jersey
5 1 LETS TOUCH BASE Lee Hope Adrian Ledger 0 0 0 N/A Dolphin Street / Base Fee
6 3 TERRY'S TIME Herbert Froesch Luke Nolen 0 0 0 N/A Voodoo Rhythm / Hearten's Best
7 5 ALONG THE RIDGE Vern Proctor Mr Edward Brennen 0 0 0 N/A High Waters / Straight Seam
Race 10 - 11:25AM Three-Years-Old Colts and Geldings Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:45.62 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 TYRIAN Paul Den Hertog Mr Shaun Nolen 0 0 N/A Spartacus / Ranzest
2 5 CONRAD HENRIK Therese Patton Mr Patrick Payne 1 0 0 N/A Danehill / Mona Lissa
3 1 PAPA DEMUS Steve Clifton Colin Dean 2 0 0 N/A Demus / Little Domineer
4 3 BULLISH GLEAM John Symons Sam Hyland 0 0 0 N/A He's a Bull / Lindy Kate
5 7 MY SALVATION Sheila Laxon Mr John Didham 0 0 0 N/A Rancho Ruler / Idle Hour
6 2 LORD HATTON Vern Proctor Mr Edward Brennen 0 0 0 N/A High Waters / Lady Hatton
6 DRAGON'S ORB Peter Morgan 0 0 N/A Marscay / Witching Hour
Race 11 - 11:40AM Four Years Old & Up Trial (800 METRES)
Of $00.
Class 2, Catch Weight, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:46.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 RUBY HALO Merilyn Anderson Mr Eddie Cassar 0 0 N/A Clay Hero / Latin Halo
2 7 MOTITI LANE Lee Hope Blake Shinn 4 0 0 N/A Lowell / Mindy Star
3 3 KING KELTRICE Herbert Froesch Luke Nolen 5.3 0 0 N/A Keltrice / Courtly Miss
4 5 DEJEUNER Sheila Laxon Mr John Didham 0 0 0 N/A Oregon / Lalique
5 1 TOP CAPTAIN Vern Proctor Mr Edward Brennen 0 0 0 N/A Clever Coup / Lady Hatton
4 SUPER INTEREST Christopher Davis 0 0 N/A Lacryma Cristi / Claxton
6 FIRE 'N' CHILLI Therese Patton 0 0 N/A Mukaddamah / Florins
Race 12 - 11:55AM Four Years Old & Up Trial (800 METRES)
Of $00.
Class 2, Catch Weight, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:45.47 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 JAPUNGAL Kevin Evans Luke Nolen 0 0 N/A Toy Pindarri / Citizen Jane
2 6 YELLONBEAU Ian McIntosh Xavier Smith () 1 0 0 N/A Sports Works / Wunderbug
3 5 SALTWATER FELLA Lyle Plumb Adrian Ledger 1.5 0 0 N/A Hennessy / Fabulous Friscoe
4 3 TEVAL Allan Collett Cameron Quilty 0 0 0 N/A Salquita / Dictate
5 2 RED EDITION Geni Gillis Colin Dean 0 0 0 N/A Wild Harmony / Rumour's Star
6 4 HITMONCHAN Peter Ilsley Mr Shaun Nolen 0 0 0 N/A Aliocha / Tikiri
Race 13 - 12:10PM Four Years Old & Up Trial (800 METRES)
Of $00.
Class 2, Catch Weight, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
MAIDEN to CLASS 2

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:46.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LET'S ESCAPE Gerald Egan Luke Nolen 0 0 N/A Spectacularphantom / Dancing
2 3 BORONIA BOY Vincent Nolen Mr Shaun Nolen 0.2 0 0 N/A Shalford / Dear Scarlett
3 6 EGIC Herbert Froesch John Keating 4.2 0 0 N/A Strategic / Neptune Princess
4 5 LADY MERYL Steve Clifton Colin Dean 0 0 0 N/A Kingston Rule / Stunning Crystal
5 1 BALLYVOURNEY Shannon G Hope Blake Shinn 0 0 0 N/A Tiangar / Suringer
6 2 AMERICAN GIGOLO Brett Cavanough Mr Peter Robl 0 0 0 N/A Hatta's Mill / By Invitation
Race 14 - 12:25PM Four Years Old & Up Trial (800 METRES)
Of $00.
Catch Weight, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.
CLASS 3 to OPEN

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:45.28 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CONSULAR Peter Morgan Cameron Quilty 0 0 N/A Royal Academy / Miss Prospect
2 4 RUSCIDI Peter Wolsley John Keating 0.5 0 0 N/A Rustic Amber / Citrus Princess
3 5 DAPPER ZAP Ron O'Briem Mr Edward Brennen 2.5 0 0 N/A Sir Dapper / Zonki
4 7 SPURWINGS Brett Cavanough Mr Peter Robl 0 0 0 N/A Bluebird / Miss Kariba
5 8 BACKSTREET BOY Peter Morgan Luke Nolen 0 0 0 N/A Thunder Gulch / Kiss Me Not
6 6 REXELLENT Lyle Plumb Blake Shinn 0 0 0 N/A Polish Laughter / Belrae Tristic
3 I'M NOTTI Peter Morgan 0 0 N/A Jeune / Pompeii Glory
2 ROMANTIC SEA Roger Hoysted 0 0 N/A Demus / Seavista