Tamworth: Tamworth Jockey Club Saturday 15, January 1994

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 37
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM 2yo Class D Hcp (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $400, 3rd $250, 4th $100
Class D, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.55 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ASCEND Barry Gatenby 2 54.5 N/A 20-1 Hegemony / Rise
2 0 AND WHO'S THAT Sandy Bull Ms R Cooper 0.5 3 53.5 N/A 7-2 Aurealis / Motza
3 0 GREY FIELDS Mr Michael Squires 0.7 1 52.5 N/A 1-1 Flying Dolphin / My Grey Way
4 0 MIDNIGHT GYPSY D Jones 1.7 4 54 N/A 5-1 Gypsy Kingdom / Come On Girl
5 0 COOPER PARK Jim McMillan Harry Troy 7.7 5 55.5 N/A 4-1 Special Kingdom / Simone Louise
Race 2 - 12:00AM Class 2 Hcp (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $400, 3rd $250, 4th $100
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BIG BOOTS Ms Nicole Kennewell 6 53 N/A 2-1 Kingston Dancer / Electric Boots
2 0 KOSAKI Tony Stephens 3 3 56 N/A 5-2 Valiant Prospect / Hors D'Oeuvres
5 0 GABINA C Cowper 6.1 4 51.5 N/A 3-1 Northern Regent / Eclatant
6 0 NOT YET D Jones 7.6 5 53.5 N/A 10-1 King Jarra / Lantavar
Race 3 - 12:00AM Class 6 Hcp (1600 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $400, 3rd $250, 4th $100
Class 6, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:38.68 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GYPSY WAGGON Harry Troy 1 54.5 N/A 4-1 Gypsy Kingdom / Come On Girl
2 0 BYE RANGI Ms R Cooper 2.3 5 52.5 N/A 8-1 Nirangi / Telanese
4 0 WINGS OF KARIOI Andrew Cox 2.9 3 56 N/A 7-2 Vain Karioi / Rosewing
5 0 DOUBLE TIRAGE Malcolm Ollerton 3.1 4 50.5 N/A 16-1 Line of Success / Perriniana
Race 4 - 12:00AM Maiden Hcp (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $400, 3rd $250, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:11.85 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GAY ROSIE Harry Troy 2 55.5 N/A 1-1 Biscawong / Rose Ruler
3 0 CLASSIC HANDOUT Rodney Ollerton Malcolm Ollerton 0.8 9 53.5 N/A 12-1 Royal Handout / Classic Reason
4 0 FOLK Barry Gatenby 2.1 8 55.5 N/A 14-1 Cerreto / Kith
5 0 CLAN CLADDAGH D Jones 3.4 6 56.5 N/A 3-1 Whiskey Road / Endearing
6 0 TOLODRUM Tony Stephens 5.9 11 54.5 N/A 16-1 Tolomeo / Bang the Drums
7 0 MANY RESPECTS Mark Peters 7.4 1 55 N/A 8-1 Tawfiq / Dearest Daughter
9 0 DHARMA Mr Michael Squires 13.5 7 52.5 N/A 25-1 Innamorato / Coast Home
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SHIVER Harry Troy 2 57.5 N/A 3-1 Eskimo / Such Grace
2 0 MEAN TIME Greg Nock 0.2 3 55.5 N/A 10-1 Prince Pherozshah / Time Please
3 0 KINWICK D Jones 0.7 8 52 N/A 6-1 Tingo / Dark Toddy
4 0 GOLD DOLPHIN Mr Michael Squires 2 7 55.5 N/A 6-1 Flying Dolphin / Park Evelyn
5 0 MONSIEUR BOGART Paul Payne 2.2 6 52.5 N/A 20-1 Twig Moss / Dance for Diamonds
6 0 DAN TIME Ms R Cooper 2.4 1 52.5 N/A 7-2 Switch in Time / Dan's Belle
7 0 ROYAL DEVIOT Ms M Johnson 2.9 4 54.5 N/A 16-1 Prince Echo / Something Foxy
8 0 KIMBERTIN Andrew Cox 3.4 5 58 N/A 6-1 Tingo / Kimberley Lady
9 0 DOOGIE BOY Terry Cosgrove 4.2 9 54 N/A 10-1 Steel Blade / Golden Peta
10 0 RARE EXCELLENCE Garry McCarney Mark Peters 7.5 10 52.5 N/A 20-1 Norwood Star / Lucky Road
Race 6 - 12:00AM Class 1 Hcp (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $400, 3rd $250, 4th $100
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:24.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WRECKERS Ms Nicole Kennewell 12 50 N/A 4-1 Tough Mickey / Electric Boots
2 0 WESTERN MISS Harry Troy 3 4 54.5 N/A 8-1 Touching Wood / Our Fair Susie
5 0 RED DOMINO Terry Cosgrove 6 11 52 N/A 6-1 Switch in Time / Dark Marchioness
7 0 PROFESSION Mark Peters 8.1 5 53.5 N/A 20-1 Kala Dancer / Calare Gold
9 0 VINTAGE ROAD Ms S Kellerman 11.3 2 53 N/A 33-1 Sheffield / Sweet Erin
10 0 NASTASSIA D Jones 11.8 8 55.5 N/A 7-2 Kinski / Bechemal
11 0 GOLD RHAPSODY Malcolm Ollerton 12 1 54.5 N/A 3-1 Hula Chief / Blue Rhapsody