Glen Innes: Glen Innes Jockey Club Saturday 10, December 1994

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 39
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Class 1 Hcp (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 AHKITA Kevin Breen 6 51 N/A 6-1 Pelican Hill / Cathrine Anne
2 0 PITTWATER PRINCE Stan Davies Geoffrey Snowden 0.8 5 54 N/A 3-1 Exclusive Planet / Tahoe Girl
3 0 RUSTY NOBLE Andrew Spinks 5.8 4 54.5 N/A 12-1 Noble Ambition / Dijuro
4 0 SUN CHIEFTAIN D Jones 7 1 54.5 N/A 3-1 Tribal Ruler / Solar Display
5 0 LEMRAC LADY Mr Garry Baker 9.5 3 55.5 N/A 4-1 Luskin Star / Hidden Power
6 0 LITTLE FINITO Barry Stein W Cosgrove 9.6 7 50.5 N/A 7-1 Blue's Finito / Tiny's Joy
7 0 HARMLESS CRAZE J Hutchings 14.1 2 53.5 N/A 8-1 Tussac / True Beat
Race 2 - 12:00AM Class 2 Hcp (1700 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:46.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 LOOKING OVER Mr Garry Baker 2 56.5 N/A 4-5 Total Look / Remus Lady
2 0 ESTONARA Ms M Major 4 3 52 N/A 9-2 Galveston / Aranjuez
3 0 AUSSIE SLANG J Hutchings 4.8 1 52.5 N/A 8-1 Gist / Alodius
4 0 FRENCH FUN G R Dailey D Jones 6.3 4 53.5 N/A 2-1 Some Lute / Pure Fun
5 0 ALI LECTER Geoffrey Snowden 11.8 5 52 N/A 7-1 Genghiz / Wee Majesty
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:13.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TEMPLEMORE SIDING D Jones 1 55 N/A 6-4 Celestial Dancer / Graigue
2 0 PREDICT THE BEST Mr Garry Baker 0.2 5 56.5 N/A 7-2 Pax in Bello / Birubi Princess
3 0 TIM BEAU Eric Kelly Geoffrey Snowden 2.7 6 54.5 N/A 6-1 Nioka Prince / Kelly Queen
4 0 IMPRESSIVE TILLA Kevin Breen 4 2 51 N/A 6-1 Most Impressive / Tilla's Luck
5 0 SUZY'S ADAIR Clinton Wilson 16.5 4 55 N/A 3-1 Daumier / She's Smart
6 0 MISS KELDAN Mr Bruce Powell 19 3 55 N/A 8-1 Zapotia / Manutai
Race 4 - 12:00AM Open Hcp (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:11.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SUE CITY SUE J Hutchings 6 55.5 N/A 4-1 Nordic Prince / Susan Dear
2 0 MERRY FINITO Mr Bruce Powell 3 4 55 N/A 8-1 Blue's Finito / Chevron Lass
3 0 COLOUR BASH D Jones 3.5 8 56.5 N/A 5-1 Blue And Gold / Resort
4 0 LAKE FIELD Kevin Breen 3.6 2 52 N/A 8-1 Voodoo Rhythm / Safari Girl
5 0 BUENALOAH Andrew Spinks 4.3 3 52.5 N/A 10-1 Buena Shore / Todloah
6 0 SHORT SENTENCE Greg Kilner Geoffrey Snowden 4.8 5 52.5 N/A 5-1 Handy Proverb / Autumn Harvest
7 0 BLACK FINITO Mr Garry Baker 8.3 10 52.5 N/A 9-2 Blue's Finito / Derrilin
8 0 LUCKY EUGENE Stuart Sargeant 9.8 1 55 N/A 10-1 Lucky Hoofs / Miracle Hoofs
9 0 BYE RANGI Clinton Wilson 12.3 9 53 N/A 66-1 Nirangi / Telanese
10 0 FOREIGN STYLE Peter Rintoul W Cosgrove 16 7 50.5 N/A 66-1 Dolly's Alydar / French Flower
Race 5 - 12:00AM Class 4 Hcp (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 4, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:12.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NEVROSS Graham Coppock Andrew Spinks 11 53.5 N/A 10-1 Gypsy Kingdom / Crown Treason
2 0 GOLD GLOVES J Hutchings 2.2 8 54.5 N/A 5-1 Ministerial / Emma Louise
3 0 TILBA TARDUS Stephen Bell D Jones 2.4 1 56.5 N/A 2-1 Switch in Time / Tilba Princess
4 0 BALLYMAN'S MATE Kevin Breen 3.1 6 50 N/A 10-1 Ballyman's Boy / Lonely Whisper
5 0 NATIVE TRACE Clinton Wilson 3.3 4 52.5 N/A 6-1 Paris Prince / Jabulani
6 0 LET'S SWITCH W Cosgrove 4.5 2 50.5 N/A 10-1 Buena Shore / Keyway
7 0 HIALEAH LASS Stuart Sargeant 5.5 5 56 N/A 12-1 Wild Rampage / Impecunious
8 0 REGARDED Terry Bailey Geoffrey Snowden 7.2 9 53.5 N/A 3-1 Aristocratic / Lady Sabrina
9 0 KINGDOM STAR Danny Laws Mr Bruce Powell 8.2 7 52 N/A 20-1 Copper Kingdom / Crystal Valla
10 0 ORARA LAD G Auckram 9.2 10 54.5 N/A 20-1 Pantomime Prince / Bold Gail
11 0 NO GAOL TODAY Mr Garry Baker 17.4 3 52.5 N/A 9-2 Bionic Ace / Bail On Lass