Gunnedah: Gunnedah Jockey Club Saturday 08, April 1995

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 46
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Class 2 Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $500, 3rd $300, 4th $200
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.05 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 RED DOMINO Mr Garry Baker 3 53 N/A 6-1 Switch in Time / Dark Marchioness
2 0 MIGHTY CROWN M Johnson 0.5 4 54.5 N/A 5-2 Mighty Avalanche / Crown Royal
3 0 WOOLLY JUMPER Bill Harland J W Stanley 1 1 50 N/A 8-1 Kangaroo / Home By Dark
4 0 GLENORA GIRL Barry Gatenby 4 2 53 N/A 5-1 Special Kingdom / Flash Duchess
5 0 MUSICAL COUNTY D Jones 4.1 5 55 N/A 1-1 County / Call the Tune
6 0 TIMELY TIM P Robertson 4.6 6 53 N/A 6-1 Switch in Time / Golden Peta
Race 2 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $500, 3rd $300, 4th $200
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.39 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MISS FLASH PACK D Jones 3 53 N/A 12-1 Harvey Pack / Bionic Flash
2 0 SUBTLE BAY Mr Garry Baker 3.5 8 54.5 N/A 12-1 Flying Dolphin / Bayside Miss
3 0 COCHONY Wayne Lawson Barry Gatenby 4 6 53 N/A 6-1 Most Impressive / High Dome
4 0 BOZANDA Gregory Cribb 4.2 5 54.5 N/A 5-1 Zandastar / Bo Ruby
5 0 HOT 'N' FURIOUS P Robertson 6.7 2 53 N/A 8-1 Tarlac / Mid Life Crisis
6 0 PROUDLY KARIOI Greg Nock 6.9 4 53 N/A 3-1 Karioi Prince / Lantau
7 0 UNDECIDED Tony Stephens 8.2 7 55 N/A 5-2 Steel Blade / Agapae
8 0 GOLDEN ROUGE Peter Gumbleton Mark Peters 10.2 1 56.5 N/A 8-1 Rode Rouge / Red Sea Girl
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1300 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $500, 3rd $300, 4th $200
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:19.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MY TWIN SISTER G Attenborough 4 53.5 N/A 14-1 Searching Beau / Coleith Miss
2 0 MINSTREL SINGER Mr Garry Baker 0.5 5 56.5 N/A 6-4 Ministerial / Queen Bravo
3 0 GAZETTE J W Stanley 1 2 50 N/A 4-1 Been There / Setsuko
4 0 ROYAL BRITANNIA Greg Nock 4.5 9 53 N/A 16-1 Crested Wave / British
5 0 MONASH HUT P Robertson 4.7 7 56 N/A 4-1 Will Dancer / Heaven Can Wait
6 0 MISS CITADEL Barry Gatenby 6.2 3 53 N/A 14-1 Bold Citadel / Bold Style
7 0 LOUGH CORRIB D Jones 6.4 1 54 N/A 20-1 Shining Finish / Ashford Castle
8 0 DUMFRIES Mark Peters 6.5 10 56.5 N/A 5-1 County / Slender
9 0 REMORIC Tony Stephens 13.5 6 54.5 N/A 4-1 Altdorfer / Dance Queen
10 0 DROPPED DECISION Peter Gumbleton M Johnson 22.5 8 53.5 N/A 25-1 Decision Maker / Drop Everything
Race 4 - 12:00AM 2yo Hcp (1200 METRES)
Of $5,000. 1st $3,300, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $200
Handicap, Minimum Weight 53kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:12.45 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MAC JACK Arthur Harrison J W Stanley 3 54 N/A 7-4 Macksped / Redvale
2 0 GRAND TOTAL Phillip Boyd Barry Gatenby 1 1 53 N/A 6-1 Total Look / Pampered Princess
3 0 PORTER Mr Garry Baker 5 4 55 N/A 7-1 Flying Dolphin / Tingo Belle
4 0 HARD NOTE P Robertson 5.5 6 57 N/A 6-4 Steel Blade / Sharp Note
5 0 REIGNING BARON Les Boland Greg Nock 10.5 7 53.5 N/A 10-1 Imperial Baron / Tumbledownrain
6 0 FLIGHTY AL Dean McHardie Gregory Cribb 10.6 2 55.5 N/A 7-1 Alquoz / Flighty Heiress
7 0 KITALE Tony Stephens 15.6 5 54 N/A 4-1 Switch in Time / Miss Klondyke
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1600 METRES)
Of $5,000. 1st $3,300, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $200
Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:38.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SUNNY ROCKET Paul J Kelly Mr Garry Baker 1 53 N/A 6-1 Advertising / Sunny Rivers
2 0 DOOGIE BOY P Robertson 0.3 4 54 N/A 10-1 Steel Blade / Golden Peta
3 0 WILLIE'S RAFFLE Barry Gatenby 0.8 5 53 N/A 12-1 Raffle King / Olicha
4 0 WINITSKI Tony Stephens 1 2 56.5 N/A 5-4 Kinski / Winstar
5 0 MASTER PATRICK J W Stanley 1.5 7 57.5 N/A 5-2 Irish Dream / Miss China
6 0 RICKETTY NICK D Jones 3.5 8 56 N/A 7-2 Aythorpe / Ricketty Jewel
7 0 YERBUTT M Johnson 4.5 3 53 N/A 25-1 Tarrago / Irish Yarn
8 0 ELPITHA Greg Nock 9.5 6 54 N/A 5-1 Switch in Time / Equinox
Race 6 - 12:00AM Class 6 Plate (1300 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $500, 3rd $300, 4th $200
Class 6, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:17.94 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PRIDE OF MANDERLEY Sue Grills P Robertson 5 55 N/A 4-6 Natski / Revelling
2 0 AL'S CASTLE D Jones 0.1 7 56.5 N/A 7-2 Al Khawaaneeg / Castle Gem
3 0 FAITH GODDESS Mr Garry Baker 1.6 4 53.5 N/A 8-1 Sovereign Red / Semper Fidelis
4 0 STAR PROMOTION Greg Nock 2.9 3 53.5 N/A 8-1 Tattenham / Merrimoles
5 0 STRAIGHT TALENT Barry Gatenby 3.9 1 52 N/A 3-1 Straight Strike / Wenona
6 0 TIMSBURY Mark Peters 5.9 2 58 N/A 20-1 Gypsy Kingdom / Aranjuez
7 0 REGARDED Terry Bailey Tony Stephens 7.9 6 55 N/A 6-1 Aristocratic / Lady Sabrina