Inverell: Inverell Jockey Club Monday 21, December 1992

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 39
Timing: Manual. Going: Good - Races 1 To 3. Going:

Race 1 - 12:00AM Class 6 Hcp (1600 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 6, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:34.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BYE BYE RUMBA R Ford 1.8 2 52 N/A 3-1 Memento / Loren's Magic
Race 2 - 12:00AM F-&-M Maiden Hcp (2) (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 WYNYARD Mr Jimmy Bryans 2.8 5 53.5 N/A 16-1 Starmunda / Smithton
6 0 TEWINGA TONI Mark Hanneybel 9.6 7 55.5 N/A 3-1 Canaveral / Tapiola
Race 3 - 12:00AM F-&-M Maiden Hcp (1) (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BETT BETT Mr Jimmy Bryans 5 7 53.5 N/A 10-1 Theorist / Arapose
Race 4 - 12:00AM E-&-G Maiden Hcp (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BATT'S CHOICE Mr Garry Baker 5 54 N/A 6-1 Mystery Park / Derrilin
2 0 ANGZOFF Mrs D Kelly 2.5 11 56.5 N/A 7-4 Zoffany / Minerva Anguissola
3 0 KEYHOLE Daniel Frahm 4 2 56.5 N/A 16-1 Pre Catelan / Key Topic
6 0 NAVAL FLEET S Traecey 7.3 1 54 N/A 6-1 Koryo Fleet / Concert Pitch
7 0 NO GAOL TODAY Mark Tarrant 7.8 8 52 N/A 6-1 Bionic Ace / Bail On Lass
9 0 KAZING Troy Brandenburg 13.3 4 56.5 N/A 25-1 Zephyr Zing / Lady Kaylene
Race 5 - 12:00AM Class 1 Hcp (2) (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 WHIRR T Atkins 0.4 1 55 N/A 6-1 Aurealis / Karioki
4 0 HONEY AND GINGER Greg Dixon Daniel Frahm 1.4 3 55 N/A 8-1 Daybreak Lover / Gay Honey
Race 6 - 12:00AM Class 1 Hcp (1) (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PLENTY TO GO Daniel Frahm 1 55 N/A 6-1 Switch in Time / Plenty of Kisses
4 0 COLOURED GOLD Mr Jimmy Bryans 3 3 52.5 N/A 5-1 Blue And Gold / Fini's Daughter
6 0 BELLE OF WOODY R McGrath 5.3 7 55 N/A 4-1 Prince Ruling / Alard's Daughter
FF 0 WINGROVE Scott Seamer 0 5 54 N/A 7-2 Straight Strike / Adjudicate
Race 7 - 12:00AM Class 5 Hcp (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 5, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 CANTERBURY TALES Darryl McLellan 1 9 52.5 N/A 7-1 Pilgrims' Way / Sailor's Love
3 0 SANDFLY T Atkins 1.3 4 52.5 N/A 7-1 Valiant Prospect / Regal Interest
4 0 RUN ROCKET RUN Andrew Spinks 4.1 5 52 N/A 12-1 Halicas / Better Fire
7 0 WILLOW WAY Daniel Frahm 7.1 7 52.5 N/A 14-1 Letdown / Ganwill Star
Race 8 - 12:00AM Class 1 Hcp (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:24.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ANOTHER DAME Darryl McLellan 1 53 N/A 5-1 Lockton / Glady Bette
2 0 JEWEL'S SON Andrew Spinks 2 8 52.5 N/A 25-1 Black Run / Jeweljon
3 0 FAMILY MATTERS Daniel Frahm 2.3 10 54.5 N/A 7-1 Galveston / Miss Bennessa
5 0 ALL STEEL Cathy Brennan Scott Seamer 5.6 7 56 N/A 2-1 Cabecera / Melliduray
6 0 VALLEY'S IMAGE Andrew Cox 6.4 2 53 N/A 8-1 Valley Bridge / Leica Cobber
9 0 MOSSOKA D Jones 7.8 3 55 N/A 8-1 Nioka Prince / Cool Glades
12 0 RAWBART J Hutchings 11.3 13 54.5 N/A 10-1 Seventh Hussar / Miss France
13 0 WILLOW ROAD T Atkins 13.6 12 52.5 N/A 16-1 Crossroads / Willow Pattern
14 0 RED HOT LUCK Geoffrey Snowden 17.1 14 52.5 N/A 20-1 Luck Roona / Just for You
Race 9 - 12:00AM Open Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $550, 3rd $250, 4th $100
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CELESTIAL BAY W Cook 7 52 N/A 12-1 Celestial Dancer / Emalyn
2 0 YANKEE HOLIDAY Scott Seamer 0.1 8 52.5 N/A 10-1 El Unico / Daring Holiday
4 0 BOLD KARIOI Les Roberts J Hutchings 1.4 1 54 N/A 3-1 Vain Karioi / Aerial Queen
5 0 RED BLADE T Atkins 1.5 5 52 N/A 4-1 Steel Blade / Maybe Blue
7 0 TRUE TO ALL Mr Jimmy Bryans 2.8 13 52 N/A 12-1 Cheval de Volee / Mitsouko
9 0 DOOGIE BOY M Allston 3.8 11 62 N/A 16-1 Steel Blade / Golden Peta
11 0 GREY RAY Greg Nock 5.3 10 54.5 N/A 20-1 Sterling Valley / Ray's Folly
Race 10 - 12:00AM Class 3 Hcp (1100 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:04.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TAREE'S GAIN Scott Seamer 3 54 N/A 3-1 Switch in Time / Lough Melody
4 0 OAKEY J Becker 3.1 4 52 N/A 25-1 Aristocratic / Blue Moonstone
11 0 PLEBIAN PROMISE A L Oates Daniel Frahm 8.5 13 52 N/A 16-1 King's Tale / Neri Star