Tocumwal: Tocumwal Racing Club Saturday 19, October 1996

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 40
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CLASSY VOODOO Robert Linnell Paul Boase 2 53 N/A 4-1 Voodoo Rhythm / Mignon
2 0 THUNDER BLUE M G Price Brenden Barfoot 0.3 1 53 N/A 14-1 Rustic Amber / Lady Rialto
3 0 POP'S VINTAGE Ken Sweeney Michael Johnston 5.8 10 56.5 N/A 2-1 Gloaming Kaoru / Pop the Cork
4 0 MODIGLIANI Phillip Bryant Colin Matthews 6.1 6 53 N/A 5-1 Rory's Jester / Impressionable
5 0 IRONBARK LAD Gwenda Johnstone Phillip Scattergood 7.1 7 56.5 N/A 7-2 Tin Woodman / Someday Sweetheart
6 0 PRIDE OF KARA Norm Thompson Mr Craig Peddie 8.1 8 53 N/A 5-1 Karaman / Lush Star
7 0 THE OPTIMIST John Bryant Mr Mark A Richards 8.4 3 53 N/A 9-4 Opposition / Little Cush
8 0 AMBER ROSSE Tim White Mr Drew Hawthorn 10.7 5 55 N/A 7-2 Tinterosse / Amber Jewel
9 0 KAORU RULER Craig Measures 12.2 4 53 N/A 12-1 Solar Storm / Adeesha
10 0 DISTURBANCE Hugh Almond Ms Alicia Brew 13.7 9 53 N/A 6-1 Atomic Fury / Best Stone
Race 2 - 12:00AM Class 2 Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:57.80 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 DON'T TELL LORRIE Terry Wild (Jnr) Mr Drew Hawthorn 6 53 N/A 6-1 Dom Cimarosa / Taking Silk
2 0 NARAMIN Mr Craig Peddie 2.5 2 56 N/A 1-3 Plush / Thelma's Babe
3 0 SPARKLING PEARL Ms Alicia Brew 2.6 5 53 N/A 12-1 Star Pyramul / Pearly Plain
4 0 INTO BATTLE Michael Johnston 5.6 3 53 N/A 3-1 Invano / River Battle
5 0 GAMBLING AGAIN K M Sweeney Mr Mark A Richards 7.6 4 53 N/A 3-1 Wonder Dancer / Nest in the Hills
6 0 VAIN CHECK Erica Giggins Colin Matthews 7.9 1 54 N/A 3-1 Body Check / Miss Mallory
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1300 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:18.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PURE COURAGE D J Lawlor Paul Boase 4 54.5 N/A 6-4 Proven Valour / Red Rattler
2 0 CAPERS Brenden Barfoot 3.5 3 53.5 N/A 5-1 King Hadrian / Parsley
3 0 PRINCELY IMAGE Robert Linnell Ms Shirley Hunter 5 5 55.5 N/A 6-1 Prince True / Mignon
4 0 TIFINO Mr Drew Hawthorn 6 2 53.5 N/A 5-2 Sir Laurence / Royal Eclipse
5 0 DELKOS S Luck Colin Matthews 6.5 7 53 N/A 2-1 Pasakos / Luz Del Sol
6 0 SHANGO Michael Johnston 6.8 1 55.5 N/A 5-1 Shantaroun / Robal
7 0 CHATEAUWAY Philip Evans Craig Measures 8.1 6 53 N/A 7-1 Northern Chateau / Mundooma
Race 4 - 12:00AM Open Hcp (1300 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:17.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PRINCE ALERT Brenden Barfoot 5 53.5 N/A 5-2 Prince True / Ted's Aunt
2 0 GOLDEN PILLARS Ms Shirley Hunter 1.5 4 53 N/A 4-1 New Atlantis / Mahwa
3 0 KASUCA Dick Dale Paul Boase 2 2 53 N/A 5-2 Radiant Echo / Sovereign Trail
4 0 COURT FLIRTATION David Smedley Mr Craig Peddie 3.3 3 56.5 N/A 1-1 Pompeii Court / Sweet Flirtation
5 0 IMPRILADY John Bryant Mr Mark A Richards 7.3 1 53 N/A 5-1 Imprimatur / Sea Fire Lady
Race 5 - 12:00AM Class 2 Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:37.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NAVARAND Leon Colville Colin Matthews 2 53 N/A 9-2 Navajo Bird / Tristrand
2 0 GOOD CONTROL Mr Craig Peddie 1 4 55 N/A 5-2 Gain Control / How Good
3 0 METALBAR Mr Drew Hawthorn 3 5 55 N/A 7-2 Meticulous / Chrisalbar
4 0 BELYANDO BESS Christine Boyd Michael Johnston 3.3 1 55.5 N/A 4-1 Cobra / Belyando Belle
5 0 BELLWATER ROSE Ms Shirley Hunter 4.6 6 53 N/A 7-1 Bellwater / Ruby Wonder
6 0 MISTLETOE Paul Boase 4.9 3 55.5 N/A 3-1 Jackson Square / Libia
7 0 DEMONETTE Trevor Miles Craig Measures 6.9 7 53 N/A 5-2 Demus / Nativette
Race 6 - 12:00AM Maiden Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $350
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:38.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 LUCRE GOLD Ken Sweeney Michael Johnston 3 58 N/A 2-5 Gold Carat / Lucre
2 0 WOOMERA Dean Boal Mr Drew Hawthorn 2 5 54 N/A 7-1 Alzao / Strawberry Rocket
3 0 BACKWARD BOUND Colin Matthews 2.3 1 55 N/A 7-2 Bonhomie / Admiralty Bay
4 0 UNDERSTATE Craig Measures 2.6 2 53 N/A 7-1 Undercut / Festival State
5 0 ETHEL'S SISTER Norm Thompson Ms Shirley Hunter 2.9 4 53 N/A 7-1 Islero / Spasm