Grafton: Ballina Jockey Club Monday 07, September 1992

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 27
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1) (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.68 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 RE RE MOA Wayne Burris 0.3 2 55 N/A 4-1 Gay Biscay / La Petite Princess
4 0 QUARTER CENTURY Alan Abrahams 8.3 7 56.5 N/A 15-1 This Century / Dear Dream
6 0 TAI LUCINDA G Auckram 13.3 5 54 N/A 20-1 Tai Mahal / Andalucia
8 0 SOUND WORDS Graeme Birney 15.9 6 54 N/A 16-1 Sir Zephyr / Kamara Mara
Race 2 - 12:00AM Maiden Hcp (2) (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 FAITH IN JIM Mark Goeldner 6 54.5 N/A 7-2 Tumbledownwind / Appin Flash
3 0 FLASH HERO G J Kliese 1.2 2 55 N/A 5-2 This Century / Heroic Maid
5 0 START CALLING T Vose 2.8 1 54.5 N/A 6-1 Christopher / Storm the Bastille
Race 3 - 12:00AM Class 4 Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Class 4, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.38 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 CLEAR DIRECTION Mark Hanneybel 1.5 2 52.5 N/A 3-1 Gist / Head for Minto
6 0 HOT WISH J Hutchings 4.2 3 56 N/A 2-1 Gay Biscay / Inganoon
7 0 BROTHER BOSS Chris Parsonage 6.2 4 52 N/A 20-1 Steel Pulse / Sosannah
8 0 MICKELE ANN Peter R Stanley 8.7 7 52.5 N/A 8-1 Top Cobber / Gara Star
Race 4 - 12:00AM Class 6 Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Class 6, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:36.78 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 FASHION SAINT S Traecey 0.1 1 55.5 N/A 3-1 Wonga Prince / St. Vitalis
3 0 EBA'S SON T Thornhill 1.9 5 55 N/A 7-2 Northern Regent / Eba Girl
6 0 BOLD NERAK J Hutchings 11.6 3 53 N/A 20-1 Bold Fear / Gloomy Queen
Race 5 - 12:00AM Maiden Hcp (1400 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:25.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 MEDITERRANEAN SUN Glen Colless 2.1 9 55 N/A 50-1 Sylvan's Son / Promiscuous
Race 6 - 12:00AM Class 1 Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.08 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BARRY'S BOY Glen Colless 6 55 N/A 6-1 Henry the Lion / Vain Belief
2 0 NIKY'S PART Wayne Burris 2.3 5 54 N/A 12-1 Pantomime Prince / Niky's Girl
3 0 NIMBLE KNIGHT J Hutchings 2.4 4 56.5 N/A 3-1 Spritely Knight / Fleeting West
4 0 FULL STRENGTH Alan Abrahams 3.9 8 55 N/A 3-1 Cerreto / Lady Jet
5 0 FLEET FORCE Mark Goeldner 4.9 3 53.5 N/A 20-1 Komon / Quick Burst
Race 7 - 12:00AM Open Hcp (1750 METRES)
Of $10,000. 1st $7,000, 2nd $1,900, 3rd $900, 4th $200
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:45.52 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 HOWABOUT Chris Parsonage 1 52.5 N/A 5-4 Guld Drom / Highness
7 0 PROTESTER Scott Seamer 2.8 7 54 N/A 15-1 Holiday Waggon / Tamara
Race 8 - 12:00AM Class 2 Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,000, 2nd $650, 3rd $250, 4th $100
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:37.61 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 ROUGH EVENING G J Kliese 0.1 7 55.5 N/A 6-1 River Rough / Evening Manner
3 0 COMBS MOSS T Thornhill 1.1 12 54 N/A 5-1 Twig Moss / Sheraco
5 0 VALIANT JOY Graeme Birney 2.6 5 57.5 N/A 4-1 Valiant Prospect / Better Joy
7 0 FLYING RELIC Jasen Watkins 2.8 3 52.5 N/A 25-1 Memento / In Full Flight
8 0 NEW BEAD Glen Colless 3.6 10 53 N/A 9-2 Advance Australia / Star Virgo