Sunshine Coast: Sunshine Coast Turf Club Saturday 29, February 1992

Meeting Type: Provincial (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Heavy 10
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 30

Race 1 - 12:00AM 2Y CLD (850 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class D, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 RATime: 0:51.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 COMET CLUB Keith Mahoney 1 55 N/A 7-4 Semipalatinsk / Le Club
2 0 BIG BENNY Ayn Butler 0.1 4 57 N/A 11-4 Hit It Benny / Heels Aglow
4 0 FRENCH FEAR B Harding 6.6 2 54.5 N/A 14-1 French Current / Howtowdie
5 0 BELMORE BOY Chris Kearney 10.4 11 54.5 N/A 6-1 Belmore Star / Merarga
7 0 ROSE RAPTURE L Crook 10.8 9 49.5 N/A 8-1 Red Tony / Mame
11 0 SHELLEY BAY C Hyeronimus 22.8 5 55 N/A 14-1 Zephyr Zing / Dancing Belle
Race 2 - 12:00AM 2Y CLD (850 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class D, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 RATime: 0:51.22 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MR. NEAGUS Rhett Bellert 4 56 N/A 3-1 Making Time / Ride the Rhythm
2 0 TOUGH KNIGHT Trevor Miller Keith Mahoney 0.1 7 54 N/A 10-1 Fixed Flush / Funny Spots
4 0 SPRITELY BOY Ms Bernadette Cooper 7.9 1 52 N/A 2-1 Spritely Knight / Coiffure
6 0 GREY PAGE C Hyeronimus 10.3 3 55 N/A 14-1 Wrong Page / Sundari
7 0 FAMOUS KNIGHT R Durey 11 6 54.5 N/A 20-1 Anchor in / Famezz
8 0 TINY TOOTS A Petit 11.3 2 53 N/A 8-1 Bletchalong / Autumn Smoke
9 0 COUNT PLACID M Halpin 12.5 5 54 N/A 40-1 Spritely Knight / Reckoning
Race 3 - 12:00AM 2Y MDN (1300 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 RATime: 1:22.34 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SMART MORATO Jason Babarovich 3 53 N/A 3-1 Innamorato / Smart Edition
2 0 MOTOWN BOY A Flood 7.5 5 51 N/A 7-1 Match Winner / Pleasure to Find
3 0 CASH DEPOSIT B Harding 7.7 6 54.5 N/A 5-1 Red Goshawk / Bridgeman Girl
4 0 THE CARPET MAN L Allen 12.7 4 54 N/A 3-1 No Faith / Upside Down
8 0 I'M AGILE Tad Pattillo 15.2 11 52.5 N/A 14-1 Starmunda / Starlight Blue
Race 4 - 12:00AM OPEN HCP (1300 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 10 RATime: 1:21.24 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CAV LON Keith Mahoney 2 55.5 N/A 6-4 Conor / Mel's Gift
3 0 SMALL CHANCE Ms M Overell 4 1 55 N/A 10-1 Star Wolf / Niandrea Kay
Race 5 - 12:00AM MDN (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:01.66 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
7 0 GYMPIE BELLE Ms Bernadette Cooper 5.9 12 51 N/A 8-1 Castalia / Snug Fit
10 0 MR. TRAMP Mrs J Wilson 7.9 2 53 N/A 9-2 Gildoran / Sorry
Race 6 - 12:00AM MDN (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:00.68 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CONNIE'S LAD Keith Mahoney 8 53 N/A 4-1 Black Zephyr / Princess Connie
2 0 CAPTAIN PAUL Mrs J Wilson 10 1 52 N/A 6-1 Captain Piper / Aloe Echo
7 0 REGAL STEP K Edwards 12.3 13 52.5 N/A 9-2 King Hadrian / Dream Dancer
Race 7 - 12:00AM CL3 (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $3,000
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:01.12 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 GOODBYE CUDDLES C Hyeronimus 1.5 5 55 N/A 9-10 He Loves Me / Undercover Girl
5 0 CHATEAU IMAGE K Edwards 8.3 4 51 N/A 20-1 Chateauroux / Vehement
Race 8 - 12:00AM MDN (1600 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:42.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NEW BEGINNING Chris Kearney 7 54 N/A 7-2 Monarch Star / Let's Get Even
Race 9 - 12:00AM CL2 (1600 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:40.85 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CON MONT BOY Mr Bill Goodwin 2 52.5 N/A 11-4 Sharivari / Serene Delight
4 0 SIR BEAUMONT A Flood 5.3 4 52.5 N/A 3-1 Montezuma / Top Rung