Gold Coast: Gold Coast Turf Club Saturday 15, May 1993

Meeting Type: Provincial (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 56

Race 1 - 12:00AM 2-Y-O Maiden Hcp (1) (1200 METRES)
Of $5,000. 1st $3,250, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:12.55 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
5 0 MISTY CAPER S Schofield 3.4 6 56 N/A 10-1 Innamorato / Quick Capers
6 0 MINISTERIAL ZEPHYR Alan J Jones Anthony Pattillo 3.6 11 55.5 N/A 11-2 Ministerial / Valdet
8 0 HURRICANE ALYDAR S L Ludwig T Locke 13.9 10 55.5 N/A 20-1 Dolly's Alydar / Ray's Return
FF 0 SELECHO Les Harris 0 7 56 N/A 10-1 Prince Echo / Our Lady Dealer
FF 0 LEONAFAE Mr Alan Cowie 0 8 55 N/A 8-1 Pride of Kellina / Halifae
LR 0 STAR PATRIOT T Phillips 0 9 55 N/A 12-1 Oenjay Star / Oh So Sirius
LR 0 RAINBOW ESCAPE R Hardwicke 0 2 55.5 N/A 7-4 Nassipour / Kayenta
Race 2 - 12:00AM 2-Y-O Maiden Hcp (2) (1200 METRES)
Of $5,000. 1st $3,250, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:12.16 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BEFRANJA Glen Stockdale 2 11 54 N/A 15-1 Valiant Prospect / Rhapsody
3 0 WESTWAY S Schofield 3.8 10 54.5 N/A 6-1 Best Western / Petra Via
4 0 DEL DU JOUR T Phillips 5.8 4 54.5 N/A 4-1 Be My Guest / Delagoa
5 0 DASHING PARTNER Graeme Smith 6.6 7 54.5 N/A 5-2 Take Your Partner / Debonair Girl
6 0 MR. SEIZE Patrick Ryan Les Harris 6.8 3 55.5 N/A 9-2 Red Goshawk / Memindi
7 0 ROBERT OF BOYLAND Kenne Sawyers 10.6 8 55.5 N/A 8-1 Stride Easy / Cloyne Pride
8 0 TYPICAL MOSS Ray Walsh Mr Lyle Finlay 11.6 6 55.5 N/A 20-1 Twig Moss / Miss Pears
9 0 HONEST LOVER Damien Smith 11.8 9 54 N/A 9-2 Valiant Prospect / What Has Been
10 0 KING'S BARD C Small 14.8 2 56 N/A 16-1 Royal Troubador / Stylecutter
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1) (1400 METRES)
Of $5,000. 1st $3,250, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:25.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GENTLE ROCKET Darryl Stein Les Harris 5 56.5 N/A 3-1 Rocket Star / Gentle Gina
4 0 BROKEN RIDGE J Taylor 1.3 7 52 N/A 10-1 Cavallini / Arkabah
5 0 BONUS BEAUTY David Furner 1.8 11 55 N/A 5-1 Nuclear Power / Steel Goddess
6 0 COYJATA BOY S Schofield 1.9 9 53 N/A 7-1 Ten Below / Gentle Inca
9 0 SO SUANA M Traecey 9.5 10 52 N/A 15-1 Cavallini / Suana
11 0 ZETA SUNSET Kenne Sawyers 12.7 4 54 N/A 14-1 Shy Rambler / Love Blink
Race 4 - 12:00AM Maiden Hcp (2) (1400 METRES)
Of $5,000. 1st $3,250, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:25.23 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 JOSRAL S Schofield 8 52.5 N/A 16-1 Grosvenor / Suzerainty
2 0 NOBLE KELLINA C Small 1.8 3 54 N/A 7-2 Pride of Kellina / Make Me Rich
3 0 TOP SERIES J Taylor 4.1 5 54.5 N/A 9-2 Grand Series / Imperial Shana
7 0 BADEN RUSH Les Harris 10.3 1 55 N/A 6-1 Machtvogel / Chantilly Lass
8 0 BEAU PACE M Traecey 10.7 7 53 N/A 13-2 Beau Zephyr / Lulworth Cove
11 0 SUPREME IDOL Daryl Brown Graeme Smith 15.7 11 55.5 N/A 6-1 Dorchester / Miss Dillon
Race 5 - 12:00AM Class 3 Hcp (1300 METRES)
Of $6,000. 1st $3,900, 2nd $1,200, 3rd $650, 4th $250
Class 3, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:17.87 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BRONZE BEAUTY Mr Alan Cowie 4 55 N/A 6-4 Bronze Emblem / Mystic Band
3 0 SPY FULL T Phillips 1.5 2 55.5 N/A 5-2 Spectacular Spy / Full of Love
4 0 CHEEKY RASCAL Peter Cuddihy 3 7 55.5 N/A 11-2 Covetous / Charlotte's Imp
6 0 MISS THORNHILL Graeme Smith 6.9 6 54.5 N/A 8-1 Fixed Flush / Thornhill Belle
Race 6 - 12:00AM Class 3 Hcp (1300 METRES)
Of $6,000. 1st $3,900, 2nd $1,200, 3rd $650, 4th $250
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:18.15 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PROUD ACHIEVER Les Harris 6 55 N/A 11-4 Pride of Kellina / Ideal Report
3 0 SIR MODERN C Small 2.8 2 53.5 N/A 33-1 Charming Cavalier / Gaudron
4 0 SIR APT Peter Cuddihy 4.3 12 54.5 N/A 14-1 Sir Trout / Space Rendezvous
6 0 BON STREET Kenne Sawyers 5.4 10 54.5 N/A 7-1 Bonfield / Happy Way
7 0 LITTLE BILLIE J Taylor 5.5 11 53 N/A 12-1 Rathdowney / Quebecienne
8 0 CAPTAIN PAUL Anthony Pattillo 6.3 3 53 N/A 10-1 Captain Piper / Aloe Echo
9 0 QUETTA BAY Mr Alan Cowie 9.3 4 53.5 N/A 5-1 Pride of Kellina / Vibrant Princess
10 0 PRINCE RAY Glen Stockdale 10.3 8 53 N/A 4-1 Royal Troubador / Our Passing Fancy
12 0 STREETS S Ratten 20.8 9 55.5 N/A 10-1 Immokalee / Cross Lady
Race 7 - 12:00AM Class 1 Hcp (1800 METRES)
Of $5,100. 1st $3,350, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:53.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NIPPY LORD T Locke 9 52.5 N/A 14-1 Nippy Beau / Red Secret
2 0 JOLLY COLD Mr Alan Cowie 0.4 1 55 N/A 9-2 Ten Below / Merry Cleo
3 0 NORTHERN RIP R W Smerdon Graeme Smith 2.9 5 56.5 N/A 9-4 Northern Regent / Surf On
4 0 TRENDS John Thomas Mr Lyle Finlay 4.4 10 52.5 N/A 12-1 Christmas Tree / Stylee
8 0 LITTLE ROOK C Small 7.9 11 54.5 N/A 10-1 Rook Ennis / Optic Lover
9 0 TRES FACILE Glen Stockdale 9.7 6 53 N/A 20-1 Wrong Page / Tapara
10 0 ALGOOLGOORA R R Hall Les Harris 10 8 53.5 N/A 7-1 Ten Below / Abbejurrah
11 0 SALLUC T Phillips 11.3 4 53 N/A 12-1 Salieri / Lady Lucian
Race 8 - 12:00AM Class 5 Hcp (1800 METRES)
Of $7,000. 1st $4,550, 2nd $1,400, 3rd $700, 4th $350
Class 5, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:51.64 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WARLANCE David Furner 4 55 N/A 6-1 Accetta / Balletto
2 0 DARK PAST S Schofield 0.8 8 53 N/A 4-1 Kiwi Slave / Her Secret
3 0 BAY TRIPPER T Phillips 2.1 2 53.5 N/A 4-1 Buena Shore / Princess Getuli
4 0 MR. BUGGY Peter Brown 3.9 6 50 N/A 33-1 Special Kingdom / Maid Emblem
5 0 DOUBLE GLAZE Les Harris 4 3 52.5 N/A 8-1 Double Century / Raffinee
6 0 DAWN REVIEW Ian Coombes 4.1 1 52.5 N/A 9-2 Morning Review / Scintiller Gold
12 0 ACES AND QUEENS Graeme Smith 99.9 10 55.5 N/A 7-2 Western Symphony / Ken's Fortune