Eagle Farm: Queensland Turf Club Ltd Saturday 24, November 1990

Meeting Type: Metro (Non TAB MEETING)
Race Index
1 3 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 13

Race 1 - 12:00AM 2YC&G HCP (1000 METRES)
Of $16,000. 1st $16,000
Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 RORY'S MAGIC Jim Byrne 2.8 1 51 N/A 10-1 Rory's Jester / Dancer's Sigh
3 0 PAR DAAN Mr Robert Crilley 3.6 3 54.5 N/A 4-1 Bataan / Maple Flower
7 0 PROHIBITION Steven Sharman 7.1 13 53.5 N/A 16-1 Noalcoholic / Dynasty Pearl
12 0 ARAFURA SEA Peter Losh 10.8 12 54.5 N/A 33-1 Raffindale / Be in It
Race 3 - 12:00AM 0MW (1500 METRES)
Of $16,000. 1st $16,000
Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:29.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 ALOYO Mr Chris Munce 1.8 2 51 N/A 20-1 Rathdowney / My Sparkling Lass
Race 5 - 12:00AM QLD CUP (3200 METRES)
Of $100,220. 1st $100,220Listed
Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 3:21.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
4 0 COOL CREDIT Mr Larry Olsen 4 19 54 N/A 9-2 Cool Ted / Marwal Girl
Race 6 - 12:00AM FLYING (1200 METRES)
Of $17,000. 1st $17,000
Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:09.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
4 0 PERSEUS Mr Chris Munce 1.6 2 51 N/A 16-1 Persepolis / Makini
5 0 ALWAYS GRAND Brian York 2.1 4 54.5 N/A 8-1 Grand Chaudiere / Brit Mellay
Race 7 - 12:00AM 2MW (1300 METRES)
Of $16,000. 1st $16,000
Two Metro Wins, Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:16.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BLUE PASO Jim Byrne 15 51 N/A 33-1 Pride of Kellina / Marmalade Sky
2 0 STAR MIRANI Peter Losh 2.3 14 52.5 N/A 10-1 Kaoru Star / Dale's Lass
6 0 BULGROO BOY Mr Chris Munce 3.2 11 54.5 N/A 10-1 Al Ameen / Gayita
Race 8 - 12:00AM E&G CL6 (1200 METRES)
Of $16,000. 1st $16,000
Class 6, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
4 0 NETT DOLLAR Jim Byrne 2.2 7 50.5 N/A 7-1 One Pound Sterling / Waterproof
7 0 CLASSIC MOMENTS D Wilkes 4.7 11 53.5 N/A 4-1 Light Kingdom / Gala Mundi