Ipswich: Ipswich Turf Club Wednesday 15, April 1992

Meeting Type: Provincial (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 29

Race 1 - 12:00AM 2Y MDN (800 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:47.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 AULOOK Mr Tony Erhart 1.5 4 56 N/A 6-1 Mighty Planet / Ardingley
4 0 MAHENO T Cramp Mr Shane Pawsey 3.3 2 56 N/A 20-1 Cavalry / Princess Melody
6 0 SHADICK Mr Shane Scriven 5.6 8 55 N/A 14-1 Ten Below / Midnight Myth
7 0 TAREE'S GAIN Jamie R Bayliss 5.8 13 55 N/A 7-1 Switch in Time / Lough Melody
11 0 LITTLE SPAID A Flood 7.6 6 53 N/A 30-1 Hemisphere / Ruling Crest
Race 2 - 12:00AM CL1 (1350 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:22.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BAY 'N' BOUNDARY Scott Galloway 0.5 12 53 N/A 10-1 Rare Pearl / Julie Maree
8 0 PICTAIN T Rail 5.5 11 53 N/A 6-1 Captain Piper / Dishguana
Race 3 - 12:00AM CL1 (1350 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:22.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 STAGE MUSIC Jenny Bell Mr Alan Cowie 14 52.5 N/A 14-1 Kind Music / Lady Bletch
12 0 BEGGAR'S BRIDGE Michael Pelling 12.7 2 52.5 N/A 13-2 Estaminet / Glaisdale
Race 4 - 12:00AM MDN (1100 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:06.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SHA-MICHELLE Jon Walk 7 55 N/A 4-1 Making Time / Shaglen Lass
3 0 NORTHERN CONSUL Stuart Webb Mr Bill Goodwin 1.7 3 56 N/A 20-1 Kreisler / Entendre
4 0 FUTON B Richardson 4.2 5 54.5 N/A 13-2 Sovereign Red / Miss Snoozy
5 0 COVERT S Schofield 5 12 55 N/A 10-1 Covetous / Baltilla
7 0 DEB'S VENTURE Stephen Killen 8.3 9 55 N/A 9-2 Blue's Finito / Miss Moray
10 0 SOVEREIGN'S LEGACY A Baker (a) 10.5 11 52.5 N/A 16-1 Imperial Guard / Armada Queen
Race 5 - 12:00AM WLTR (1100 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Welter, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:04.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
4 0 SUPERSNACK Ms P O'Neill 3.4 2 57.5 N/A 20-1 Lunchtime / Etoile de Vien
5 0 PILGRIMS' GEM S Archer 3.6 12 53 N/A 15-1 Pilgrims' Way / A Bijou
9 0 BLUE PASO Justin Lewis 4.8 7 54 N/A 13-2 Pride of Kellina / Marmalade Sky
Race 6 - 12:00AM CL2 (1015 METRES)
Of $10,000. 1st $10,000
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CAPTAIN MY CAPTAIN A Flood 4 52 N/A 13-2 Prince Ruling / Latin Motto
3 0 CANDY ROCK Mr Tony Erhart 0.9 2 54.5 N/A 2-1 Mighty Avalanche / Candysynd
4 0 CHIEF THEO Kevin Birse 2.2 10 55.5 N/A 10-1 Monarch Star / Dona Lass
6 0 DIGGER JOE Paul Didham 2.9 5 54.5 N/A 5-1 Bold Aussie / Jamaya
7 0 BIG DAN Anthony Pattillo 5.2 9 54 N/A 12-1 Foystaan / Heaps of Cheek
Race 7 - 12:00AM CL4 (1200 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Class 4, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:11.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 JUST A DIAMOND B Richardson 0.8 8 53.5 N/A 9-2 Daybreak Lover / Fast Trip
3 0 HIS ELEGANCE Mr Shane Scriven 2.6 4 55 N/A 2-1 Archregent / Ever Elegant
8 0 MY HIGH SPIRIT S Schofield 10.3 1 52.5 N/A 33-1 Undaunted Spirit / Sunny Lass
Race 8 - 12:00AM CL6 (1500 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Class 6, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:33.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 CORBY Mr Alan Cowie 1.1 9 52.5 N/A 6-1 Jubilee Wine / Hamana
7 0 SCOMASC Shane Shield 3 3 52 N/A 12-1 Marscay / Love's a Luxury
8 0 BROTHER DAL John Thomas G Cook 3.5 7 52 N/A 8-1 Grand Chaudiere / Dalsander