Taree: Taree Racing Club Monday 25, November 1991

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 16

Race 1 - 12:00AM MDN (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:00.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 CERTAINLY PROUD Mark Peters 4 11 53.5 N/A 15-1 Nice Balance / Garden Queen
3 0 THE COUNTRY BLOKE Ms J Ridge 4.2 8 54 N/A 10-1 Advance Australia / Alzarc
4 0 PULABMIN Corey Brown 5.7 6 52.5 N/A 12-1 Prince Tattenham / Ustasa
5 0 SARLETA R Milne 5.9 7 55.5 N/A 7-1 Sarson / La Goccia D'Oro
Race 2 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:26.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
6 0 PRIVATE REASON Neil Paine 5.3 6 55.5 N/A 6-1 Private Thoughts / Butterfly Queen
9 0 NICK'S BOY Corey Brown 9 14 52 N/A 16-1 Rutland / Stardust Queen
Race 6 - 12:00AM CLASS 1 (1000 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 SEBAB Kevin Gover 1.2 8 55 N/A 4-1 Encouraging / Hand Signal
3 0 ROYAL HOPE J Davidson 3.2 4 54 N/A 10-1 John's Hope / Lady of Sasoon
10 0 OUR SONNY BOY Peter Graham 8.4 11 53.5 N/A 5-1 Proud Knight / Sunset Blessing
11 0 ICEMAKER Neil Paine 8.6 2 56 N/A 2-1 Demus / Robin's Flight
Race 7 - 12:00AM CLASS 2 (1000 METRES)
Of $4,200. 1st $4,200
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SUPER BISQUE G Grainger 4 56.5 N/A 1-1 Oenjay Star / Biscalena
2 0 DOORMAN'S SMILE Mark Peters 2.5 9 55.5 N/A 5-2 Gildoran / Yuriko
4 0 IONIC STEEL Steven Burrows 4.5 6 55 N/A 8-1 Steel Blade / Fralene
Race 8 - 12:00AM CLASS 1 (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:24.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 DISMASTED B Perkins 0.7 3 51 N/A 6-4 Dancing Flight / Retorta
3 0 RIGA RAFFLE G Grainger 8.6 1 55 N/A 7-4 Valeriga / Djerella
8 0 SANCTIFIED Bill Cardwell 14.2 2 52 N/A 9-1 Godswalk / Astral Ruler