Cranbourne: Cranbourne Turf Club Thursday 31, January 1991

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 5 6 7 8 9 10
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 34

Race 1 - 12:00AM MDN HDLE (3000 METRES)
Of $7,000. 1st $7,000
Handicap, Minimum Weight 62kg, Eligible riders cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 3:19.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 WE ARE THE WORLD Mr Willy Harnett 6 7 65.5 N/A 9-2 Family of Man / Pastiche
8 0 GRANVILLE Mr Michael Klingenberg 34.5 6 66.5 N/A 7-1 Drums of Time / Mini Strata
Race 2 - 12:00AM 2Y HCP (1000 METRES)
Of $7,600. 1st $7,600
Handicap, Minimum Weight 51kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.
Bonus earnt from original VOBIS scheme

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TEA HABIT Glen Robinson 5 54.5 N/A 6-1 Habituate / Faint Flush
4 0 JUDGE HARDIE John Brennan Mr Peter Mertens 3.7 3 54.5 N/A 16-1 The Judge / Tough Cookie
5 0 KARAMIA G Willetts 4.5 8 53 N/A 10-1 Karaman / Karanu
6 0 EXCITED ANGEL Simon Marshall 5 1 53.5 N/A 5-2 Don't Say Halo / So Elated
7 0 DYNASTY DIVA Ms L Bonella 5.2 9 53 N/A 50-1 Bletchway / Amarelle
Race 3 - 12:00AM MDN-SW (1400 METRES)
Of $6,000. 1st $6,000
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:25.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
5 0 ADNOHR LAD Mr Paul Templeton 3.1 13 57 N/A 14-1 War Chest / Bush Rose
14 0 NEVER SOBAR Mr Peter Mertens 26.5 9 57 N/A 16-1 Mr. Sobar / Sterling Bell
Race 5 - 12:00AM OPEN HCP (2050 METRES)
Of $11,500. 1st $11,500
Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 2:08.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 SILENT ECHO Michael Clarke 1.3 8 54.5 N/A 2-1 Arlington Rocket / Fedelta
4 0 MOLSON Danny Nikolic 3.1 3 48.5 N/A 7-2 Watney / Cinnibar Sue
Race 6 - 12:00AM CL3 (1300 METRES)
Of $8,000. 1st $8,000
Class 3, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:18.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BRADLEY'S UTOPIA Jamie Anstice 5 53 N/A 9-2 Golden Utopia / Satan's Hope
2 0 RICH JUDGEMENT Greg Hall 0.3 3 55.5 N/A 5-2 True Statement / Sucius Gold
6 0 ALL STAR Cliff Brown Gavin Eades 1.5 7 54 N/A 11-2 Century / Some Jewel
Race 7 - 12:00AM WLTR (1400 METRES)
Of $11,000. 1st $11,000
Welter, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:24.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 GRAYDEN GAMBLER Mr Norman Waymouth 2.4 1 56 N/A 6-1 Top of the Pack / Sanregal
4 0 SPEEDBOAT BILL Simon Marshall 6.9 2 53 N/A 10-1 Vite Cheval / Riversdale Queen
8 0 CHARGED Phillip Alderman 8.4 8 57 N/A 14-1 Icelandic / Sugar Pie
Race 8 - 12:00AM CL3 (1300 METRES)
Of $8,000. 1st $8,000
Class 3, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:17.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 VISTA BOY Geni Gillis Greg Childs 10 54.5 N/A 5-1 Comaida Boy / Lovyssa
2 0 SETTLEMENT ROAD Brian Werner 0.5 5 57.5 N/A 12-1 Atlantic Flyer / Combine
7 0 CENTONIC Tony Krushka John Didham 5.1 8 52 N/A 40-1 Pride of Century / Sheer Satin
9 0 TREASURE LAND D Villella 6.3 4 51 N/A 66-1 Leader of the Band / Kandy Treasure
14 0 MOYSTON Mr Peter Mertens 7.8 1 56 N/A 15-1 Drums of Time / Molly Longlegs
Race 9 - 12:00AM CL6 (1000 METRES)
Of $11,000. 1st $11,000
Class 6, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 HI GRANDAD Leon Murray Mr Peter Mertens 2 5 52.5 N/A 25-1 Drums of Time / Aspiring
4 0 SKY CALYPSO K Ashby 3.9 6 54.5 N/A 14-1 Special Boy / Sweet Reign
6 0 TRY RED Carlene Farmer Mamdouh Dakiz 4.9 1 50 N/A 20-1 Paint the Stars / Vain Gold
8 0 IMPERIAL TANGO Glen Robinson 5.9 12 53 N/A 25-1 Plush / Persian Tango
9 0 SUPREME CHANT John Griffiths Rod Griffiths 6 2 54.5 N/A 14-1 Royal Chant / Golea Rose
11 0 DINNER PLAIN John Didham 9.8 9 53 N/A 12-1 Zegna / Snow Spectre
Race 10 - 12:00AM CL4 (1600 METRES)
Of $8,000. 1st $8,000
Class 4, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:36.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 ANACHRONISM Michael Clarke 1.5 14 54.5 N/A 9-1 Bit of a Skite / Unaffected
3 0 MY EXILE R Dawkins 3.5 6 57.5 N/A 8-1 State of Kings / Auchentoshan
5 0 TAMINGA ROYAL Brian Werner 5.3 5 52 N/A 12-1 Pelopides / Fair Nickolina
7 0 SZABOLCS John Didham 6.9 9 54.5 N/A 11-2 Lanfranco / Caversham
8 0 TORAMYN PRINCE Simon Marshall 7.1 1 52 N/A 7-1 Amyntor / Star Trail
12 0 LUCKY QUINTETTE Mr Gary Doughty 9.1 7 51.5 N/A 25-1 Plush / Shirl's Rose