Ascot: Western Australian Turf Club Saturday 21, December 1991

Meeting Type: Metro (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 30

Race 1 - 12:00AM 2Y HCP (1100 METRES)
Of $13,000. 1st $13,000
Handicap, Minimum Weight 50kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:05.35 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 TOP LUNCH Dennis Gundry 1.5 5 54 N/A 3-1 Lunchtime / Dashing Time
4 0 SEEKING STARDOM Mr Mark Sestich 5.5 9 53 N/A 10-1 Cheraw / Fair Quality
5 0 COFFEE LIQUEUR Mr Brad Ball 6.5 3 53.5 N/A 50-1 Scarlet Man / Shallon
6 0 CALETA BEACH Ian Albuino 7.3 4 54.5 N/A 14-1 Cheyne Walk / Hooch
8 0 OVER A GUINEA Peter Knuckey 8.5 1 52.5 N/A 25-1 One Pound Sterling / Bellarione
Race 2 - 12:00AM 3Y SC (1100 METRES)
Of $12,500. 1st $12,500
Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51kg, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:03.58 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 DAYS OF THUNDER Jason Oliver 3.3 2 55.5 N/A 4-1 Jungle Boy / Portinari
5 0 EDGE OF BRIGHTNESS Mr Jim P Taylor 7.3 6 51.5 N/A 16-1 Jungle Boy / Apache Lady
Race 3 - 12:00AM 4Y&UP SC (1100 METRES)
Of $12,000. 1st $12,000
Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51kg, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:03.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 FANTASTIC FIRE Peter Knuckey 0.1 13 56 N/A 2-1 Cheraw / Fantastic Honey
3 0 ISRAELITE BOY N Rudland 1.3 7 50.5 N/A 14-1 Haulpak / Wave Walker
13 0 BONNIE BOY Mrs S O'Donnell 8 3 51 N/A 40-1 Jungle Boy / Bonnie Brigade
Race 4 - 12:00AM RACONTEUR (1400 METRES)
Of $20,300. 1st $20,300Listed
Handicap, Minimum Weight 50kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:21.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 RANSHOW Mr Mark Sestich 4.8 2 55 N/A 5-2 Rant And Rave / Hill House
6 0 CHANTIDDY Stephen Miller 5.8 7 53 N/A 6-1 Chanteclair / Vornali
10 0 MOUCHEC Mr Jim P Taylor 12.8 11 52 N/A 6-1 Martec / Lavender Rose
Race 5 - 12:00AM WATC QLTY (1400 METRES)
Of $20,300. 1st $20,300Group 3
Quality, Minimum Weight 50kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:23.72 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BLONDE JEV Stephen Miller 1 1 53.5 N/A 5-2 Jevington / Beech Mart
3 0 MEDICINE KID Jason Oliver 1 7 57.5 N/A 5-1 Medical Man / Miss Burgess
5 0 PALACE GUEST Mrs S O'Donnell 2.5 2 51 N/A 7-1 What a Guest / Brechin Castle
7 0 PEPPERMINT LAD C W Massey 5 5 51.5 N/A 10-1 Jon George / Evanesce
8 0 ALLEZ STREAK D Nuesch 8.8 6 52.5 N/A 33-1 Palatable / Cecilia
Race 6 - 12:00AM COX STKS (2400 METRES)
Of $35,300. 1st $35,300Group 2
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 2:29.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MIRROR MAGIC Troy Jackman 6 54.5 N/A 11-4 Lord Ballina / Mirramanda
2 0 RED JAVELIN Ian Albuino 2.5 2 59 N/A 9-4 Elland Road / Princess Lane
6 0 RARE BRAVE Mr George Davies 8 13 59 N/A 330-1 Brave Show / Opening Partner
Race 7 - 12:00AM 4Y&UP SC (1100 METRES)
Of $12,000. 1st $12,000
Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51kg, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:04.24 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 STAR PET Troy Jackman 11 52.5 N/A 5-2 Paint the Stars / Haulpet
2 0 SWIFT BRAVE Mrs S O'Donnell 1 3 51 N/A 66-1 Fearless Pride / Swift Cherry
9 0 KID KARRINYUP Patrick Carbery 7.5 8 50 N/A 9-2 Jevington / Diatello
10 0 MATTANDANN David Catarino 7.8 1 54 N/A 7-1 Bending Away / Tulira Rocket
Race 8 - 12:00AM 4Y&UP SC (1600 METRES)
Of $12,000. 1st $12,000
Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 51kg, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:35.76 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 FOREST GREEN Mr Tim Stubberfield 1.3 6 52 N/A 9-2 Jungle Boy / Wear the Green
4 0 FINE WHISKEY Len Pike Mr Brad Ball 4 13 51.5 N/A 20-1 Whiskey Lover / Princess Olivia
5 0 YOU SAID IT Peter Knuckey 5 1 49.5 N/A 12-1 Sir Tristram / Lorne
10 0 LEGAL ADMIRAL Mrs S O'Donnell 8.3 11 52.5 N/A 10-1 Man of Rank / Assignation
14 0 MISS HIBERNIA Patrick Carbery 10.8 10 48 N/A 20-1 Contemplation / Zama