Gawler: Gawler & Barossa Jockey Club Thursday 28, May 1992

Meeting Type: Provincial (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 32

Race 1 - 12:00AM 2Y-CLD (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class D, Handicap, Minimum Weight 51kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:13.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 RICKLETON LASS Michael Carson 10 52 N/A 4-1 Bluebird / Lady Sackville
3 0 CHAMPION'S WAY Simon Price 4 4 52 N/A 25-10 Champion Pilot / Abby's Way
4 0 PRIVATE SINGER Geoff O'Loughlin 4.3 7 53 N/A 12-1 Curravilla / Roseate
5 0 MR. ARMSTRONG Peter Hayes Gary Clarke 4.8 2 55.5 N/A 4-1 At Talaq / Miss Linda Henker
7 0 CASUAL BREEZE Brendan Sweeney 5.6 3 55.5 N/A 20-1 Hamersley / Casual Labour
8 0 BON WHISP David Zawitkowski 5.7 5 53 N/A 12-1 Whisper Softly / Petite Durlice
Race 2 - 12:00AM 2Y-CLD (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Class D, Handicap, Minimum Weight 51kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:13.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
7 0 REGAL BACON Danny Kavanagh 9.8 2 55 N/A 15-1 Francis Bacon / Western Regal
9 0 RIVER TOUGH P W Jones Alf Matthews 16.3 6 54 N/A 14-1 River Rough / Splendid Melody
Race 3 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:25.01 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ROCKY COUNTRY Simon Price 13 51.5 N/A 18-10 Benefit Performer / Lady Morn
3 0 BENEFIT MISS T West 7 14 51 N/A 25-1 Benefit Performer / Miss Champagne
4 0 ORCA LAD Ms Debbie Lloyd 7.2 11 52.5 N/A 33-1 Fearless Prince / Honey Knocker
13 0 LORD WYNYARD E A Ridley P Nicolai 15.1 8 51.5 N/A 40-1 Lord Dudley / Blonde Dancer
Race 4 - 12:00AM CL4 (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $3,000
Class 4, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:36.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 DR. STORM Dwayne Dunn 4.3 6 53 N/A 20-1 Kildare Pride / Champak
6 0 TRIVIEW K Harford 9.6 5 51 N/A 14-1 Tripakton / Friendly Review
Race 5 - 12:00AM CL2 (1050 METRES)
Of $2,750. 1st $2,750
Class 2, Handicap, Minimum Weight 51.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:02.72 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PIP'S LAD A White 7 51.5 N/A 12-1 Mikado / Pleasant Presence
2 0 SUNSHADE MISS D Holland 1.8 1 55 N/A 3-1 Francis Bacon / Sunshade Girl
6 0 WHITE SNIP K Harford 4 2 51 N/A 8-1 Century-Le / Miss Price
Race 6 - 12:00AM CL5 (1200 METRES)
Of $4,100. 1st $4,100
Class 5, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:11.66 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
4 0 ARTFUL BELLE Dwayne Dunn 2.8 2 51.5 N/A 6-1 Digital / Ghostly Streak
11 0 DUCATTI Jason Holder 6.6 10 49 N/A 14-1 Very Sharp / Jazz Spirit
Race 7 - 12:00AM 3Y-CL1 (1200 METRES)
Of $2,750. 1st $2,750
Class 1, Handicap, Minimum Weight 51kg, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:11.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 COORONG EXPRESS Danny Kavanagh 13 57.5 N/A 18-10 Oenjay Star / Why a Rose
3 0 HARLEM TOWN Ron Morgan Simon Price 3.1 8 54.5 N/A 7-1 Dowdstown / Torrey Pines
7 0 STYLISH THOUGHTS Damien Holland 6.1 6 52 N/A 16-1 Idealiste / Maybe Princess
10 0 SOVEREIGN WINE A Pegus 8.5 9 52.5 N/A 20-1 Estaminet / Autumn Wine
Race 8 - 12:00AM CL3 (1950 METRES)
Of $3,000. 1st $3,000
Class 3, Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 2:02.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 GO GLITTER GO Michael O'Leary Albert Lovegrove 2.5 4 50.5 N/A 4-1 Go Dancer / Glitter Star
4 0 SKYLAR Michael Carson 3.3 11 51.5 N/A 5-1 Palace Music / Tom's Plausible
11 0 RADIO WAVES P Nicolai 8.5 8 51.5 N/A 60-1 Crested Wave / Goldtrea
12 0 ROSVISOUR Jason Holder 8.9 3 48 N/A 40-1 Rostov / Visouri
14 0 CINCINNATI GOLD Jeffrey Maund 9.3 2 54 N/A 14-1 Kildare Pride / Locktrice
Race 9 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $2,500
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:25.53 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 TAI HING David Zawitkowski 1.3 14 53 N/A 4-1 Delta Lima / Glorious Morn
6 0 AMBER BALLERINA Owen Ridge 5.7 7 52 N/A 100-1 Bold Habit / Empress Mimi
13 0 BILLY BOJANGLES T West 9.2 1 52 N/A 12-1 Jin Jang / March to Music
14 0 NORTHERN PASSAGE A White 10.5 5 52 N/A 60-1 Northern Adventure / Frilly