Cheltenham Park: South Australian Jockey Club Saturday 28, September 1991

Meeting Type: Metro (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 27

Race 1 - 12:00AM HDLE (3000 METRES)
Of $11,000. 1st $11,000
Handicap, Minimum Weight 61kg, Eligible riders cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 3:23.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
6 0 QUATRA GAMBIE Max Morgan P Shepherdson 26 3 61.5 N/A 30-1 Sir Dapper / Roseate
Race 2 - 12:00AM 2YF HCP (1000 METRES)
Of $19,500. 1st $19,500
Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.75 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
7 0 BUSY BABY William Sharp 10.6 5 54 N/A 40-1 Delta Lima / Tres Occupee
12 0 LADY ARCH Mr Jon O'Connor 99.9 2 54 N/A 20-1 Arch Sculptor / Caderousse
Race 3 - 12:00AM 2YC&G HCP (1000 METRES)
Of $19,500. 1st $19,500
Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 LET HIM RIDE Dean Howard Mr Richard Jolly 6 55.5 N/A 8-1 Mustin Lake / Lady Rosben
4 0 CAT BURGLAR Gary Clarke 6.6 13 55.5 N/A 5-1 Bluebird / Renee's Caper
6 0 BART Kelvin Bourke David Tootell 9.7 11 55.5 N/A 5-1 Straight Strike / Teneriffe
7 0 SILVER ASTERISK Malcolm Carson 12.7 2 55.5 N/A 20-1 Gay Biscay / Latin Dream
8 0 INGOLDBY ROAD Mr Paul Saunders 12.8 3 55.5 N/A 10-1 Francis Bacon / Cast Pearls
9 0 PARIS SNOB Jeffrey Maund 14.1 9 53 N/A 25-1 Bestebreuje / So Elated
10 0 LET'S TRY AGAIN Dwayne Dunn 14.6 10 52.5 N/A 40-1 Bellwater / Take It Off
13 0 YANKEE DAPPER Paul Shiers 24 1 52.5 N/A 60-1 Sir Dapper / Indefinitely
Race 4 - 12:00AM OPEN HCP (1800 METRES)
Of $15,000. 1st $15,000
Handicap, Minimum Weight 50kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:54.34 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WEETULTA David Tootell 7 53 N/A 35-10 Rajah Sahib / Kogo
Race 5 - 12:00AM P AD GNEAS (1800 METRES)
Of $25,550. 1st $25,550Listed
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:50.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TURJUMAN Gary Clarke 4 55.5 N/A 16-10 Gaius / Feenagh
3 0 DARK KSAR Peter Hayes Michael Carson 1 13 55.5 N/A 65-10 Ksar Royal / Gentle Pal
5 0 CASH IN Damien Holland 1.4 1 55.5 N/A 20-1 One Pound Sterling / Bottle Drive
6 0 YANKEE GOLD Mr Richard Jolly 2.7 7 53 N/A 14-1 Western Symphony / Shagolvin
7 0 WESTERN HARMONY Owen Ridge 3.5 6 55.5 N/A 12-1 Western Symphony / Ioughto
8 0 SCORN BOLD Ian Thomas Mr Paul Saunders 3.9 2 55.5 N/A 12-1 Bold Habit / Scorn Plea
13 0 MARDANZA Mr Peter Shepherd 10.3 3 55.5 N/A 300-1 Danzatore / Duanette's Girl
Race 6 - 12:00AM FLYING (1000 METRES)
Of $15,170. 1st $15,170
Handicap, Minimum Weight 50kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:56.77 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WELCOME KNIGHT A Pegus 2 51 N/A 3-1 Always Welcome / Hegemonic
2 0 BARCURRA G M Hanlon Jeffrey Maund 0.1 3 53 N/A 1-1 Curravilla / Flying Lulu
3 0 SCORNSOME Mr Peter Shepherd 1.6 6 52.5 N/A 32-10 Lappy / Scorn Plea
Race 7 - 12:00AM CL6 (1350 METRES)
Of $10,000. 1st $10,000
Class 6, Handicap, Minimum Weight 50kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:19.91 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BURNING DECK Mr Glen Dorol 0.1 5 52.5 N/A 7-1 Francis Bacon / Broken Date
3 0 PALM BEACH Jeffrey Maund 0.4 14 48.5 N/A 10-1 Logical / Beach Sun
8 0 CONTRAVENE Mr Jon O'Connor 3.7 2 52 N/A 16-1 Keen / Snowing
13 0 SHAYTYME D Holland 9 3 50 N/A 60-1 Tymecenta / Grand News
Race 8 - 12:00AM 0-2MW-SW (1000 METRES)
Of $11,000. 1st $11,000
Special Conditions, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:57.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 RAFFIN MANOR D Holland 11 51 N/A 33-1 Raffindale / Table Manners