Gunnedah: Gunnedah Jockey Club Saturday 22, February 1992

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 25

Race 1 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:25.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
7 0 BOLD PLUME Daniel Frahm 9 5 55 N/A 20-1 Sir Pele / Regal Plume
8 0 DOUBLE MICKEY Ms Lisa Bryant 9.5 9 55 N/A 6-1 Tough Mickey / Bicostata
Race 2 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:24.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
5 0 SPECIAL TACTICS D Jones 9.6 6 55.5 N/A 7-1 Special Kingdom / Kiwi Friendship
Race 3 - 12:00AM MDN (900 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:51.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
6 0 LEPRECHAUN DANCER Ms Nicole Kennewell 8.3 13 52 N/A 25-1 Rutland / Cent Amour
14 0 ZOFFALINE S Eveleigh 18.2 10 52 N/A 7-2 Zoffany / Finoon Caroline
Race 4 - 12:00AM MDN (900 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:52.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 EXCLUSIVELY OURS Kevin Watling 11 52.5 N/A 5-1 Exclusive Planet / Ridgeway Lass
2 0 AUREBLETCH M Johnson 0.5 12 54 N/A 5-1 Aurealis / Conchessa
3 0 ROYAL DOLPHIN Wayne Weate 1.5 5 54 N/A 5-1 Flying Dolphin / Shardel
9 0 JOBS FOR THE BOYS R Hartin 7.9 8 56.5 N/A 15-1 Old Crony / Adnamira
FF 0 BEDE'S DELIGHT Ms R Cooper 0 13 56.5 N/A 12-1 Silver Goblet / Nevada Queen
Race 5 - 12:00AM OPEN HCP (1000 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 GOLD DOLPHIN Wayne Weate 2.8 6 56.5 N/A 7-4 Flying Dolphin / Park Evelyn
3 0 COPPER MIGHT S Eveleigh 4.1 2 52 N/A 8-1 Copper Kingdom / Prose
5 0 VAIN CASTLE Mr Patrick Payne 6.6 4 53 N/A 25-1 Vain Lad / Clytha Castle
Race 6 - 12:00AM 2YO CL-D (1000 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Class D, Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 DEEP SUSPICION M McFarlane 4 4 50.5 N/A 12-1 Vain Karioi / Kellie's Koroyo
7 0 ROMAN SANDAL Ms R Cooper 10 3 54 N/A 20-1 Pillaster / Dear Dorothy
8 0 RESPONSIBLE HABIT T Atkins 12.5 13 54 N/A 16-1 L'Irresponsable / Game Habit
10 0 ACES ACE R Hartin 15.1 9 52 N/A 50-1 Access / Bionic Maid
13 0 SWITCH'S STAR M Johnson 19.2 8 52 N/A 20-1 Switch in Time / Star Rondack
Race 7 - 12:00AM CLASS 1 (1200 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.80 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TRODONNANT D Jones 1 54.5 N/A 7-2 John's Hope / Silverdale Express
Race 8 - 12:00AM CLASS 2 (1600 METRES)
Of $2,250. 1st $2,250
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:36.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 KNIGHT TO REMEMBER J Davidson 8 53.5 N/A 15-1 Sir Tristram / Delightful Belle
2 0 GYPSY WAGGON M McFarlane 2 6 52 N/A 7-4 Gypsy Kingdom / Come On Girl
3 0 ROYAL STEWART Wayne Weate 3 2 54.5 N/A 8-1 Francois / Bader Special
5 0 THANKS FOR LUNCH Ms J Ridge 5.5 14 56.5 N/A 4-1 Prego / Jamdena
8 0 PARKERAIN Kevin Watling 11 7 52 N/A 8-1 Rain Lover / Dolleazar
12 0 RAJA'S MAGIC Mr Ben Hill 13.5 9 56 N/A 5-2 Raja's Accord / Bright Miss