Canterbury Park: Sydney Turf Club Saturday 13, March 1993

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 70
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM Sweet Embrace Stakes (1200 METRES)
Of $100,000. 1st $68,000, 2nd $18,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000Group 3
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:11.38 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 BINT MARSCAY Mick Dittman 1 2 55.5 N/A 2-5 Marscay / Eau D'Etoile
3 0 BLUE FIELDS Shane Dye 5.5 7 55.5 N/A 30-1 Flying Dolphin / My Grey Way
5 0 ARBOREA Mr Kevin Moses 12.5 9 55.5 N/A 66-1 Imperial Prince / Open Question
6 0 LADY JAN Brian York 13 3 55.5 N/A 200-1 Jan Murray / Via Air
7 0 LEAPING GOLD James Innes 14.5 5 55.5 N/A 250-1 Kangaroo / Rich Harvest
8 0 DUPION Mr Jim Cassidy 14.9 6 55.5 N/A 10-1 Bletchingly / Silk's Lady
9 0 ROSE REWARD Grant Cooksley 17.2 8 55.5 N/A 25-1 Sir Tristram / Gypsy Reward
10 0 KAPTIVE JEWEL Daryl Bradley 19 1 55.5 N/A 9-1 Kaapstad / Star Child
Race 2 - 12:00AM Skyline Stakes (1200 METRES)
Of $100,000. 1st $68,000, 2nd $18,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000Group 3
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:12.19 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ALLEZ GLEN Mr Craig Carmody 8 55.5 N/A 100-1 Air de France / Elfin Glen
2 0 DANCING DYNAMITE Mick Dittman 1.3 5 55.5 N/A 4-6 Yeats / Winter's Dance
3 0 CALAIS BOY Norm Stagg K Russell 1.4 6 55.5 N/A 125-1 Cheval de Volee / Portside Girl
6 0 COURT'S ADJOURNED Mr Jim Cassidy 7.2 10 55.5 N/A 25-1 Rory's Jester / Holiday Spirit
7 0 SPORTS WORKS Rod Quinn 12.2 7 55.5 N/A 33-1 Bluebird / Natty Flyer
8 0 OH WHAT A JOKE Adrian Robinson 14.2 2 55.5 N/A 80-1 Rory's Jester / Green Thorpe
9 0 MAGIC OF MONEY Shane Dye 99.9 3 55.5 N/A 4-1 Last Tycoon / Ngaiambin
LP 0 HEADSTRONG Clarry Conners Mr Kevin Moses 0 4 55.5 N/A 11-1 Archregent / Ready to Smile
Race 3 - 12:00AM Welter Hcp (1550 METRES)
Of $30,000. 1st $20,400, 2nd $5,400, 3rd $2,400, 4th $1,200, 5th $600
Welter, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:35.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 STEVAK Mr Craig Carmody 6 53 N/A 20-1 Rare West / Jungle Star
2 0 ROYAL STANDING Barry Burke Andrew Banks 0.1 10 55.5 N/A 5-1 Roman Prince / Bold Belle
3 0 GOLDEN DOME J Deamer 0.2 5 55.5 N/A 16-1 Golden Fleece / Lisadell
4 0 EAST OCEAN FRIEND Mr Larry Olsen 1.5 2 57.5 N/A 5-4 Noble Bijou / Lady Alinba
5 0 BAY OF HOPE Shane Dye 1.8 9 57.5 N/A 9-1 Biscay / Watch Out
6 0 LUDDENHAM Grant Cooksley 2.3 4 53 N/A 40-1 Shining Finish / Luddenham Lass
7 0 DOBBIN Chris Johnson 2.6 7 53 N/A 25-1 Mighty Avalanche / Cascapedia
8 0 FAMOUS NICK Mick Dittman 2.8 3 55.5 N/A 4-1 Red Anchor / Famous Impression
9 0 PARTY MOOD Greg Hall 3.8 1 53 N/A 25-1 Noalcoholic / Mirth
10 0 DIXON STREET James Innes 4.6 8 53 N/A 40-1 Biscawong / Wonga Lady
Race 4 - 12:00AM Birthday Card Quality Hcp (1100 METRES)
Of $50,000. 1st $34,000, 2nd $9,000, 3rd $3,000, 4th $3,000, 5th $1,000Listed
Quality, Minimum Weight 51.5kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:06.14 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 MISS KARIBA Mr Kevin Moses 4 51.5 N/A 25-1 Lunchtime / Etoile de Vien
2 0 DANZA DARK K Russell 0.3 1 51.5 N/A 33-1 Danzatore / Centaurea
3 0 SNIPPET'S GIRL Lee Freedman Greg Hall 0.4 7 54 N/A 9-2 Snippets / Deep Show
3 0 FAVORITE ACTRESS Shane Dye 0.4 6 51.5 N/A 16-1 Don't Forget Me / Royal Acclaim
5 0 DANCING AROUND James Innes 0.6 3 51.5 N/A 40-1 Northern Adventure / Diverge
6 0 GENUFLECT Larry Cassidy 1.1 2 51.5 N/A 9-2 Crown Jester / Secret Blessing
7 0 SO AND SO Grant Cooksley 2.6 9 52 N/A 9-2 Snippets / Habina
8 0 RANCHO MISS Brian York 2.8 8 54 N/A 33-1 Rancher / Miss No No
9 0 SILLUSION Mick Dittman 5.8 5 55.5 N/A 5-4 Mr. Illusion / Silent Harmony
Race 5 - 12:00AM Canterbury Cup (1900 METRES)
Of $75,000. 1st $51,000, 2nd $13,500, 3rd $6,000, 4th $3,000, 5th $1,500Group 3
Handicap, Minimum Weight 51kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:58.84 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NATURALISM Mick Dittman 6 60 N/A 4-9 Palace Music / Zephyr Souba
2 0 THRIFTY RESERVE Larry Cassidy 0.3 3 54 N/A 11-1 High Reserve / Thrift
3 0 GIFTED POET David Cave Shane Dye 0.4 9 51 N/A 9-1 A Gift / Valse
4 0 WEETULTA Grant Cooksley 1.9 2 52.5 N/A 14-1 Rajah Sahib / Kogo
5 0 UPWARDS Mr Kevin Moses 2.1 1 51.5 N/A 10-1 Clear Choice / Aspirations
7 0 CENTURY REIGN Chris Johnson 2.8 8 53 N/A 40-1 Centaine / Entice
8 0 DIEGO Brian York 7.8 11 53 N/A 160-1 Oak Ridge / Zaviera
9 0 GARTER KING Mr Larry Olsen 8.1 10 53 N/A 50-1 Noble Bijou / Petite Royale
Race 6 - 12:00AM Canterbury Stakes (1200 METRES)
Of $100,000. 1st $68,000, 2nd $18,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000Group 2
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:11.78 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BIG DREAMS Mr Jim Cassidy 8 57 N/A 1-1 Habituate / Free As a Cloud
5 0 AZZURRO Lee Freedman Larry Cassidy 5.7 4 52.5 N/A 15-2 Bluebird / Amhara
6 0 MOCHA Grant Cooksley 6 3 57 N/A 12-1 Aurealis / Coffee Queen
7 0 CLASSIC MAGIC Mr Kevin Moses 8 1 57 N/A 30-1 Voodoo Rhythm / Lush Gypsy
Race 7 - 12:00AM Canterbury Guineas (1900 METRES)
Of $300,000. 1st $204,000, 2nd $54,000, 3rd $24,000, 4th $12,000, 5th $6,000Group 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 2:00.12 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 KINGSTON BAY Bruce Wallace Grant Cooksley 12 55.5 N/A 5-1 Kingdom Bay / Cook Strait
2 0 IMPOSING BULL Rod Quinn 1.3 10 55.5 N/A 66-1 Imposing / Working Gal
3 0 INNOCENT KING Mr Jim Cassidy 1.4 11 55.5 N/A 12-1 Tolomeo / Queen Gypsy
4 0 IRISH RORT Neville Parnham Shane Dye 1.6 4 55.5 N/A 15-1 Baptism / Bella Sighra
5 0 MR. DOMINGO Chris Johnson 1.9 9 55.5 N/A 9-1 Mistral Dancer / Salutation
6 0 HALL OF FAME Mr Craig Carmody 4.2 1 55.5 N/A 66-1 Bletchingly / Chez Melody
7 0 NAVY SEAL Paul Perry Mick Dittman 5.5 5 55.5 N/A 10-9 Red Anchor / Autumn Star
8 0 RIVER HERO K Russell 5.6 14 55.5 N/A 20-1 Joindre / Hongroise
9 0 TELESTO Greg Hall 6.1 7 55.5 N/A 8-1 Star Way / St. Klaire
10 0 SALCANTAY James Innes 7.4 13 55.5 N/A 100-1 Palace Music / Patronia
11 0 YOPOPA Adam Thompson 9.2 8 55.5 N/A 250-1 Gypsy Kingdom / Liase
12 0 PALATE Brian York 10.2 3 55.5 N/A 50-1 Luskin Star / Julep
13 0 RAISING KENTUCKY Larry Cassidy 10.4 2 55.5 N/A 40-1 Raise a Cup / Secret Bouquet
14 0 CHAGALL Mr Larry Olsen 11.2 6 55.5 N/A 9-1 Bluebird / Clystalla
Race 8 - 12:00AM Eskimo Prince Quality Hcp (1100 METRES)
Of $50,000. 1st $34,000, 2nd $9,000, 3rd $4,000, 4th $2,000, 5th $1,000Listed
Quality, Minimum Weight 51kg, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 RATime: 1:06.11 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 OUR REPLICA Shane Dye 6 52 N/A 8-1 Snippets / Same
2 0 CHEW OVER Rod Quinn 1 1 53.5 N/A 5-1 Lunchtime / Deliberation
3 0 FLIRTATIOUS ME Mr Larry Olsen 1.3 5 55.5 N/A 11-1 Covetous / Love a Party
4 0 YALLAH'S CROWN Darren Birrer Mr Jim Cassidy 1.4 2 53 N/A 10-1 Yallah Prince / Salieri's Pride
5 0 SUBLIMATE Brian York 1.9 4 57 N/A 10-1 Snippets / Sharne's Girl
6 0 PRE-EMINENCE Glen Colless 2.7 3 54.5 N/A 10-1 Bletchingly / Lockleys
7 0 WEST END Grant Cooksley 4.2 7 56 N/A 9-2 Zephyr Bay / Torment
8 0 SIMONSTAD Greg Hall 5.2 8 54.5 N/A 2-1 Kaapstad / Sovereign Field
9 0 TATE'S LEGACY Barry Wallace Mr Kevin Moses 9.2 9 51.5 N/A 400-1 Tate Gallery / Popular Girl