Mingenew- Yandanooka: Mingenew - Yandanooka Amateur Turf Club Saturday 07, March 1998

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Hot
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 38
Rail: Inside Position. Beaten Margins Of Unplaced

Race 1 - 12:00AM Maiden (1400 METRES)
Of $3,200. 1st $2,100, 2nd $600, 3rd $400, 4th $100
Maiden, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:26.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TESSY Ron Cowl (Jnr) E McGuire 6 54.5 N/A 7-1 Middle Kingdom / Radiant Crown
2 0 OLESIAN Murray Wallace Dom Tourneur 0.1 4 54.5 N/A 6-4 O'Connor / Amalesian Star
3 0 CLASSIC SPEECH C Hosking (a) 3.8 3 53 N/A 7-4 Classic Mission / Speaker's Daughter
4 0 ALL MY PARTNER Joe Moore Mr Desmond Smith 6 5 53 N/A 9-2 Take Your Partner / Malay Belle
5 0 SYLDON'S PRIDE Pateman M P Ryan (a) 0 2 53 N/A 6-4 Fimiston / Princess Pouliche
6 0 JOURNEY HOME Mr Warren Hughes 0 1 53 N/A 3-1 Chanteclair / Full of Verse
7 0 ROSAPENNA John Thurkle R Gent (a) 0 7 51.5 N/A 10-1 El Moxie / Keen On Roses
Race 2 - 12:00AM Maiden (1200 METRES)
Of $3,200. 1st $2,100, 2nd $600, 3rd $400, 4th $100
Maiden, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:14.85 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BRIGHT UNICORN Geoff Rodier R Gent (a) 4 53 N/A 7-2 Race for Pleasure / Mint Edition
2 0 KAICELLO'S MAGIC Kristy Gammon Dom Tourneur 2.3 3 54.5 N/A 7-4 Molokai Prince / Nocello
3 0 RAINBOW DREAMS Peter Moore Mr Desmond Smith 5 5 51.5 N/A 7-1 Congressman / Magic Myth
4 0 WAR PICTURE Michael Seymour-East C Hosking (a) 8.8 2 53 N/A 7-4 Cheraw / Fine Picture
5 0 SNOW TRAIN Mr Warren Hughes 0 1 53 N/A 9-2 Penchant / Lonikin
Race 3 - 12:00AM Class 1 (1200 METRES)
Of $3,450. 1st $2,250, 2nd $700, 3rd $400, 4th $100
Class 1, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:14.53 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PASTELS Paul Jordan M P Ryan (a) 3 51 N/A 9-4 Christmas Tree / Parlour
2 0 WESTERN DIPLOMAT Jim Dickson R Gent (a) 0.3 7 52.5 N/A 5-1 Western Symphony / Lexington Gold
3 0 BARON LAURIE Dom Tourneur 5.3 5 55.5 N/A 3-1 Chanteclair / Brave Vixen
4 0 DROUGHT COUNTRY Colin Clune C Hosking (a) 6.8 6 52.5 N/A 6-1 Drought / Country Scarlet
5 0 KOOMBEKINE Dennis Gates Mr Desmond Smith 0 1 52.5 N/A 2-1 Chanteclair / My Lisa Leigh
6 0 ARABIAN EXPRESS Wally Begg E McGuire 0 2 54 N/A 3-1 Pago Mystery / Platinum Star
7 0 GENERAL IN FLIGHT Don Patten David Hillis 0 8 55.5 N/A 6-1 Menelaus / Levitate
8 0 CHAMPERTY Mr Warren Hughes 0 4 52.5 N/A 16-1 Blandford Park / Home Sharp
Race 4 - 12:00AM Open Hcp (2000 METRES)
Of $6,100. 1st $4,200, 2nd $1,200, 3rd $600, 4th $100
Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 2:04.31 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 THONG RACHAN Allan Macpherson E McGuire 6 54.5 N/A 9-10 Dieu D'Or / Brave Finale
2 0 KEY SUCCESS Kristy Gammon Dom Tourneur 1.5 2 53 N/A 5-1 Success Express / Wear the Crown
3 0 BOSTON BLUE Vernon Brockman David Hillis 1.5 5 57 N/A 5-2 Serheed / Beau Tilla
4 0 HEPPAREO Robert Hoskins C Hosking (a) 1.8 3 50 N/A 4-1 Carry a Smile / Passcross
5 0 COPACABANA Joe Moore Mr Warren Hughes 0 4 50 N/A 6-1 Americano / Music Parade
6 0 ALLIED SPIRIT Patricia Patterson M P Ryan (a) 0 1 50 N/A 15-1 Alydar / Spirit of Kingston
Race 5 - 12:00AM Class 5 Hcp (1200 METRES)
Of $4,400. 1st $2,800, 2nd $1,000, 3rd $500, 4th $100
Class 5, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:13.34 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 LOOK ABOVE C Hosking (a) 4 52 N/A 6-4 Zemindar / Sea Pines
2 0 ALBOTTO Brian Keys Mr Warren Hughes 3.8 5 51 N/A 4-1 El Qahira / Highland Lilt
3 0 WHERE'S MY HALO Michelle Vallentine R Gent (a) 4.8 2 50 N/A 5-1 Ron Bon / Socatyl
4 0 RAY OF LIGHT Nola Boschetti Dom Tourneur 5.5 3 57 N/A 4-5 Blazing Sword / C'Mon Rosey
5 0 CHESARY Patricia Patterson M P Ryan (a) 0 1 50 N/A 10-1 Jungle Boy / Miss Columbo
Race 6 - 12:00AM Class 3 Hcp (1400 METRES)
Of $3,450. 1st $2,250, 2nd $700, 3rd $400, 4th $100
Class 3, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:26.66 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CASEY Milton Campbell Dom Tourneur 5 55 N/A 9-4 Swift Zephyr / Flighty Belle
2 0 PRUDY NATION Garry McPherson M P Ryan (a) 0.5 4 52.5 N/A 6-4 Warring Nations / Prudy
3 0 HE'S DANDY Hayden Williams Mr Warren Hughes 2.8 3 50.5 N/A 6-1 Lucratif / Pituca
4 0 PRINCE TARO Gary Sorensen C Hosking (a) 3 7 50.5 N/A 4-1 I'm in Luck / Nizami's Shade
5 0 NEWHOLME M J Hood E McGuire 0 2 53 N/A 6-1 New Logic / Naomi's Love
6 0 SAHARA BELLE Brian Keys R Gent (a) 0 6 50 N/A 6-1 Sea Road / Starway Belle
7 0 BIG DIPPER Allan Hughes Mr Desmond Smith 0 1 50 N/A 7-1 Akaaber / Stellar Light