Taree: Krambach Racing Club Saturday 21, October 1995

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 61
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (900 METRES)
Of $3,500. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $300, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:54.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ABOUT TIME Ms Michelle Lynn 1 50 N/A 12-1 Piccolino / Dagio
2 0 MASTERFUL JOHN Mark Hanneybel 1.4 4 53.5 N/A 14-1 John's Memory / Miss Hemi
3 0 BE MY HIT Debbie Prosser Graham Coleman 2 12 54 N/A 10-1 Komon / Elm Park
4 0 THRICE D Turnbull 4.8 11 53 N/A 6-1 Triple Knight / Pampa Mia
5 0 SILKEN MIST Greg Wyndham 6 9 53.5 N/A 33-1 Sir Dapper / Western Beauty
6 0 DR. SPOC B Franks 6.2 5 55 N/A 5-4 Vain Karioi / Trekabout
7 0 CAPTAIN PLACID L Hardy 6.5 2 53 N/A 14-1 Dream Lodge / Disconcerted
8 0 MYSTERY WALK Scott Thurlow 7.6 6 55 N/A 6-1 Kirkland / Green's Buddy
9 0 DOUBLE CROSSBOW Robert Davies J Davidson 9.4 10 55 N/A 8-1 Castle Town / Gain's Best
10 0 ROYAL SHAR Shane Arnold 13.2 3 55 N/A 4-1 Flying Dolphin / Shardel
11 0 MISS BOUTADE R Mcmillan 14.3 8 53 N/A 25-1 Boutade / Gay Loren
DQ 0 MAJOR MAGIC Peter Graham 0 7 56.5 N/A 6-1 Major Sport / Family's Pride
Race 2 - 12:00AM Maiden Hcp (1200 METRES)
Of $3,500. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $300, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:13.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 AUTHENTIC CADENCE Mark Hanneybel 4 54 N/A 9-1 San Bernadino / None So Fair
2 0 SWEET ZIE Shane Arnold 0.8 12 54.5 N/A 11-2 Menzies / Sugar Cup
3 0 CELEBRITY GIRL Scott Thurlow 2.8 1 53 N/A 16-1 Kampala / My Cover Girl
4 0 GRAND HEIR Allan Robinson 3.2 8 56 N/A 6-1 Super Imposing / Kim Heir
5 0 ROCKIN' RAINBOW Graham Coleman 4.4 9 53 N/A 25-1 Rockin' Remus / Farberstahl
6 0 RICOCHET ROMANCE Kevin R Smith Greg Wyndham 4.5 3 54.5 N/A 10-1 Jan Murray / Curtain Fall
7 0 KINGSLEY BELLE S Norris 6.1 11 53 N/A 25-1 Pilgrims' Way / Pink Tingo
8 0 NIGARA WITCH J Davidson 6.4 13 53 N/A 8-1 Sir Zephyr / Lady Dorica
9 0 WARRING LADY Ms Michelle Lynn 6.9 10 50.5 N/A 10-1 Boutade / Our Girl Josephine
10 0 IDEAL GUEST Les Manning-Brown Peter Graham 8 7 57 N/A 9-10 Komon / Duffer
11 0 SPECIAL CRY Peter Hosie 8.5 14 55 N/A 33-1 Special Kingdom / Morning Cry
12 0 THE BEST THING B Franks 10.5 5 56.5 N/A 8-1 Home Office / Nightcap
13 0 GAYLEANN Colin Clarkson 12.5 6 54 N/A 33-1 Mighty Zephyr / Birthstone
14 0 PRIDE OF ALLUNGA D Turnbull 26.7 2 55 N/A 10-1 Zoffany / Manx Vain
Race 3 - 12:00AM Class 1 Hcp (1200 METRES)
Of $3,500. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $300, 4th $100
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:12.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SPY KELLER Ian Macpherson Mr Glen Killen 7 56.5 N/A 7-4 Spectacular Spy / Wein Keller
2 0 WILL PREVAIL Peter Graham 2.8 4 54 N/A 12-1 Alfarazdq / Moon Goddess
3 0 GOT PROOF Greg Wyndham 3.1 2 53.5 N/A 10-1 Pompeii Court / Lap Lap
4 0 STANDOUT Allan Robinson 3.4 6 53.5 N/A 7-2 Royal Handout / Silver Moth
5 0 PROUD DUKE Reg Hubbard D Turnbull 4.9 1 53.5 N/A 5-1 Proud Knight / Green Thorpe
6 0 MOUNTAIN STAR Ken Faulds Snr Shane Arnold 6.4 5 53 N/A 11-4 Star Avalanche / Morning Cry
7 0 WESTWARD BOUND Graham Coleman 6.9 3 53 N/A 20-1 At the Flood / Sunaura Dawn
Race 4 - 12:00AM Class 4 Hcp (1600 METRES)
Of $4,000. 1st $2,700, 2nd $800, 3rd $400, 4th $100
Class 4, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:39.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CONVOY'S BOY B Franks 6 53 N/A 10-1 Big Convoy / Lady Minx
2 0 PARDAO JOE D L Matts Shane Arnold 0.5 1 53.5 N/A 9-4 Northern Fred / Sweet Habit
3 0 SAN FERNANDO H R Barber Mark Hanneybel 3.8 4 57 N/A 11-2 Esperanto / Bold Beauty
4 0 SPECKLED SPIKE Peter Graham 4 7 53.5 N/A 12-1 Royal Reel / Bonny Bijou
5 0 LE BOSUN Vern Poke Allan Robinson 4.6 5 55 N/A 7-1 Back Aboard / La Friend Lee
6 0 AMBER DREAMS Graham Coleman 4.7 2 55.5 N/A 3-1 Komon / Amba Shadow
7 0 PRIDARRI Greg Wyndham 5.5 9 54 N/A 11-1 Toy Pindarri / Blazing Cross
8 0 BOORAWAY R Mcmillan 6.6 8 53.5 N/A 16-1 Twenty Four Karat / Madrigal
9 0 PALACE POSTING Lee Roberts J Davidson 8.4 3 55.5 N/A 15-1 Most Impressive / Sapphire Rain
Race 5 - 12:00AM Quality Hcp (1200 METRES)
Of $5,000. 1st $3,100, 2nd $1,000, 3rd $700, 4th $200
Quality, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:11.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ZANOLETTI Allan Robinson 1 55 N/A 3-1 Snippets / Light of Eire
2 0 GILDED BLUE Mark Ward Scott Thurlow 1.3 8 52.5 N/A 7-2 Blue And Gold / Stefron
3 0 BEMBOKA ANCHOR Wayne Baker D Turnbull 2.6 6 53 N/A 10-1 Red Anchor / Shattered II
4 0 FRENCH FURY Graham Coleman 3.1 10 52.5 N/A 5-1 French Current / Sound And Fury
5 0 NARRA COORAIN Ian Cook Peter Graham 3.3 4 55 N/A 8-1 Black Zephyr / Somerset Beauty
6 0 MR. RITZ Peter Hosie 4 2 56 N/A 8-1 Special Kingdom / Diamond Sail
7 0 MILAN BOY J Davidson 7.3 7 52 N/A 50-1 Memento / Piccolascala
8 0 NEON WAY B Franks 9.3 3 52.5 N/A 20-1 Pilgrims' Way / Leading Lover
9 0 SUPER BISQUE Shane Arnold 9.4 9 54.5 N/A 7-2 Oenjay Star / Biscalena
10 0 JAKABEE LAD Ron Underwood S Norris 11.2 5 52.5 N/A 66-1 Covetous / Pink Tingo
Race 6 - 12:00AM Class 2 Hcp (1000 METRES)
Of $3,500. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $300, 4th $100
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TUSSACHE Phillip Judd Mark Hanneybel 5 53.5 N/A 10-1 Tussac / Sweet Buena
2 0 DESLIN GIRL J Davidson 2.5 1 53 N/A 5-1 Clown About / Full Whit
3 0 ONLY WALKING C Danastas Peter Hosie 2.6 2 54.5 N/A 9-2 Walking Ring / Only Make Believe
4 0 BONSAI SAN Ken Faulds (Snr) Shane Arnold 3.2 3 53.5 N/A 5-2 Altdorfer / Mezza Luna
4 0 SHATARN Mr Murray Lord 3.2 9 53 N/A 20-1 Private Thoughts / Under the Rails
6 0 ENCHANTING LADY D Turnbull 3.3 7 57 N/A 9-2 Key Dancer / Enchanting
7 0 ZEPHYR TOUCH Colin Clarkson 5 6 53 N/A 7-1 Tumbledownwind / Sovereign Touch
8 0 ROYAL INFORMER S Norris 5.4 4 53 N/A 10-1 Royal Handout / Crown Informer
9 0 SAMARANG Greg Wyndham 8.5 8 53.5 N/A 33-1 Bataan / Shandar