Sunshine Coast: Sunshine Coast Turf Club Saturday 13, April 1991

Meeting Type: Provincial (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 18

Race 1 - 12:00AM MDN (1400 METRES)
Of $2,750. 1st $2,750
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:26.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TOMBOY Geoff Watkin B Harding 12 54 N/A 2-1 Coulini / She's Tops
3 0 SAHARA BAPTISM Carl Symons 3 8 53.5 N/A 5-1 Baptism / Christie
4 0 NERO'S COMMAND Jon Walk 4.5 16 54 N/A 4-1 Saarond / Miss Nero
8 0 MY GENTLE LOVER Edward Camille 8.3 14 53.5 N/A 16-1 No Faith / La Farine
13 0 MR. TRAMP R Durey 13 6 54.5 N/A 12-1 Gildoran / Sorry
Race 2 - 12:00AM CL1 (1600 METRES)
Of $2,750. 1st $2,750
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:37.85 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
3 0 PICTAIN Justin Lewis 1 4 56 N/A 4-1 Captain Piper / Dishguana
Race 3 - 12:00AM CL4 (1800 METRES)
Of $3,500. 1st $3,500
Class 4, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:50.57 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TRUNDA Mr Glen Killen 6 53 N/A 7-2 Starmunda / Wattle Tree
Race 4 - 12:00AM CL5 (1000 METRES)
Of $3,500. 1st $3,500
Class 5, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:57.69 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GRAND TRICK Ms Bernadette Cooper 5 53.5 N/A 4-7 Grand Chaudiere / Bay Seranade
Race 6 - 12:00AM 2YC&G HCP (1100 METRES)
Of $5,000. 1st $5,000
Handicap, Minimum Weight 52kg, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:06.64 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TREATY HOUSE Mr Glen Killen 1 54.5 N/A 8-1 Conquistarose / Magic Pearl
2 0 SANATATE'S BOY C Hyeronimus 0.8 10 53.5 N/A 8-1 Sanatate / Merak
3 0 REGENT SPIRIT Moore 2.3 14 53.5 N/A 4-1 Halicas / Santa Savera
4 0 JOHN'S DON R Trevor 3.3 2 53.5 N/A 12-1 Golden Glimmer / Don's Doll
7 0 CENTURY'S ACE L Appo 4.8 5 54 N/A 4-1 Double Century / Alsace
9 0 NEVER POINT J Quarrington 7.8 6 53.5 N/A 20-1 Tough Mickey / Zandora
11 0 COOLABAH LAD Mr Robert Crilley 8.8 3 53 N/A 10-1 Oenjay Star / Miss Matilda
Race 7 - 12:00AM CL2 (1000 METRES)
Of $2,750. 1st $2,750
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:59.08 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SAMNAM Justin Lewis 7 54 N/A 10-1 Sir Samuel / Rantan
2 0 PETERSFIELD LAD S Spinks 1 9 54 N/A 4-6 Fossicker / Goldie's Sister
Race 8 - 12:00AM CL3 (1300 METRES)
Of $3,500. 1st $3,500
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:18.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
12 0 TACTOSA Mr Robert Crilley 8 8 53.5 N/A 6-1 Charmosa / Clever Tactics