Cootamundra: Cootamundra Picnic Racing Club Friday 16, April 1999

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 39
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $1,400. 1st $900, 2nd $300, 3rd $200
Maiden, Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:03.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SAMPAN MAN Garry Kirkup Mr Chris McMullen 6 60.5 N/A 3-1 At Talaq / Love is in the Air
2 0 NEVER SAY RED Peter R Stanley Ms Alison Smith 0.2 2 60 N/A 12-1 Rising Rhythm / Traces of Red
3 0 MCCONAUGHEY Angus Barlow Ms Rhonda Coppin 0.5 1 64 N/A 5-4 Tierce / Lequilla
4 0 TOUCHED BY JO Karen Fleming Mr Richard Brown 6 5 60 N/A 7-1 Surrey Flight / Handy Aura
5 0 TOP ESTIMATE Russell Jarrett Mr Gavin Lee 6.8 4 58 N/A 15-1 Brentano / Bright Estimate
6 0 GLORY OF GOLD Jack Whybrow Ms Leanne Frankland (/50kg) 9 3 59 N/A 8-1 Donegal Mist / Fleeting
7 0 DARDEE Kevin O'Malley Mr Danny Molloy 19 7 61 N/A 20-1 Jasmine Star / Anchor Supreme
Race 2 - 12:00AM Class B Hcp (1100 METRES)
Of $1,500. 1st $1,000, 2nd $300, 3rd $200
Class B, Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:06.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 JUST A GAMBLE Stewart Anderson Mr Robert Anderson 4 63 N/A 4-5 Gambler / Lady Be Mine
2 0 OSCILLATE Karen Fleming Mr Danny Molloy 0.8 1 61.5 N/A 11-4 Ideal Planet / Very Keen
3 0 AL SULTAN Peter Nestor Ms Rhonda Coppin 3.8 2 60.5 N/A 5-1 Rubiton / Cachelle
4 0 FAST AS FIRE Mr Chris McMullen 9 3 60 N/A 6-1 Rise 'n' Shine / Lukaso
Race 3 - 12:00AM Class C Hcp (1400 METRES)
Of $1,500. 1st $1,000, 2nd $300, 3rd $200
Class C, Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:26.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GOUCHO GIRL Trish Hartney Mr Robert Anderson 3 62.5 N/A 2-5 Savage Toss / Princezza
2 0 JUST BRAD Joe Kelly Mr Chris McMullen 2.5 4 62.5 N/A 4-1 Diver's Gold / Proud Invitation
3 0 GARAGE SALE John Cocking Mr M Coleman 3.3 2 61.5 N/A 9-2 Orojoya / Swingle
4 0 NEVER SAY RED Peter R Stanley Ms Alison Smith 6 1 60 N/A 20-1 Rising Rhythm / Traces of Red
Race 4 - 12:00AM Southern Dist P R C Cup (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $1,500, 2nd $600, 3rd $400
Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:25.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GELATO Bob Haire Ms Rhonda Coppin 2 66 N/A 5-1 Rigoletto / Parfait
2 0 BATTLE ALERT John Holgate Mr Dean Singleton 0.8 5 57.5 N/A 25-1 Battle / Truly Alert
3 0 REPLACE Trish Hartney Mr Robert Anderson 1.3 4 64.5 N/A 9-4 Swooping / Century Sue
4 0 IMPERIAL STEEL Geoff Kelly Mr Chris McMullen 2 6 60.5 N/A 6-1 Imperial Baron / Origin
5 0 FAMILY LOVE Peter Clancy Mr M Coleman 2.8 7 62 N/A 6-1 Family Ties / Love Card
6 0 SHOWING ABILITY Barry Molloy Mr Danny Molloy 3.3 3 63.5 N/A 13-2 Wonder Dancer / Go She Can
7 0 SOMEWHAT BLACK Des Hodges Ms Alison Smith 3.5 8 60 N/A 5-1 County / Calare Gold
8 0 VAIN CHECK Erica Giggins Dan Meagher 7.5 1 59.5 N/A 11-1 Body Check / Miss Mallory
9 0 SWITCH TO ME Lawrence Wright Mr Gavin Lee 14 9 58 N/A 25-1 Switch in Time / Dear to Me
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1000 METRES)
Of $1,700. 1st $1,100, 2nd $400, 3rd $200
Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:58.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 IDLING John East Ms Alison Smith 2 61.5 N/A 33-1 Idle John / Pretty Lace
2 0 MERRY PUNTA Bill Spackman Mr Richard Brown 0.5 9 61 N/A 7-1 Punta Arenas / Merry Empress
3 0 SWEETIE DARLING Leone Vrieling Mr M Coleman 0.9 1 60.5 N/A 7-1 Chimes Square / Turn to Me
4 0 LEOPARD HUNTER Tricia E Hartney Mr Robert Anderson 1 4 69 N/A 6-1 Rubiton / Kooloora
5 0 WHO'S THE LAD D J Hall Dan Meagher 2.3 8 69 N/A 7-1 Noalcoholic / Who's the Fairest
6 0 TIME AFTER TIME Mr Ricky Blewitt 2.8 7 62 N/A 3-1 Switch in Time / Hollie's Advice
7 0 CANNIBAL KING Ian Lyons Mr Dean Singleton 3 5 59.5 N/A 12-1 Clear Choice / Jubilee Miss
8 0 COME ON STUMPY Tricia E Hartney Mr Chris McMullen 7.5 6 60 N/A 25-1 Aythorpe / Peg's Hope
9 0 KEEN TERRENO Peter Clancy Mr Danny Molloy 7.8 3 65.5 N/A 5-2 Keen / Model Miss
Race 6 - 12:00AM Class D Hcp (1200 METRES)
Of $1,500. 1st $1,000, 2nd $300, 3rd $200
Class D, Handicap, Minimum Weight 60kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:12.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SHELBY COUNTY Bob Haire Mr R Coppin 3 64 N/A 5-2 County / Now or Never
2 0 JUST A GAMBLE Stewart Anderson Mr Robert Anderson 0.8 2 62.5 N/A 4-1 Gambler / Lady Be Mine
3 0 BALMAIN BOY Les Bridge Mr Danny Molloy 2.3 4 62.5 N/A 9-4 Bellotto / Helen's Love
4 0 ROYAL IMPERIALIST Stephen Turner Mr Ricky Blewitt 6.8 6 60 N/A 6-1 Space Cadet / Close Watch
5 0 MERRY AGAIN Neville Stanton Mr Chris McMullen 8.5 5 60 N/A 20-1 White Bridle / Coomboy Yani
6 0 BROTHER MICK Sammy Vella Mr Gavin Lee 12.5 1 60.5 N/A 5-1 Our Paddy Boy / Reepan