Yea: Yea St. Patrick's Race Club Sunday 07, February 1999

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 40
All Prizes Are Trophies<

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1200 METRES)
Of $450. 1st $300, 2nd $100, 3rd $50
Maiden, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:15.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 TORRES TIDE Barbara Hennel Mr Gavin Brady 3 61.5 N/A 5-2 Settlement Day / Crystal Ace
2 0 SPIRIT OF Sharon Glass Mr Raymond Douglas 0.3 4 62.5 N/A 11-4 Bemboka Spirit / Paris Gypsy
3 0 MERCURIAL Greg Eurell Mr Trevor Christian 1.1 2 61 N/A 5-1 Twig Moss / Golden Deed
4 0 RISKY RIPPER Ronnie Pearce Ms Robyn Orrlov 5.1 5 63.5 N/A 3-1 Turf Ruler / Charity's Rip
5 0 WHAT THE HECK Gary Pearce Ms Kathryn Kircos 8.1 1 61 N/A 14-1 Allusa / Hecate's Joy
6 0 RUN RAFF RUN Harry Bacon Mr Harry Bacon 12.1 6 61.5 N/A 10-1 Raffindale / Squatter's Run
Race 2 - 12:00AM Class D Hcp (1200 METRES)
Of $450. 1st $300, 2nd $100, 3rd $50
Class D, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:15.18 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 RARE PRINT Sue Luck Mr Gavin Brady 1 63.5 N/A 9-4 Star Pyramul / Molly Maureen
2 0 HE'S NO ANGEL Ray Plant Ms Kathryn Kircos 0.2 2 65 N/A 7-4 Gleam Machine / Iron Angel
3 0 ROYAL PINDI Barry Chugg Miss Sheree Kearns 3.2 4 70 N/A 7-2 Toy Pindarri / Flying Tetra
4 0 POETIC GAMBLER Rin Rykers Mr Neale Bartlett 8.2 3 61 N/A 8-1 Our Poetic Prince / Star Choice
5 0 SHANTAX Christine Boyd Mr Raymond Douglas 9.7 5 61.5 N/A 5-1 Shantaroun / Miss Eskimo
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1580 METRES)
Of $450. 1st $300, 2nd $100, 3rd $50
Maiden, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:42.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 YOUNG ARTHUR Terry Milner Miss Rachael Wight 4 64 N/A 7-2 Lord of Camelot / Lalibela
2 0 LITTLE MANTIS David Burgess Mr Adam Bodey 1.3 3 61 N/A 4-1 Shoreward / Thunder Love
3 0 CITY CIRCLE Adrian McKenzie-McHarg Ms Kathryn Kircos 1.6 2 61 N/A 7-2 Big Tram / Intense
4 0 MULTARNI Tony Waddell Mr Bradley Boyd 5.6 5 61 N/A 3-1 Star Pyramul / Tarnished
5 0 BLAZING RULE Ronnie Pearce Ms Robyn Orrlov 6.6 8 61 N/A 9-2 Turf Ruler / Quintin Lass
6 0 ANGEL'S CROWN Kevin Hickey Mr Gavin Brady 7.6 7 62 N/A 12-1 Goodbye Tiger / Thor's Angel
7 0 SCAUP Garry Hayes Mr Raymond Douglas 8.6 1 65 N/A 7-1 Gold Duke / Scat
8 0 NICKOLAY Craig Macaulay Ms Karen Mulder 10.6 6 61 N/A 15-1 Sharp Edge / Missenden Belle
Race 4 - 12:00AM Yea St.Pats Class 6 Cup (1580 METRES)
Of $1,000. 1st $600, 2nd $300, 3rd $100
Class 6, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:40.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PERFECT POSSESSION Jim Mason Mr Gavin Brady 5 61.5 N/A 1-1 El Qahira / Reiko
2 0 PART RAPT John Ould Mr Bradley Boyd 1 6 61 N/A 9-2 Top Avenger / Mundooma
3 0 SPOT ON SPIRIT John Callaway Mr Anthony Speechley 7 4 61.5 N/A 6-1 Parodos / Double Dare
4 0 WISE BUY John Griffiths Mr Adam Bodey 7.3 2 66 N/A 5-2 Northern Spring / Irish Playgirl
5 0 AGENT'S DELIGHT Brian Cox Ms Kathryn Kircos 9.3 3 61 N/A 8-1 Top of the Pack / Newsline
6 0 DANCE PARTY Paddy Lynch Patrick Purcell 10.8 1 63.5 N/A 3-1 Will Dancer / Family Feast
Race 5 - 12:00AM Class D Hcp (1580 METRES)
Of $450. 1st $300, 2nd $100, 3rd $50
Class D, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:40.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ALEISKANDAR Raymond Plant Ms Kathryn Kircos 6 64.5 N/A 7-2 Red Anchor / Bi-Centenary
2 0 VICIOUS CYCLE James Lynch Mr Raymond Douglas 0.4 7 62 N/A 7-2 Export Price / On the Prowl
3 0 MONAGELA Terry Walsh Mr Gavin Brady 2.4 4 64 N/A 10-1 Monongahela / Stryder
4 0 MANAJOKA Jurgen Brauer Mr Harry Bacon 4.4 10 62.5 N/A 5-1 Copper Kingdom / Plum Ace
5 0 SOBER Robbie Gard Patrick Purcell 4.5 5 61 N/A 12-1 Noalcoholic / Noble Encore
6 0 FAVOLLY Hugh Almond Ms Robyn Orrlov 5 8 62 N/A 6-1 Favoured Bay / Neil's Folly
7 0 IRISH EDITION Geoff Borger Mr Anthony Speechley 8 9 63 N/A 7-1 Kaaptive Edition / Ballynashown
8 0 UMSNAAHS Paul Koumis Mr Paul Koumis 8.2 3 62.5 N/A 40-1 Umatilla / Frasquita
9 0 WESTERN WHISPER Michelle Labahn Ms Karen Mulder 9.7 1 61 N/A 12-1 Western Symphony / Quite
10 0 YORRON Jim Scott Mr Simon Stoll 29.7 2 61 N/A 14-1 The Farmer / Regent's Rose
Race 6 - 12:00AM Class 6 Hcp (2100 METRES)
Of $450. 1st $300, 2nd $100, 3rd $50
Class 6, Handicap, Minimum Weight 61kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 2:17.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 GOLD LYNDEN Jim Scott Mr Gavin Brady 4 61.5 N/A 2-1 Gold Carat / Loch Ard
2 0 SHENTON STREET John R Allen Mr Raymond Douglas 0.1 5 61.5 N/A 3-1 True Statement / Presumptive Bid
3 0 POETIC COUNSEL Robbie Laing Miss Rachael Wight 0.9 1 61 N/A 16-1 Our Poetic Prince / Ipo Bay
4 0 OPHILOS MU Angela Barton Mr Luke Kelly 4.9 2 61 N/A 10-1 Karaman / Fleeting Hope
5 0 IMPORTANCE Judy Holden Ms Kathryn Kircos 9.9 3 61.5 N/A 9-10 Lord Seymour / Chique Monique