Tamworth: Tamworth Jockey Club Friday 12, November 1993

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 56
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.76 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SHANANZA BOY D Jones 1 56.5 N/A 9-10 Whiskey Road / Royal Baguette
2 0 CALAIS COUNTY Bill Aspros 3 10 52.5 N/A 8-1 County / La Cordette
3 0 GAY ROSIE Harry Troy 4 6 54.5 N/A 3-1 Biscawong / Rose Ruler
4 0 NOT YET Ms R Cooper 4.1 9 53 N/A 20-1 King Jarra / Lantavar
5 0 CLAN CLADDAGH Terry Cosgrove 4.6 3 52.5 N/A 7-1 Whiskey Road / Endearing
10 0 CIRCLE GAME Paul Payne 9.1 5 52 N/A 50-1 Pine Circle / River Gem
Race 2 - 12:00AM Class 2 Hcp (1600 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:37.24 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 I'M CAPTAIN Wayne Davey Allan Robinson 1 53 N/A 8-1 Mister C. / Surf Lady
2 0 LAUDE ROLLE P Robertson 0.5 3 55.5 N/A 6-4 Laudham Star / Rolle of Glenhaven
3 0 IANDRA STAR Andrew Cox 1.5 2 56.5 N/A 9-4 Pine Circle / Royal Countess
6 0 DOUBLE MICKEY Ms Lorna Delaney 9.3 5 52 N/A 20-1 Tough Mickey / Bicostata
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1400 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:24.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SWITCH TO ME Noel Forrest Bill Aspros 8 56 N/A 4-5 Switch in Time / Dear to Me
2 0 DANZANTE P D Goodwin Harry Troy 4 4 54.5 N/A 12-1 Danzatore / Orvieta
4 0 ROYAL ROBYN Malcolm Ollerton 5.7 9 53 N/A 10-1 Macksped / Courageous Lass
5 0 ARTY'S EMPIRE G Andrews 6.5 1 54 N/A 10-1 Aythorpe / Lady Padua
6 0 MOTTO KING Andrew Cox 8.5 6 55 N/A 20-1 Joindre / In the Cup
7 0 ANOTHER SWITCH Greg Nock 8.6 5 54.5 N/A 25-1 Switch in Time / Eden's Double
9 0 BAMI FLAT Mark Peters 11.7 11 55.5 N/A 12-1 Khamacruz / Nunga Bami
Race 4 - 12:00AM Class 4 Hcp (1400 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 4, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:24.35 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PANDORAN Mark Peters 3 52.5 N/A 20-1 Gildoran / Panorama Squaw
2 0 GALLIPOLI Malcolm Ollerton 0.5 6 51.5 N/A 5-1 Battle / Hagenite
4 0 NORTH WIN Andrew Cox 3 8 54 N/A 7-1 Northern Regent / Winstar
5 0 PAPER MOON Bill Aspros 3.1 4 52.5 N/A 8-1 Argent / Nabiac Lass
6 0 WILLARD Mr Garry Baker 3.6 1 56.5 N/A 3-1 Kings Island / Passakiss
7 0 GENERAL FRANCO C Towns 5.1 2 52.5 N/A 25-1 Lanfranco / Brookes Cross
8 0 SUNNY ROCKET Paul J Kelly M Johnson 9.1 5 55.5 N/A 5-1 Advertising / Sunny Rivers
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1400 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:23.35 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ANOTHER DAME Bill Aspros 5 53.5 N/A 7-2 Lockton / Glady Bette
2 0 SCHWANTZ Bill Cardwell 0.3 3 55 N/A 6-1 Purple Patch / Bistro Honey
5 0 LIK LIK D Jones 4 8 52 N/A 12-1 Gypsy Kingdom / Sepik Sal
6 0 MULJARA BOY Keith G Smith Geoffrey Snowden 5.3 2 53.5 N/A 12-1 Tolomeo / Olney
7 0 JUNDAMURRAH Ian Rhoden Harry Troy 5.4 7 57.5 N/A 2-1 Vain Karioi / Fair Pacific
8 0 FORTHWITH Mr Garry Baker 7.2 6 53 N/A 12-1 Yeats / Instantly
9 0 GUNBERNY Mark Peters 9.2 9 55 N/A 12-1 Luino / Alceste
Race 6 - 12:00AM Class 1 Hcp (1200 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:11.38 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 IRISH EMMA Bill Aspros 10 56.5 N/A 6-4 Switch in Time / Emma's Daughter
3 0 MAGISTRALIS Paul Payne 2.7 9 56 N/A 7-1 Mistral Dancer / Ben's Sister
4 0 STRATHKYLE D Jones 3.5 6 55.5 N/A 14-1 Tussac / Telemark
5 0 BOUNTY'S PINCH Ron Roach Ms R Cooper 4.5 4 56.5 N/A 14-1 Celestial Bounty / Fitting Role
7 0 GARONSKI Craig Dwyer 6.6 11 50.5 N/A 16-1 Proud Knight / Just Anne
8 0 CLEAR MISTAKE Allan Robinson 7.9 12 53.5 N/A 14-1 Red Tony / Clear Bay
9 0 BREFFNI KNIGHT Andrew Spinks 8.4 7 55.5 N/A 16-1 Prince True / Ebony Valley
Race 7 - 12:00AM Class 2 Hcp (1000 METRES)
Of $3,000. 1st $2,100, 2nd $480, 3rd $300, 4th $120
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.58 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WINITSKI Andrew Cox 8 56.5 N/A 4-7 Kinski / Winstar
2 0 VALLEY HIGH M McFarlane 0.5 12 52 N/A 12-1 Valley Bridge / Southern Gold
3 0 BATT'S CHOICE A Ratel 1.8 11 53.5 N/A 6-1 Mystery Park / Derrilin
4 0 JUJU Tony Stephens 2.6 9 54 N/A 7-1 A Gift / Ken's Fling
5 0 NO GAOL TODAY Mr Garry Baker 3.4 7 55 N/A 20-1 Bionic Ace / Bail On Lass
7 0 PRINCE SUMED Greg Nock 5.7 6 52 N/A 16-1 Demus / Yours Alone
9 0 PLUTONIC GOLD Harry Troy 7.2 1 54 N/A 20-1 Black Ivory / Pimgold
11 0 WESTERN DYNASTY Mark Peters 10 5 52 N/A 7-1 Best Western / Tang Dynasty
12 0 SUNNY RIDGE Ms Lorna Delaney 14.5 2 52 N/A 40-1 Advertising / Sunny Rivers
Race 8 - 12:00AM Class 6 Hcp (1000 METRES)
Of $5,000. 1st $3,500, 2nd $800, 3rd $500, 4th $200
Class 6, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.27 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SOLD BY Andrew Lordan 12 57.5 N/A 6-1 Magesterial / Palm Beach Deb
2 0 PLENTY TO GO Mr Garry Baker 1 14 55.5 N/A 14-1 Switch in Time / Plenty of Kisses
3 0 BLACK FINITO A Ratel 1.3 5 49.5 N/A 33-1 Blue's Finito / Derrilin
4 0 WHISKEY WEDDING P Robertson 1.8 6 55.5 N/A 14-1 Whiskey Road / Wedding Ring
5 0 RED BLADE Geoffrey Snowden 2 10 56 N/A 8-1 Steel Blade / Maybe Blue
7 0 AL'S CASTLE D Jones 3 9 52 N/A 12-1 Al Khawaaneeg / Castle Gem
8 0 LITTLE OZ Bill Cardwell 4.3 8 54 N/A 6-1 Advance Australia / Wyreema Lass
11 0 WINGS OF KARIOI P Angrave 5.2 11 54 N/A 20-1 Vain Karioi / Rosewing
13 0 ROYAL DOLPHIN Harry Troy 6.8 4 56.5 N/A 5-2 Flying Dolphin / Shardel