Newcastle: Newcastle Jockey Club (Broadmeadow) Saturday 04, March 2000

Meeting Type: Provincial (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 78
Timing - Electronic : Rail In 6m Position<

Race 1 - 12:00AM Class 2 Hcp (1200 METRES)
Of $7,080. 1st $5,500, 2nd $800, 3rd $500, 4th $280
Class 2, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:12.08 Last 600m: 0:34.54 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SEAFRONT Max Lees C Swan (a) 5 55 N/A 4-5 Sea Swell / Overbid
2 0 STONE CIRCLE Ian Macpherson Allan Robinson 1.3 4 53 N/A 7-1 Turtle Island / Approbate
3 0 BENGAL FLASH Mel Eggleston Andrew Gibbons 2.6 6 52 N/A 7-1 Bengal Fire / Our Zoffany Girl
4 0 MONARBER John Davidson Paul Falvey 2.8 3 54.5 N/A 5-1 Monongahela / Bring Me Joy
5 0 OUR MR. POMPEII Gerald Ryan Jason Lee 3.6 2 52.5 N/A 7-1 Pompeii Court / Miss Centeray
6 0 LORD OF GRACE Johnnie L Roberts Grant Buckley 5.2 1 54.5 N/A 6-1 Dr. Grace / Rass Lass
Race 2 - 12:00AM Class 1 Hcp (1850 METRES)
Of $9,080. 1st $7,000, 2nd $1,000, 3rd $700, 4th $380
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:55.34 Last 600m: 0:35.46 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 HE'S A CORKER Ron Quinton Darryl McLellan 2 54 N/A 4-1 Naturalism / Princess Ballina
2 0 ELEGANT STROKE Bill Mitchell Allan Robinson 1 5 58 N/A 5-4 Straight Strike / Dusky Rosa
3 0 KALA SPIRIT Alf Peters Paul Falvey 2 4 52 N/A 8-1 Kala Dancer / Autumn Spirit
4 0 COONA BALOO Rodney Bailey Jon Grisedale 3.7 7 52 N/A 9-1 Integra / Aunty Doss
5 0 ROUGH JUSTICE Les Tilley Peter Losh 3.8 1 52.5 N/A 4-1 Justice Prevails / Cattivo
6 0 QUEEN OF SCOTS Sharyn Peters Grant Buckley 5.6 3 52.5 N/A 6-1 Opera Prince / Lady of Ross
7 0 SWEET BOUNTY Dianne Lumsden Mr Mark Newnham 8.2 6 52 N/A 25-1 Celestial Bounty / The Marker
Race 3 - 12:00AM Class 4 Hcp (1400 METRES)
Of $7,080. 1st $5,500, 2nd $800, 3rd $500, 4th $280
Class 4, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:24.97 Last 600m: 0:37.06 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CORPORATE David Atkins Mr Mathew Scorse 5 57 N/A 11-4 Switch in Time / Lady Millicent
2 0 CLINGER Malcolm Johnston Grant Buckley 1.8 1 54.5 N/A 3-1 Military Plume / Crown Hope
3 0 PLUMSON Rodney Bailey Peter Losh 2.2 4 55.5 N/A 6-1 Plum Shore / Honey Double
4 0 MIDNIGHT CHANCE Bob Milligan Scott Thurlow 4.7 9 52 N/A 20-1 Special Kingdom / Classical Joy
5 0 KING ZOFFANY Stephen Gleeson Dean Tanti 6.5 2 52.5 N/A 33-1 Zoffany / Grande Chasseuse
6 0 BLAZING CASH Stan Johnson Andrew Gibbons 6.7 8 52 N/A 33-1 Delphinus / Pocket Reduction
7 0 SMART WAVE Brett Partelle Allan Robinson 10.2 7 52 N/A 10-1 Flotilla / Smart Elise
8 0 KOORINGAL SON Peter Dombkins Robert Thompson 10.4 3 54.5 N/A 6-1 Majaahed / Sterling Wonder
9 0 BENARBER John Davidson Paul Falvey 12.6 6 53.5 N/A 7-2 Monongahela / Benedictine
Race 4 - 12:00AM Maiden Plate (900 METRES)
Of $6,080. 1st $4,600, 2nd $700, 3rd $500, 4th $280
Maiden, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:53.20 Last 600m: 0:34.14 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 DECEPTIVE DANCER Max Lees Allan Robinson 8 55.5 N/A 2-1 Royal Academy / Natural Elegance
2 0 DOUBLE THE TROUBLE Jim Johnstone Darryl McLellan 0.4 2 55.5 N/A 7-1 Sanction / Imperial Beauty
3 0 ATLANTIS Albert Stapleford Paul Falvey 0.9 9 55.5 N/A 9-4 Best Western / Centollua
4 0 MISS RIKKI Max Lees Andrew Gibbons 1.4 3 51.5 N/A 50-1 Vain Karioi / Pacific Chic
5 0 GREEN FOREVER David Atkins Robert Thompson 2.5 1 53.5 N/A 25-1 Sanction / Green Thorpe
6 0 PARDOO CREEK Rodney Bailey Peter Losh 3.4 4 55.5 N/A 7-1 Zoffany / Luanita
7 0 ALONE Bart Dening Scott Thurlow 3.5 7 53.5 N/A 14-1 Night Shift / Bon Appetit
8 0 SEARCHLIGHT Jim Johnstone Kevin Gover 3.6 6 55.5 N/A 20-1 Royal Handout / Tranquil Valley
9 0 GO HANNAH John Davidson Jon Grisedale 4.3 10 53.5 N/A 10-1 Sports Works / Rage At Midnight
10 0 BAD BOY BUCK Peter Dombkins Grant Buckley 6.3 12 55.5 N/A 8-1 Barathea / Simply Chic
11 0 LUCILLE GWEN Dianne Lumsden Mr Mark Newnham 6.8 5 54 N/A 7-1 Proud Knight / Aussie Flight
12 0 LIZ'S BELLE Alan Williams Neil Rae 19 11 53.5 N/A 50-1 Splendent / Mend My Shoe
Race 5 - 12:00AM 3yo Maiden Plate (1400 METRES)
Of $6,080. 1st $4,600, 2nd $700, 3rd $500, 4th $280
Maiden, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:26.50 Last 600m: 0:35.51 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BERLIN John Morish Allan Robinson 5 54 N/A 2-1 Danehill / Burletta
2 0 MUSTANG SALLY Bill Mitchell Jon Grisedale 0.1 6 54 N/A 3-1 Zabeel / Adagio
3 0 MAN OF THE MATCH Gai Waterhouse Mr Mark Newnham 1.9 4 56 N/A 13-4 Dr. Grace / Blessed Me
4 0 PLAID Guy Walter Paul Falvey 2.1 2 56 N/A 20-1 Barathea / Aretha
5 0 LOVE AND SCANDAL Max Lees Robert Thompson 2.3 3 54 N/A 25-1 Marauding / Oaks Day
6 0 HENCHMAN Max Lees C Swan (a) 2.6 8 55 N/A 8-1 Snippets / Grillita
7 0 ENGLISH POET Paul Perry Darryl McLellan 2.8 1 56 N/A 11-2 Prince Ferdinand / Happy Story
8 0 BATTALION Johnnie L Roberts Dean Tanti 4.7 9 56 N/A 30-1 Marauding / Yenta
9 0 CITILOOK Garry White Grant Buckley 9.4 7 54 N/A 8-1 Citidancer / Lightning Look
10 0 AWAITING A HERO Brett Partelle Andrew Gibbons 10.5 10 54 N/A 14-1 Varick / Taworri Princess
Race 6 - 12:00AM Class 1 Hcp (1400 METRES)
Of $7,080. 1st $5,500, 2nd $800, 3rd $500, 4th $280
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:25.37 Last 600m: 0:36.28 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 JUST IMAGINE Sterling M Smith John Lait 10 57 N/A 3-1 Perugino / All Imagination
2 0 BLACKMAILER Paul Cave Grant Buckley 1 9 54.5 N/A 9-1 Star Way / Eustaci
3 0 GOLD REEL Paul Perry Darryl McLellan 1.3 12 54.5 N/A 8-1 Mukaddamah / Easily Pleased
4 0 TYCOON PET John Morish Mr Mark Newnham 1.9 7 53 N/A 9-1 Last Tycoon / Snippet's Girl
5 0 WYCHWAY LASS Kevin Lee Dean Tanti 4.1 4 52 N/A 30-1 Demus / Newava
6 0 LADY MACQUARIE Max Lees Allan Robinson 4.2 3 52 N/A 7-2 Waajib / Gypsy Alert
7 0 JESSICA ERIN Bob Milligan Scott Thurlow 7 8 52 N/A 15-1 Bite the Bullet / Vain Cafe
8 0 SATIN COVERS Max Lees Robert Thompson 7.2 1 53.5 N/A 15-2 Dr. Grace / Satin Sand
9 0 ROYAL MEWS Garry White Jason Lee 7.5 6 53 N/A 15-1 Grosvenor / Dark Majesty
10 0 OAKFIELD QUEEN John Davidson Peter Losh 7.6 11 53.5 N/A 10-1 Naturalism / Late At Night
11 0 ASHOREE Malcolm Johnston Jon Grisedale 9.6 2 52 N/A 50-1 All Ashore / Cosmic's Image
12 0 MISS DE BEERS Paul Perry Paul Falvey 13.6 5 54 N/A 7-1 Varick / My Best Friend
Race 7 - 12:00AM Maiden Plate (1200 METRES)
Of $6,080. 1st $4,600, 2nd $700, 3rd $500, 4th $280
Maiden, Set Weights, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:12.04 Last 600m: 0:35.49 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 LASSETER'S GLOW Mel Eggleston Robert Thompson 1 55.5 N/A 7-2 Forest Glow / Apple's Love
2 0 DASHER Les Bridge Grant Buckley 3 6 55.5 N/A 9-10 Canny Lad / By the Light
3 0 CROWLEY Jeff Englebrecht Scott Thurlow 3.5 5 56 N/A 8-1 Groucho / Jeanne D'Or
4 0 CONTRACT Garry White Jason Lee 3.7 10 54 N/A 16-1 Sanction / The Collaborator
5 0 GOLD DISK Paul Perry Darryl McLellan 3.8 4 55.5 N/A 8-1 Humam / Golden Reign
6 0 MAGIC DYNASTY Gai Waterhouse Mr Mark Newnham 7 8 55.5 N/A 3-1 Magic Ring / Noble Paradise
7 0 LOOK THERE Peter Dombkins Peter Losh 7.3 2 53.5 N/A 80-1 Been There / Look Ahead
8 0 CLICK Max Lees Andrew Gibbons 7.6 7 51.5 N/A 80-1 Luskin Star / Snapshot
9 0 MISS BROWN David Atkins Jon Grisedale 13.6 3 53.5 N/A 100-1 White Bridle / Our Speciality
10 0 RING CYCLE Joe Quinn Neil Rae 13.7 9 55.5 N/A 100-1 Magic Ring / Dame Athenaia
Race 8 - 12:00AM Open Hcp (900 METRES)
Of $9,080. 1st $7,000, 2nd $1,000, 3rd $700, 4th $380
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Newcastle Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:51.76 Last 600m: 0:33.11 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ROYAL JUDGEMENT Bob Dodd Paul Falvey 7 52 N/A 5-2 Sir Laurence / Crested Jewel
2 0 OUR NORMIE Bob Milligan Scott Thurlow 0.5 1 52 N/A 20-1 Red Bletch / Wrappaport
3 0 APPALACHE Mel Eggleston Allan Robinson 2 8 52 N/A 13-2 Star Shower / Vichyssoise
4 0 RESISTABLE Keith Watt Mr Mark Newnham 2.1 5 52 N/A 7-1 River Rough / La Dapper
5 0 SHUCKERS David Atkins Jason Lee 2.2 11 51 N/A 40-1 Northern Regent / Bouquet Baby
6 0 PREFACE Paul Perry Ms Tanya Randell 2.5 10 52 N/A 20-1 Monongahela / Autumn Spirit
7 0 DARING MISS Pat Farrell Peter Losh 2.6 4 52.5 N/A 16-1 Monongahela / Game Gal
8 0 BLAZING FLIGHT Mel Eggleston Andrew Gibbons 3 12 60 N/A 20-1 Bengal Fire / Fine Flight
9 0 REBEL ROCK David Atkins Darryl McLellan 3.1 6 60.5 N/A 5-4 Salieri / Brief Courtship
10 0 BETTER SUCCEED Peter Eggleston Grant Buckley 4.9 3 52 N/A 20-1 Success Express / Double Your Bet
11 0 FLEET MIRAGE Garry Norman Ms Tara Smith (a) 7.9 2 49 N/A 80-1 Kenmare / Proud Tradition
12 0 OAKWOOD LASS Garry Norman Chris Williams 11.4 9 52 N/A 80-1 Match Winner / Go Direct