Inverell: Inverell Jockey Club Saturday 16, July 1994

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 35
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1100 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:07.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ICE COLUMN Andrew Spinks 5 54 N/A 7-2 Pillaster / Cool Kate
2 0 NATHOS GIFT P Wearne 0.8 4 55 N/A 2-1 Twenty Four Karat / Solitary Divine
3 0 OUR GOBBLEDOC Mr Bruce Powell 4.3 6 54.5 N/A 7-4 High Cliff / Light Sheen
4 0 SHAKE P Angrave 6.3 2 55.5 N/A 10-1 Vibes / Fashion the Blues
7 0 PARIS MARKET Ms R Cooper 16.8 3 55 N/A 4-1 Salmon Leap / Femme Elite
Race 2 - 12:00AM Class 2 Hcp (1010 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 2, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:01.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 PROVERB STAR Ms R Cooper 7 55.5 N/A 7-2 Handy Proverb / Felstar
2 0 HOME IN INDIANA Mr Bruce Powell 0.8 4 56.5 N/A 6-4 Indian Ore / Sky's the Limit
3 0 MAJOR ATTRACTION Andrew Spinks 2.1 1 54.5 N/A 7-2 Captain Piper / Gala Acceptance
4 0 BETTER BIRD Jason Sipple 3.1 2 52.5 N/A 6-1 Bush Bird / Better Lyn
5 0 BLACK RADISH Geoffrey Snowden 3.9 5 55.5 N/A 7-2 Biscawong / Boronga Miss
7 0 PILDOWAY T Atkins 8.9 6 55 N/A 7-1 Pilgrims' Way / Make Do
Race 3 - 12:00AM Class 1 Hcp (1800 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 1, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:55.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 AMOUNT Dianne Stanley Peter R Stanley 1 53.5 N/A 3-1 Zivato / Figure
2 0 BLUE ATHENE Andrew Spinks 2.5 5 55.5 N/A 6-4 Gildoran / Princess Kia Ora
3 0 LAUDHAM KING Geoffrey Snowden 8.5 3 53 N/A 6-1 Laudham Star / Lochere
Race 4 - 12:00AM Maiden Hcp (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Maiden, Handicap, Minimum Weight 55kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
2 0 ANOTHER BREAK D Chapman 0.8 2 55.5 N/A 3-1 Daybreak Lover / Raimondo Student
3 0 THE ALAMO Mr Scott Sweedman 1 4 52 N/A 8-1 Best Western / Rose Crown
5 0 BLACK BALL GAME P Wearne 10.3 1 55.5 N/A 4-1 Air de France / Telltale Girl
6 0 WATHENOO BOY Geoffrey Snowden 18.8 6 55 N/A 10-1 Otehi Bay / Tears
Race 5 - 12:00AM Open Hcp (1200 METRES)
Of $3,500. 1st $2,500, 2nd $700, 3rd $300
Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:12.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SIR MAGIC Jason Sipple 11 53.5 N/A 7-1 Sir Snowball / Wanton Love
2 0 WINITSKI Andrew Spinks 1.8 9 53.5 N/A 7-4 Kinski / Winstar
3 0 RUN ROCKET RUN Geoffrey Snowden 3.1 3 53.5 N/A 7-1 Halicas / Better Fire
4 0 DOUBLE HEADER Clinton Wilson 3.4 1 55.5 N/A 14-1 Grand And Happy / Swye
5 0 TONY'S ABSENCE Tony K Williams P Wearne 3.9 4 54 N/A 14-1 Better Kingdom / Bye Quezette
6 0 OAKY'S GHOST David Deans Peter R Stanley 5.4 5 53.5 N/A 6-1 Carva Niche / Chrisseylean
7 0 LAKE FIELD Mr Scott Sweedman 5.7 10 53.5 N/A 16-1 Voodoo Rhythm / Safari Girl
8 0 GREY RAY T Atkins 6.2 7 54.5 N/A 7-1 Sterling Valley / Ray's Folly
9 0 UNCLE MAX R McGrath 7 6 54 N/A 7-1 Khozaam / Brahms Rhapsody
10 0 RAISE A CASTLE D Chapman 8.5 2 54 N/A 11-2 Tribal Ruler / Blue Castle
11 0 ESTEEM FRIEND Ms R Cooper 15 8 53.5 N/A 20-1 Our Best Friend / Belle Tod
Race 6 - 12:00AM Class 4 Hcp (1200 METRES)
Of $2,500. 1st $1,750, 2nd $500, 3rd $250
Class 4, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 RATime: 1:13.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 AUSSIE ANNIE Jason Sipple 6 54 N/A 6-4 Rising Planet / Annie Bonza
2 0 SANTA'S RETURN Mr Bruce Powell 1 4 56 N/A 5-2 Father Christmas / Blossom's Luck
3 0 CANTERBURY TALES D Chapman 1.5 2 53 N/A 10-1 Pilgrims' Way / Sailor's Love
4 0 WHITE VERSION Ms M Major 1.7 5 56.5 N/A 5-2 True Version / Little White Foot
5 0 HOPEFUL WARRIOR Neil Brown Mr Scott Sweedman 3.7 3 50 N/A 25-1 Pillaster / Hopeful Adventure
7 0 ZOFFALINE P Wearne 5 8 53.5 N/A 9-1 Zoffany / Finoon Caroline