Gatton: Lockyer Race Club Thursday 06, October 1994

Meeting Type: Provincial (TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 69

Race 1 - 12:00AM H E Hther & Co 3y Mdn Hcp (1030 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 COMMANDER GRAY Ms Bernadette Cooper 6 56 N/A 5-4 Yeats / Muffled Cry
2 0 OFF THE WOOD Shane Shield 8 7 53 N/A 6-1 Breakfast Creek / The Slipper Fits
3 0 ALYCIPOSA Kevin Birse 9.8 1 53.5 N/A 6-4 Prince Ruling / Mariposa
4 0 ZIPASSION Owen Wall 12.1 5 52 N/A 8-1 Zip Home / Show Compassion
5 0 CAPRICORNIAN PRIDE D Wilkes 12.4 3 52.5 N/A 16-1 Pride of Kellina / Capricornian Gold
6 0 PIRATE'S PLEASURE W Galletly 25.4 2 53.5 N/A 20-1 Let's Get Physical / Admiral's Daughter
7 0 TESSINA T Stafford 27.2 4 54.5 N/A 10-1 Black Commander / Oranina
Race 2 - 12:00AM Inthrvst/Mrphy Prd Mdn Hc (1400 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:26.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ATROCARN Mr Kerry Navie 1 52.5 N/A 10-1 Atropine / Carnival Spirit
2 0 COAL SMOKE J Taylor 6.6 9 52.5 N/A 7-4 Roman Prince / Hazy Cliffs
3 0 KOFI QUEEN K Locke 9 10 51 N/A 9-4 Anchor in / Patchie's Treasure
4 0 VANESSA JANE C Small 11.5 3 54 N/A 5-1 Celestial Dancer / Nice Break
5 0 ALL ROYALTY Mr Lyle Finlay 11.6 6 54.5 N/A 10-1 King Hadrian / Queen's High
6 0 OFFIAH Anthony Pattillo 15.1 8 53 N/A 9-2 Ten Below / Mary Virginia
7 0 SCARLETT'S WILL D Wilkes 17.9 2 53 N/A 20-1 Rolling Minstrel / Tattenham Fancy
8 0 MISS SIGY Stephen Ridler 18.7 4 54 N/A 16-1 Radjhasi / Swift Way
9 0 ROCKOSO W Galletly 19.1 5 55.5 N/A 20-1 Carrascoso / Elratan
10 0 MR. RED Chris Kearney 21.1 11 52.5 N/A 10-1 Joindre / Red Sundae
11 0 TOOLOOA'S MAGIC Shane Shield 22.1 7 53 N/A 20-1 Marksfield / Toolooa Girl
Race 3 - 12:00AM Big Orange Cl2 Hcp (1400 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:25.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 EQUINANIMUS Tad Pattillo 1 55 N/A 4-6 Lunchtime / Lady Peppermint
2 0 REGALIAN Peter Marion 1.8 4 52.5 N/A 6-4 Royal Loch / Janet's Joy
3 0 VULCANIA M Traecey 2.2 2 54 N/A 4-1 Handy Proverb / Kira Mala
4 0 BEAUBEC Danny Craven 8.2 3 54.5 N/A 7-1 No Faith / New Adventure
5 0 SHAMROCK GUEST Ms Bernadette Cooper 13.7 6 53.5 N/A 12-1 What a Guest / Garland of Roses
6 0 SALTWOOD J Taylor 13.9 5 53.5 N/A 12-1 Artillery / Princess Mystique
7 0 NEBULAR W Galletly 15.7 7 53.5 N/A 20-1 High Above / Thus Far
Race 4 - 12:00AM R W Psce Frt & Veg Cl1 Hc (1030 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 KABOOM Danny Craven 3 53 N/A 5-1 Pre Emptive Strike / Show of Heart
2 0 SIR DARE J Taylor 1.8 2 52.5 N/A 5-1 Been There / Bright Fashion
3 0 DOWN THE HALL Mr Tony Erhart 2.1 1 55.5 N/A 4-5 Captain Piper / Hall's Hill Lady
4 0 RED GARTER Peter Brown 2.2 6 52 N/A 6-1 Best Western / Minuetto Rouge
5 0 ANGEL FAIR Robert Morris 3 5 51 N/A 6-1 Daybreak Lover / Uley
6 0 LOPENDI JACK Moore 7 8 52.5 N/A 20-1 Timurkhan / Asha Mist
7 0 LAUGHING LADY D Wilkes 9 4 53 N/A 14-1 Lord Teppo / That's a Laugh
8 0 SAPPHIRE DOWNS Ms Bernadette Cooper 15.5 7 52.5 N/A 9-1 Fossicker / Pretty Pearl
9 0 VAIN ACUMEN Christian Reith 20 9 49.5 N/A 25-1 Acumen / Top Vain
Race 5 - 12:00AM Alfred E. Chave Cl5 Hcp (1030 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 5, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 0:58.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WINSOME BLUE Sel Andrew L Francis 3 58.5 N/A 4-7 Blue Run / Winsome Girl
2 0 PALATIAL PLAYER Garry Browne Danny Craven 2.5 2 53 N/A 3-1 Celestial Dancer / Northern Player
3 0 CON'S MAX Sel Andrew Ken Waller 5 5 56.5 N/A 3-1 Celestial Dancer / My Maxine
4 0 COLD RECEPTION Christian Reith 9.5 4 49 N/A 7-1 Ten Below / Stoneleigh
5 0 CARLILSE JIM D Wilkes 11.5 1 52.5 N/A 33-1 Chief Sun Dance / Tambo Lass
Race 6 - 12:00AM Qidc-Lock Valley Farmers (1400 METRES)
Of $11,850. 1st $7,850, 2nd $2,400, 3rd $1,200, 4th $300, 5th $100
Class 4, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:25.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CHOICES Anthony Pattillo 7 53 N/A 7-2 Clear Choice / Aspirations
2 0 BENGAL HERO D Wilkes 0.3 5 53.5 N/A 2-1 Bengal Fire / Miss Hero
3 0 GOT THE BLUES Ron Macrae Gary Geran 3.1 10 54 N/A 12-1 Hit It Benny / My Treasure
4 0 PRINCE DRAM Mr Tony Erhart 3.6 4 53.5 N/A 11-2 Bletchingly / Princess Dram
5 0 TABASCO STAR P T Brennan Ms Bernadette Cooper 4 8 54.5 N/A 5-1 Oenjay Star / Pearliza
6 0 KING RATAVA T Hook 4.3 6 55 N/A 10-1 Ten Below / Aloe Tara
7 0 NORTHERN SON Mr Lyle Finlay 4.5 1 53 N/A 16-1 What's Wrong / Swift Grand
8 0 GREAT AVENGER P Carmichael 5.3 3 55.5 N/A 8-1 Innamorato / Imperial Princess
9 0 JAC'S LUCK Shane Shield 7.1 9 53 N/A 25-1 Grand Chaudiere / Kelly Sharee
10 0 SILVERATO L Francis 8.1 2 53.5 N/A 12-1 Innamorato / Silver Silhouette
Race 7 - 12:00AM Fresh Marktng Aust Cl1 Hc (1900 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 2:00.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 WRONG KIND Tony Gorring T Hook 4 55.5 N/A 4-1 Wrong Page / Helen's Kindness
2 0 BASA Alan Russell 0.3 2 54.5 N/A 7-4 Sea Road / Singing Miss
3 0 DEAD RINGER Ray Ireland Christian Reith 0.6 1 49 N/A 5-4 Semipalatinsk / Aronga
4 0 BOTTLE OF YEAST Kevin Blinco 3.6 5 49 N/A 10-1 Papal Power / Cafe Carinya
5 0 DATA PAGE Phillip Wolfgram 3.7 3 52 N/A 9-2 Kiwi Slave / Hannah's Choice
Race 8 - 12:00AM Fresh Frm Prod(Q) Cl3 Hcp (1030 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 3, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:00.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 REGAL'S RACKET Bill Castles Danny Craven 7 52 N/A 4-1 Forever Regal / Princess Rocky
2 0 ROMAN AGAIN Graham Banks Kevin Blinco 1.3 4 49 N/A 11-4 Roman Prince / Redoubling
3 0 TRICALL Ken Carmichael J Taylor 1.4 5 52 N/A 16-1 Grand Chaudiere / Champion Call
4 0 GO WITH A SMILE David Furner 3.2 2 52.5 N/A 5-1 Salmon Leap / Chire
5 0 SPHERE ANGEL L Francis 3.6 6 52 N/A 5-1 Hemisphere / Lady Alone
6 0 MUSIC WAVE Owen Wall 4.6 1 55.5 N/A 9-2 Kind Music / Catch a Wave
7 0 STELLIFY D Wilkes 6.9 3 54 N/A 4-1 Celestial Dancer / Steal a Kiss
8 0 PROFIT SHARING Chris Maloney (a) 8.4 8 50.5 N/A 25-1 Dazzling Account / Flighty Girl
Race 9 - 12:00AM G Lavender & Son Cl1 Hcp (1030 METRES)
Of $4,000. 1st $2,500, 2nd $900, 3rd $450, 4th $100, 5th $50
Class 1, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 RATime: 1:01.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 RAISE AN OSSIE Alan Russell 2 54.5 N/A 2-1 Not Too Soon / Ossie Joy
2 0 NASSILE Col Richardson Stephen Ridler 6 4 55.5 N/A 6-4 Bicentenary / Neemala
3 0 BIT OF SMOKE Robert Morris 6.1 7 53 N/A 5-1 Noble Biscay / Fiery Glow
4 0 NOT BEN Owen Wall 9.6 6 55 N/A 16-1 Not Too Soon / Bengoshi
5 0 GOLD TIGER Paul Cooke 9.9 3 54.5 N/A 10-1 Blue And Gold / Vibrant Belle
6 0 JULISKA STAR Michael Furber J Taylor 10.9 5 54.5 N/A 7-1 Zeditave / Soignee
7 0 CAN HE ROCKET Jan Wright D Wilkes 13.4 1 54.5 N/A 16-1 Rocket Star / Luv