Cooma: Cooma Racing Club Saturday 03, December 1994

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 55
Timing: Manual

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1000 METRES)
Of $2,000. 1st $1,300, 2nd $400, 3rd $200, 4th $100
Maiden, Handicap, Minimum Weight 54.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:56.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 DAHI Roly Saxton 8 54.5 N/A 6-4 Metal Precieux / Glass Bubble
2 0 PANCHITO Rod Buggy Mark Wickens 4.5 3 56.5 N/A 5-2 Sea Swell / Sunset Strip
3 0 CUSTARD'S DREAM Greg Farrer 4.6 5 53.5 N/A 5-1 Captain's Gold / Linden Love
4 0 PARALLEL WAY R Garland 10.6 6 54.5 N/A 33-1 Nijinsky's Way / Acrostic
5 0 ARGUE Mr Scott Collings 13.6 1 53 N/A 13-2 Wonder Dancer / Agreed
6 0 WAVE CHIRE Ron Bundy 13.7 2 54.5 N/A 20-1 Cenchire / Making Waves
7 0 SHINE TASIA Mr Tim Phillips 17.7 4 55 N/A 16-1 Taoiseach / Shine
8 0 ELIBELL R Graham 17.8 7 56.5 N/A 12-1 Importune / Aunt Fanny
Race 2 - 12:00AM Class 1 Hcp (1200 METRES)
Of $2,000. 1st $1,300, 2nd $400, 3rd $200, 4th $100
Class 1, Handicap, Minimum Weight 52.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:10.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NAZEEM Lionel Morrish Roly Saxton 6 53.5 N/A 15-1 Switch in Time / Baldida
2 0 RAGING Mark Hanneybel 3 5 56.5 N/A 5-4 Covetous / Gypsy Express
3 0 HANLON MISS Mr Brent Stanley 4 1 52 N/A 4-1 Top Competitor / Balios Gift
4 0 GUS OLD BOY L R Black Raymond Skinner 4.5 4 53 N/A 14-1 Magic Max / April Special
5 0 RAGING CURRENT Ron Bundy 5.5 3 52.5 N/A 11-1 French Current / Sound And Fury
6 0 ROYAL ATTICA Mr Tim Phillips 6 2 55.5 N/A 11-4 Genghiz / Great Persuasion
7 0 ANOTHER VENTURE Dave Vale Fred Stanborough 6.8 9 52.5 N/A 12-1 Rustic Amber / Ice Stepper
8 0 WRITTEN WORD Peter Millynn 8.8 8 54 N/A 8-1 Navajo Bird / Fashion Writer
LR 0 GALA STAR Mr Scott Collings 0 7 52.5 N/A 8-1 Starry / Dona Sol
Race 3 - 12:00AM Class 2 Hcp (1400 METRES)
Of $2,000. 1st $1,300, 2nd $400, 3rd $200, 4th $100
Class 2, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:22.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 OUR ALICIA M Howell 9 55 N/A 5-1 Voodoo Rhythm / Serene Ivory
2 0 CLOUD DANCING Peter Crawford Mark Wickens 2.5 8 56 N/A 4-1 Magic Max / Red Relic
3 0 GAELIC SPECIAL Peter Millynn 7.5 1 55 N/A 9-1 Bemboka Spirit / Katie Cool
4 0 SQUARE WARRIOR Roly Saxton 8 5 56.5 N/A 3-1 Al Kaahir / Village Tuesday
5 0 BLUENDI Mr Brent Stanley 9 6 51 N/A 10-1 Bluffed / Kemendi
6 0 PHARAOH'S CHOICE R Graham 9.5 7 54.5 N/A 6-1 Laudham Star / Denrene
7 0 DIGGER'S GOLD Greg Farrer 13.5 2 53 N/A 10-1 Gold Carat / Carlowrie's Debut
8 0 BOLD ENDURO Ms K Blencowe 15.5 10 54.5 N/A 12-1 Esperanto / Bold Mime
9 0 LOOSE CHANGE Mr John Nisbet 17.5 4 55.5 N/A 7-1 Imperial Baron / Hidden Money
10 0 VAPA CHEK Fred Stanborough 20.5 3 54 N/A 14-1 Gold Carat / Qulando
Race 4 - 12:00AM Cooma Cup (1875 METRES)
Of $4,000. 1st $3,000, 2nd $550, 3rd $300, 4th $150
Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:53.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 DISMASTED Mr John Nisbet 6 53.5 N/A 4-1 Dancing Flight / Retorta
2 0 COOKBUNDOON BLUE Fred Stanborough 1 4 53 N/A 4-5 Nijinsky's Way / Pin Mill
3 0 MOUNTAIN OF LOVE M Howell 2 1 52.5 N/A 14-1 Abs / Tramontana
4 0 GLENIDLE LAD Greg Farrer 6 2 52 N/A 6-1 French Current / Someone Special
5 0 BOOT IT Vern Tetley Ron Bundy 6.5 7 57.5 N/A 4-1 Bouton D'Or / Pretty Peta
6 0 RUNCORN Ms L Honan 8 5 52.5 N/A 25-1 Luskin Star / Gaimoss
7 0 JOVIAL LORD Roly Saxton 13 3 54 N/A 8-1 San Bernadino / Pomme Princess
8 0 BRADINSKY Raymond Skinner 14 8 53 N/A 7-1 Nijinsky's Way / Rustling Spring
Race 5 - 12:00AM Maiden Hcp (1400 METRES)
Of $2,500. 1st $1,600, 2nd $500, 3rd $250, 4th $150
Maiden, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:23.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BENTU Roly Saxton 3 57 N/A 6-4 Danger King / Instant Stardom
2 0 IVORY WHISTLE Lou Black R Graham 0.3 7 52.5 N/A 10-1 Myocard / Alicia
3 0 IMPERVIOUS G Paterson 0.8 9 55.5 N/A 7-1 Importune / Columella
4 0 JO FOR GOLD Mark Wickens 1.8 5 53 N/A 8-1 Captain's Gold / Triple Lace
5 0 ROCKITE S Butler 2 1 54 N/A 6-1 Aythorpe / Badgaleese
6 0 NEVER A MISS Greg Farrer 3 8 50.5 N/A 10-1 Zephyr Zest / Lure
7 0 REGULAR ZIP Ms L Honan 5 2 52.5 N/A 33-1 Vaslav / Zipedition
8 0 WELL CALLED Peter Millynn 5.8 6 55.5 N/A 4-1 Brave Regent / Dulcie Paget
9 0 IN LIEU OF Mr Brent Stanley 6.8 10 49 N/A 8-1 A Gift / Blue Look
10 0 VIC Ron Bundy 14.8 11 54.5 N/A 4-1 Snow Knight / Katahum
11 0 RUN AND ROW Fred Stanborough 19.8 4 52 N/A 4-1 Let's Get Physical / Honey Row
Race 6 - 12:00AM Class 5 Hcp (1600 METRES)
Of $2,000. 1st $1,300, 2nd $400, 3rd $200, 4th $100
Class 5, Handicap, Minimum Weight 52kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:36.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ALL ANGELS Mr Tim Phillips 7 55 N/A 7-1 Al Hareb / Keen Show
2 0 BINYA PRINCE Roly Saxton 0.3 3 52.5 N/A 6-1 Opera Prince / Binya Belle
3 0 BIRTHDAY SPIRIT Greg Farrer 2.8 9 53.5 N/A 13-2 Espiritu / French Aria
4 0 DABBLE Peter Millynn 3.8 2 56.5 N/A 9-4 Showtress / Buoyant Belle
5 0 RAYMOND Raymond Skinner 4.1 1 52 N/A 20-1 April King / Sugar Gleam
6 0 KEVIN M Howell 4.9 6 52.5 N/A 10-1 Hegemony / Bionic Belle
7 0 LUNAR SHADOW Fred Stanborough 9.4 5 52 N/A 7-2 Belele / Elusive Smoke
8 0 MAN OF LAW Ron Bundy 9.7 8 53 N/A 6-1 Top of the Pack / Libilla
9 0 GREAT RULE Ms K Blencowe 11.7 4 54 N/A 15-1 Hegemony / Fair Sandra