Wagga: Murrumbidgee Turf Club Saturday 23, March 1996

Meeting Type: Country (Non TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 45
Timing: Electronic

Race 1 - 12:00AM Maiden Hcp (1419 METRES)
Of $3,600. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $350, 4th $150
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:26.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 ENTRIQUE Mr Shane Pawsey 1 53.5 N/A 6-1 Marauding / Best Regards
2 0 PRE STAND Greg McDermott Mr Grant McCarthy 0.4 6 56 N/A 1-1 Prego / No Standing
3 0 ROCKET'S FOLLY Alan Abrahams 1.9 5 53 N/A 20-1 Shipwreck / Saccarize
4 0 ZAKYNTHOS ISLAND Lindsay Thompson 2.4 3 53 N/A 20-1 Rancher / Trumped Ace
5 0 ROUTINE Graham Power 2.9 7 53.5 N/A 10-1 Brummel Who / Blonde Dancer
6 0 RIKOLINA ANDREW Bloomfield 4.4 8 51.5 N/A 12-1 Lord Ballina / Mariko Gold
7 0 ELUSIVE RED Donald Terry 6.9 4 53 N/A 4-1 Sovereign Red / Frown
8 0 KING DUNCANNON Michael Hoysted N Dickens 8.7 2 54.5 N/A 8-1 King's High / Concentrate
Race 2 - 12:00AM Class 5 Hcp (1626 METRES)
Of $3,600. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $350, 4th $150
Class 5, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:38.56 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 CATHY'S JOY Mr Grant McCarthy 4 53 N/A 7-1 Orojoya / Princess Cathy
2 0 MIDDLE STREET Donald Terry 0.5 1 60.5 N/A 9-10 Salieri / Regal Clare
3 0 TERP Alan Abrahams 1 3 53.5 N/A 7-2 Surrey Flight / Pleshore
4 0 HALAG Graham Power 3 2 54 N/A 3-1 King Hadrian / Yirrkala
Race 3 - 12:00AM Maiden Hcp (1015 METRES)
Of $3,600. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $350, 4th $150
Maiden, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.53 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 DONNA'S DESIGN Peter Clancy Alan Abrahams 2 55 N/A 5-2 Dieu D'Or / Designing Woman
2 0 KADARS Sue Stripe Donald Terry 0.2 4 55 N/A 3-1 Archregent / Whiff
3 0 MADAM LAURENCE Norman Loy 2.7 3 55 N/A 7-1 Sir Laurence / Princess Point
4 0 ERUPTING Mr Shane Pawsey 2.8 7 55 N/A 5-2 Zapotia / Erupt
5 0 MAESTRO'S MAJIK Paul McVicar Mr Grant McCarthy 5.3 1 56.5 N/A 8-1 Black Opaque / Tribal Water
6 0 TRISAIL ANDREW Bloomfield 7.3 5 55 N/A 4-1 Tristep / Sailfish
7 0 SPRING TO MIND Mr Richard Ryan 11.8 6 55 N/A 20-1 Loosen Up / Reminder
Race 4 - 12:00AM Class 2 Hcp (1015 METRES)
Of $3,600. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $350, 4th $150
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 0:59.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 NORTHERN WHARF Con Crowe James Dickinson 7 54 N/A 3-1 New Regent / Left Ashore
2 0 SILVER REEF David Blundell Mr Richard Ryan 3 5 54 N/A 7-1 Water Mill / Swift Success
3 0 TENNIS BALL Graham Power 4 1 53 N/A 7-1 Elusive Quest / Royal Eclipse
4 0 SAUCY APPLE ANDREW Bloomfield 6.8 3 51.5 N/A 10-1 Pasakos / Crab Apple
5 0 DARK HADRIAN Mr Shane Pawsey 8.1 2 54.5 N/A 5-1 King Hadrian / Sharrose
6 0 GO LIKE THE WIND Lyn Campbell Mr Grant McCarthy 12.1 4 53 N/A 20-1 Zephyr Zip / Be So Bold
7 0 OVER AND OUT David O'Prey Donald Terry 12.6 8 54 N/A 3-1 Ideal Planet / Scandina
8 0 SNEEZES Jackson Morris 12.9 6 52 N/A 5-1 Orojoya / Beg Your Pardon
Race 5 - 12:00AM Class 2 Hcp (1626 METRES)
Of $4,000. 1st $2,600, 2nd $800, 3rd $400, 4th $200
Class 2, Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:38.69 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 SVELDTE Jackson Morris 2 54 N/A 7-2 Star Watch / Fresco
2 0 HUMBUG CREEK David Blundell James Dickinson 3.3 8 54 N/A 10-1 Brush Creek / Ninny Noo
3 0 TOMMY TALAQ T R Bohr Ms Jodie Bohr 4.3 5 54 N/A 4-1 At Talaq / Pruning
4 0 MAYBE PAT Donald Terry 4.5 1 53.5 N/A 6-1 Brummel Who / Mill's Cottage
5 0 MILL EVER Graham Power 5.8 7 53 N/A 20-1 Water Mill / Lynever
6 0 BELLE AMOUR Mr Shane Pawsey 5.9 3 53.5 N/A 8-1 Marauding / Best Regards
7 0 DIGBY John Maxwell Norman Loy 6.4 4 55 N/A 20-1 Pride of Place / Miss Annette
8 0 RED RUFFIAN Mr Grant McCarthy 6.9 6 53 N/A 10-1 Red Anchor / Hasty Miss
9 0 HAPPY WRAP ANDREW Bloomfield 8.7 10 53 N/A 2-1 A Gift / Honey Haar
10 0 LITTLE MAJH Mr Richard Ryan 10.7 9 54 N/A 10-1 Majaahed / Untroubled
Race 6 - 12:00AM Open Hcp (1219 METRES)
Of $3,600. 1st $2,400, 2nd $700, 3rd $350, 4th $150
Handicap, Minimum Weight 53kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 RATime: 1:11.68 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 0 BIDGEE RIPPLE Mr Shane Pawsey 1 53.5 N/A 3-1 French Current / Belle Hadrian
2 0 SWEET MADELEINE Mr Grant McCarthy 0.2 4 53 N/A 7-2 Piazzetta / I'm Claire
3 0 EASY HAD Mr Richard Ryan 1 7 54 N/A 6-1 Majaahed / Keen And Easy
4 0 PET'S FLING James Dickinson 2.5 3 54 N/A 12-1 Dazzling Diamond / Final Fling
5 0 DAINTY DEBBIE Liz Aalbers Ms Jodie Bohr 3.8 2 53 N/A 6-1 Blazing Saddles / Debutante Miss
6 0 WHATWAY Wayne Carroll ANDREW Bloomfield 4.1 8 51.5 N/A 14-1 Nijinsky's Way / Honey Haar
7 0 ROBERT'S PRIDE Graham Power 4.3 5 60.5 N/A 2-1 Clinton John / Lee Maree
8 0 I'M VEXED J A Murray Donald Terry 8.3 6 54 N/A 8-1 Brilliant Invader / Bravado Miss