Moruya: Moruya Jockey Club Inc Sunday 16, February 2020

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
 
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Scratchings Last Published: Sun 16-Feb-20 5:34PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 72



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- New South Wales -----

Meeting: Sunday 16Feb2020 Moruya Jockey Club Inc
Rail: True Penetrometer:
Weather: Overcast Total Scratchings: 49
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Soft 7
General Comment:
Irrigation: Nil
Rainfall: 6mm last 24hrs, 183mm last 7 days
Track Information:

Rail Position Last Meeting

True

Scratchings

Race 2: 1 ICEBATH (NZ) (14/2 1100)
  4 SPANISH PEARL (14/2 1033)
  6 ARADHANA (14/2 1100)
  7 BOTTOMS UP BABE (14/2 1101)
  8 CHIX ON FIRE (16/2 0718)
  10 TWICE AS SPECIAL (15/2 0708)
Race 3: 1 ANTONIO (16/2 0725)
  4 APHRO MAN (16/2 0656)
  5 ARMANI BLAZE (16/2 0707)
  6 UNRESTRICTED (15/2 0815)
  8 SKY COURT (15/2 0726VC)
  9 BATTLERS FOUR (13/2 1239)
  10 EXCEEDINGLY BRISK (16/2 0704)
  14 SECRET HARBOUR (14/2 1447)
  16e BRAVO DEL CAMPOS (16/2 0653)
  17e GLOBALIZE (16/2 0709)
Race 4: 3 TEZOFF (15/2 1757)
  5 TRUE MARVEL (FR) (15/2 1156)
  6 CONTANGO (15/2 0816)
  8 SCORCHING ZORRO (15/2 0708)
  9 SIR GUNSEN (15/2 1157)
  10 SNOBBY SHORES (14/2 1100)
  11 WICKED WILLY (14/2 1059)
  14 LA TIGRESA (14/2 2111)
Race 5: 1 ZIDANE (15/2 0935)
  2 TENORINO (15/2 0948)
  5 WE’RE OFF (16/2 0724VC)
  6 ZAROMATIC (14/2 1155)
  8 EXPRESS PRINCESS (NZ) (14/2 2111)
  10 CONFIDENT LAD (15/2 0709)
  11 HOLY SUNDAY (14/2 1033)
  12 CATALANIC
Race 6: 5 CHARLIE CHAP (16/2 0716)
  8 MORALIST (15/2 1157)
  10 FREEFICA (15/2 0710)
  11 PIPING ROLLER (15/2 1450)
  12 VINCI LADY (15/2 1708)
Race 7: 5 NOTATION (13/2 1455VC)
  16e PEYTON PLACE (Eliminated)
  17e BLACK WAND (Eliminated)
  18e DENMISS (Eliminated)
Race 8: 3 MY SWEET FISH (14/2 1033)
  4 ENTITLEMENT (15/2 0817)
  5 VENDOME (NZ) (16/2 0703)
  7 FIGHTING FAITH (14/2 1237)
  9 FREAKY FRECKLES (16/2 0656)
  11 COSIMO (15/2 0936)
  14 BIJALEE (16/2 0658)
  15 REBEL LILLY (16/2 0416)

Late Scratchings

There are no late scratchings

Late Riders/Alterations

Race 1: 8 GORUSH LIGHTNING - Aaron Sweeney
Race 4: 15e BLACK FERN - Scott Pollard
Race 8: 10 LADY TYCOON - Jean Van Overmeire (a/53kg),
  17e BLITZENRUSH - Aaron Sweeney

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-