Murwillumbah: Tweed River Jockey Club Sunday 07, January 2018

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
RacebookRacebook   Form GuideForm Guide  
  • XMLXML   Please note: As of the 08/05/2017 the content provided in this document will change.
    For a detailed update regarding these changes please click here.
    Sample documents: XML Old | XML New     CSV Old | CSV New
  • CSVCSV   Please note: As of the 08/05/2017 the content provided in this document will change.
    For a detailed update regarding these changes please click here.
    Sample documents: XML Old | XML New     CSV Old | CSV New
Print Friendly VersionPrint Friendly

 
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Scratchings Last Published: Sun 07-Jan-18 5:49PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 102



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- New South Wales -----

Meeting: Sunday 7Jan2018 Tweed River Jockey Club
Rail: True Penetrometer:
Weather: Fine Total Scratchings: 24
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Good 4
General Comment:
Irrigation: Nil
Rainfall: Nil last 24hrs, 44mm last 7 days
Track Information:

Rail Position Last Meeting

There is no rail position available for last meeting.

Scratchings

Race 1: 11 SER SER SCHON (6/1 0425)
  13e NICCENDI (07/1 0704)
Race 2: 2 PUNDIT (4/1 1407)
  14e DASHING POWER (IRE) (Eliminated)
Race 3: 8 THE RIDGE (7/1 0652)
  10 FANTASTIC HALO (7/1 0652)
  15e CITRAIN (Eliminated)
  16e MEGASHOT (Eliminated)
Race 4: 7 SNITZEL’S JOY (6/1 1913)
  9 AQUAJEWEL (07/1 0718)
Race 5: 13e YABULU LAD (Eliminated)
  14e ONEMORETWOLESS (Eliminated)
  15e TIZABEE (Eliminated)
  16e LASER SIGHT (Eliminated)
Race 7: 3 SUBSOLAR (6/1 2054)
  8 BARRAAJ (NZ) (07/1 0718)
Race 8: 1 FELL FROM HEAVEN (6/1 1959)
  2 RELAXED (07/1 0708)
  4 ENGRAVED (6/1 2050)
  16e ALL HYPE (Eliminated)
Race 9: 7 DRUM MASTER (04/1 1114)
  8 LYRICAL PRINCE (6/1 2014)
  15e CURRENT FIGURES (Eliminated)
  16e TOKEN GESTURE (Eliminated)

Late Scratchings

There are no late scratchings

Late Riders/Alterations

Race 2: 8 AULTBEA - Paul Hammersley
  13e RUN JACK RUN - Beau Appo
Race 3: 14e DRAGONS ESPRIT - Brooke Ainsworth
Race 7: 6 LEGS UNBARRED - Brooke Stower (a/53kg),
  9 MILITARY HONOUR - Luke Rolls
Race 8: 8 PANDORA’S TALE - Beau Appo
  13e OUR BOY BEN - Baylee Nothdurft (a1.5/51kg),
  14e HOOKED A BEAUTY - Brooke Ainsworth
  15e SCARLET JANE - Brooke Stower (a/53kg),
Race 9: 5 BEYOND BRAVE - Ben Looker

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-