Hawkesbury: Hawkesbury Race Club Monday 11, May 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 12-May-20 11:19AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 48


RESTRICTED TO HAWKESBURY TRAINED HORSES ONLY
Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 1 - 8:45AM OPEN TRIAL (1250 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:18.40 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 GENERALISSIMO Garry White Ms Ashleigh Borg 0 N/A   Dream Ahead / Leanders Choice
2 4 TAMARACK (NZ) Joseph Pride Jay Ford 0.22 0 N/A   Redwood / Our Squeezer
3 3 ROCK DOVE James Cummings Ms Kathy O'Hara 1.64 0 N/A   Epaulette / Pouter
1 AUSBRED COOEE Noel Mayfield-Smith 0 N/A Fiorente / Silamani
Race 2 - 8:57AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.39 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 LEXI’S CHOICE Brad Widdup Jay Ford 0 N/A   Choistar / Romantic Zariz
2 4 HANDSPUN James Cummings Shaun Guymer 0.73 0 N/A   Bernardini / Calle Flora
3 7 RANIER James Cummings Ms Kathy O'Hara 1.46 0 N/A   Lonhro / Kanzan
4 2 BULLET STORM Brad Widdup Adrian Layt 1.82 0 N/A   Sizzling / Transocean
5 1 ANGELO Garry Frazer Chad Lever 2.03 0 N/A   More Than Ready / Wasimah
6 3 GOLDEN CREEK Tommy Wong Ms Winona Costin 2.62 0 N/A   Teofilo / Min River
7 6 PURSUIT OF HONOUR Garry White Ms Ashleigh Borg 2.72 0 N/A   Street Cry / Light Chance
8 STRAWB Nathan Doyle Koby Jennings 0 N/A Fastnet Rock / Joy Toy
Race 3 - 9:09AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.23 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 MCCALL Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Al Maher / Kanyini
2 6 WHITCHETY GRUB Matthew Vella Chad Lever 0.1 0 N/A   Wandjina / Ice Creme
3 1 CHARMMEBABY (NZ) Tara & Philippe Vigouroux Ms Winona Costin 0.68 0 N/A   Charm Spirit / Lithe
4 5 PHAR ROAD Garry Frazer Adrian Layt 3.05 0 N/A   Moonlark / Heart of Ishtar
5 2 DULCERO James Cummings Koby Jennings 3.11 0 N/A   Dawn Approach / Switmoa
6 3 JETANLATCH Garry Frazer Travis Wolfgram 3.58 0 N/A   All Too Hard / Crimson Lady
Race 4 - 9:21AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.30 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BLAZE A TRAIL Matthew Vella Chad Lever 0 N/A   Criterion / Flaming
2 5 ZIRZAAM Matthew Vella Travis Wolfgram 0.82 0 N/A   Zoustar / Muscatels
3 2 CANYONS Matthew Vella Shaun Guymer 1.5 0 N/A   Rubick / Hats'n'heels
4 3 MATERNAL GIFT Matthew Vella Adrian Layt 1.57 0 N/A   Snitzel / Street Secret
5 4 OBIRI Edward Cummings Ms Winona Costin 4.73 0 N/A   So You Think / Rupavari
6 6 AUSBRED COOEE Noel Mayfield-Smith Robbie Brewer 10.68 0 N/A   Fiorente / Silamani
Race 5 - 9:33AM OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:46.36 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AQUITAINE James Cummings Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Exceed And Excel / Thalia
2 3 MILITARY ACADEMY Garry White Ms Ashleigh Borg 2.02 0 N/A   Snitzel / Peace Academy
3 5 WIDESPREAD James Cummings Koby Jennings 5.23 0 N/A   Hallowed Crown / Wide Open
4 2 DYNAMIC DYNASTY Mitchell & Desiree Kearney Travis Wolfgram 9.36 0 N/A   Dreamscape / Italian Romance
5 4 SPIN BOWLES Mitchell & Desiree Kearney Chad Lever 10.01 0 N/A   Hard Spun / Raven Protector
Race 6 - 9:45AM OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:47.09 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ENFLEURAGE James Cummings Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Exceed And Excel / Neroli
2 1 DUCA VALENTINOIS (IRE) James Cummings Shaun Guymer 0.53 0 N/A   Holy Roman Emperor / Love Valentine
3 5 SWITCHED Brad Widdup Koby Jennings 0.81 0 N/A   All Too Hard / Sherbet Bomb
4 4 MOON OVER MENAH Norm Lewis Adrian Layt 6.13 0 N/A   Zariz / Lovely Lunacy
5 3 HEZA GENTLEMAN Mitchell & Desiree Kearney Chad Lever 6.31 0 N/A   Nicconi / Silk Spun
Race 7 - 9:57AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:47.47 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 THE RISE Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Dissident / Future Saint
2 2 MUNYAK Garry Frazer Adrian Layt 2.21 0 N/A   All American / Husslew
3 1 FROMDUSTWEMUST Terry Croft Ms Winona Costin 2.51 0 N/A   Dream Ahead / Speedonice
4 5 TITAN OF INDUSTRY Matthew Vella Chad Lever 2.61 0 N/A   Written Tycoon / Keltara
5 3 PROMPT PRODIGY (NZ) Edward Cummings Travis Wolfgram 3.02 0 N/A   More Than Ready / Allez Wonder
Race 8 - 10:09AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:48.40 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 NOT FOR TURNING Tara & Philippe Vigouroux Chad Lever 0 N/A   No Nay Never / Martindale Road
2 1 BULMA Mick Attard Adrian Layt 0.09 0 N/A   Sizzling / Sancha
3 4 UNDER ORDERS Matthew Vella Travis Wolfgram 4.01 0 N/A   Not a Single Doubt / Loved Up
4 3 RASHEED Peter D Green Robbie Brewer 6.38 0 N/A   Pride of Dubai / Flash of Doubt
Race 9 - 10:21AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:46.46 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ARCHERY BUTTS James Cummings Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Shooting to Win / Counterpane
2 4 PLAKA James Cummings Koby Jennings 1.4 0 N/A   Exceed And Excel / Status Quo
3 2 BRECHFAST BEERS Peter D Green Robbie Brewer 3.12 0 N/A   Albrecht / Cannery Row
4 3 FIRST FLEET Mick Attard Adrian Layt 3.82 0 N/A   Shamus Award / Australia Day
5 8 TIMELY SHADOW Garry White Ms Ashleigh Borg 5.04 0 N/A   Uncle Mo / Star Shadow
6 6 SWIFT CHICK Matthew Vella Chad Lever 6.04 0 N/A   Fastnet Rock / Sweet Sanette
7 5 REINMAN Kevin May Mr Alexandre Lemarie 6.72 0 N/A   Denman / Vicereine
7 THE OTHER HARRY Garry White 0 N/A Haradasun / Grand Impression