Hawkesbury: Hawkesbury Race Club Monday 23, March 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Back to top
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 24-Mar-20 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 129


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 17
Full Replay
Race 18
Full Replay
Race 19
Full Replay
Race 20
Full Replay
Race 21
Full Replay
Race 1 - 8:45AM OPEN TRIAL (1250 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:16.50 Last 600m: 0:35.05 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 SON OF DUKE Matthew Smith Ms Cejay Graham 0 N/A   Rhinebeck / Zero Interest
2 9 TAMARIN FALLS Matthew Smith Chad Lever 0.02 0 N/A   Hinchinbrook / Mauritius
3 2 COSTA ZOU John Thompson Jean Van Overmeire 0.23 0 N/A   Sebring / Holly Zou
4 1 CELEBRATOR Brooke Somers Quayde Krogh 0.6 0 N/A   Husson / Carolyn's Star
5 6 READY’S GIRL Clare Cunningham Jason Collett 1.24 0 N/A   Better Than Ready / She's a Meteor
6 3 EUGENIO (NZ) John Thompson Ms Rachel King 1.67 0 N/A   Shocking / Rixi
7 5 MONEY MAGIC Mark Newnham Tom Sherry 2.04 0 N/A   So You Think / Money Begets Money
4 MILK MAN (USA) Matthew Smith Grant Buckley 0 N/A Kitten's Joy / Meteor Miracle
8 SWEET DEAL The Championships Contender John Thompson 0 N/A Casino Prince / Dorothy Evelyn
Race 2 - 8:57AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.70 Last 600m: 0:34.49 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SUNBORN The Championships Contender Edward Cummings Glyn Schofield 0 N/A   Casino Prince / Honeymoon Cruise
2 5 POIGNANT The Championships Contender Peter & Paul Snowden Tommy Berry 0.05 0 N/A   Exceed And Excel / A Million Tears
3 2 FIELDS OF HONOUR (NZ) Bjorn Baker Donovan Yeo 1.27 0 N/A   Tavistock / Fashions Afield
4 1 CAN DO IT Jean Dubois Jean Van Overmeire 1.46 0 N/A   No Nay Never / Chrisalice
5 7 SURPASSED Peter Robl Grant Buckley 1.76 0 N/A   Outreach / Cute And Cuddly
6 3 LUCE DEL SOLE The Championships Contender Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 2.45 0 N/A   Medaglia d'Oro / Gallwitz
7 4 PHEIDIPPIDES Gary Moore Jay Ford 79.61 0 N/A   Olympic Glory / Dowry
Race 3 - 9:09AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.08 Last 600m: 0:34.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PRINCESS OF MEYDAN Matthew Smith Chad Lever 0 N/A   Pride of Dubai / Mrs Kipling
2 3 KUNG FU MUSHU Peter & Paul Snowden Christian Reith 1.27 0 N/A   Scissor Kick / Miss Mushu
3 2 FIRE GLO TOO John Sargent Ms Rachel King 1.42 0 N/A   Star Witness / Fireglo
4 5 PRODIGAL PRINCE Bjorn Baker Jason Collett 2.57 0 N/A   Casino Prince / Gold Ransom
5 6 WINSTON BLUE James Cummings Grant Buckley 2.58 0 N/A   Sebring / Diamond Glow
6 1 DISCREET STAR Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 2.98 0 N/A   Medaglia d'Oro / How Discreet
Race 4 - 9:21AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.23 Last 600m: 0:35.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SPIN THAT WHEEL John Sargent Ms Rachel King 0 N/A   Denman / Reiby Roulette
2 1 COLONEL Peter & Paul Snowden Tommy Berry 0.05 0 N/A   Snitzel / Peron
3 2 DREAMLINE Garry White Ms Ashleigh Borg 4.01 0 N/A   Dream Ahead / Peace Alliance
4 3 OPELOUSAS (NZ) James Cummings Grant Buckley 4.39 0 N/A   Teofilo / Zydeco
5 5 SHAMEONUS Bjorn Baker Donovan Yeo 4.52 0 N/A   Shamus Award / Flirtatious Dream
6 4 PEEKAYS LEGACY Peter & Paul Snowden Christian Reith 8.34 0 N/A   Nicconi / Briars Lass
Race 5 - 9:33AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.91 Last 600m: 0:34.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 HARLEM LUYA Peter & Paul Snowden Ms Cejay Graham 0 N/A   Dissident / Harlem Shuffle
2 5 THE MEDIATOR Mark Newnham Tom Sherry 0.1 0 N/A   Sebring / Dream 'n' Believe
3 6 WAR FLAG Peter & Paul Snowden Tommy Berry 0.58 0 N/A   Snitzel / Alice's Smart
4 2 DHAKURI (NZ) James Cummings Grant Buckley 0.9 0 N/A   Contributer / Nanda Kot
5 1 BELLA VIOLET John Thompson Ms Rachel King 1.36 0 N/A   Foxwedge / Lady Belladonna
3 GO DREAM Gary Moore Glyn Schofield 0 N/A Akeed Mofeed / Linky Dink
Race 6 - 9:45AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.31 Last 600m: 0:33.55 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 JULIAN ROCK (FR) Jean Dubois Jean Van Overmeire 0 N/A   Invincible Spirit / Soneva
2 2 BRING THE RANSOM Bjorn Baker Jason Collett 0.05 0 N/A   Sebring / Gold Epona
3 1 BRAZENPINE Peter & Paul Snowden Christian Reith 0.68 0 N/A   Brazen Beau / Johannapine
4 7 SHE’S SO SAVVY John Sargent Ms Rachel King 3.2 0 N/A   So You Think / Norbows Delight
5 8 VENDOME (NZ) Edward Cummings Glyn Schofield 5.22 0 N/A   O'Reilly / Volkrose
6 3 DEQUEENOFBACCHANAL Matthew Vella Mitchell Bell 6.33 0 N/A   Medaglia d'Oro / Smokin' Alice
7 6 ROSHAN (USA) Matthew Smith Chad Lever 10.06 0 N/A   Noble Mission / Rouwaki
5 ROCK Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Pierro / Subtitle
Race 7 - 9:57AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.60 Last 600m: 0:32.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CORCRA Bjorn Baker Donovan Yeo 0 N/A   Shamus Award / Yolane
2 3 KINGS OF LEON Matthew Smith Grant Buckley 0.85 0 N/A   I Am Invincible / Sexyaz
3 2 INVINCIBLE LAD Peter & Paul Snowden Ms Cejay Graham 9.53 0 N/A   I Am Invincible / Magdalena
4 8 TRENGGANU Brad Widdup Christian Reith 9.94 0 N/A   Brazen Beau / Unimpeachable
5 4 LEARDO (NZ) Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 12.62 0 N/A   Dalghar / Ustinova
6 5 OBJECTIVE Edward Cummings Mr Alexandre Lemarie 13.57 0 N/A   Zoustar / Lucky Country
7 7 THE BOUNTY Mitch Newman Chad Lever 13.7 0 N/A   So You Think / That's Leila
8 6 SO HE ROCKS (GB) Bjorn Baker Ms Rachel King 18.27 0 N/A   So You Think / Chica Roca
Race 8 - 10:09AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.71 Last 600m: 0:33.71 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 I THOUGHT SO Matthew Vella Mitchell Bell 0 N/A   So You Think / Cat's Pyjamas
2 1 AXE Bjorn Baker Donovan Yeo 0.08 0 N/A   Written Tycoon / Exselva
3 6 TRICKY GAL Matthew Smith Grant Buckley 1.11 0 N/A   Magic Albert / Velocity Gal
4 7 TYRRHENIAN (NZ) John Sargent Ms Rachel King 2.82 0 N/A   Ocean Park / Italian Princess
5 5 SAVVY VALENTINO (NZ) Bjorn Baker Tom Sherry 4.1 0 N/A   Savabeel / High Fashion
6 4 LAVA Edward Cummings Mr Alexandre Lemarie 6.01 0 N/A   Reset / Kona
7 2 DARK ACCLAIM (IRE) Matthew Smith Christian Reith 6.35 0 N/A   Dark Angel / Sistine
Race 9 - 10:21AM 3YO MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.30 Last 600m: 0:33.73 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BLAZING LINE Bjorn Baker Donovan Yeo 0 N/A   Fastnet Rock / Pink Pier
2 3 KOWLOON TREASURE John Sargent Ms Rachel King 0.17 0 N/A   Stratum / Gigas
3 1 AKELA’S CHARM (NZ) Bjorn Baker Tom Sherry 5.38 0 N/A   Charm Spirit / Our Akela
4 4 ONE STEP Terry Croft Grant Buckley 5.82 0 N/A   Sidestep / Our Abbey
5 6 STARK Brad Widdup Christian Reith 7.42 0 N/A   I Am Invincible / Commanding Jewel
6 5 SIR SESSANTA (NZ) Noel Mayfield-Smith Chad Lever 8.22 0 N/A   Proisir / Tapildo
7 7 STICK PICKER Matthew Smith Mitchell Bell 10.02 0 N/A   All Too Hard / Limehouse
Race 10 - 10:33AM 3YO MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.00 Last 600m: 0:34.53 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ONE LAST FIGHT Bjorn Baker Mitchell Bell 0 N/A   Snitzel / Kylikwong
2 4 PRIMAL SCREAM Brad Widdup Christian Reith 1.71 0 N/A   Sepoy / Ancient Song
3 7 WHO LOVES THE ZOU Gary Moore Glyn Schofield 2.05 0 N/A   Zoustar / Secretary's Secret
4 2 LATERAL MISSILE Bjorn Baker Donovan Yeo 2.84 0 N/A   Smart Missile / Lateral
5 6 STOCKMAN (NZ) Joseph Pride Ms Rachel King 4.39 0 N/A   Tavistock / Crimson
6 5 STELLAR KISS Peter Robl Ms Cejay Graham 5.91 0 N/A   Star Witness / A Fairy's Kiss
1 GISELLE ANNE Lee Curtis Jay Ford 0 N/A Snitzel / Tango
Race 11 - 10:45AM 3YO MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.07 Last 600m: 0:34.74 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SPIRIT WORLD (NZ) Bjorn Baker Donovan Yeo 0 N/A   Ocean Park / Our Essence
2 4 PYRAMINX Lee Curtis Jay Ford 0.37 0 N/A   Rubick / Madam Nash
3 2 JANNEKE Peter & Paul Snowden Ms Cejay Graham 1.53 0 N/A   Olympic Glory / Hell It's Hot
4 6 YOUR HAND IN MINE (NZ) Bjorn Baker Mitchell Bell 2.83 0 N/A   Reliable Man / Dance Of The Sea
5 3 MISS MOMO John O'Shea Billy Owen 5.44 0 N/A   Uncle Mo / Zhen Zhen
1 CROWNED BY ACES Matthew Smith 0 N/A Hallowed Crown / Come Sunday
Race 12 - 10:57AM 3YO MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.93 Last 600m: 0:34.22 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 QINGHAI LAKE (NZ) Bjorn Baker Donovan Yeo 0 N/A   Savabeel / A Touch of Ruby
2 3 MUSTANG SUZY Matthew Smith Grant Buckley 0.15 0 N/A   Snitzel / Suzy Smart
3 6 SUN MOON SKY John Thompson Tom Sherry 0.27 0 N/A   Lonhro / Testama
4 1 BRABHAM Peter & Paul Snowden Christian Reith 2.49 0 N/A   Snitzel / Go Indy Go
5 2 GUNALUVA (NZ) John Sargent Ms Rachel King 3.15 0 N/A   Reliable Man / Saskia
6 5 SPRING SECRET Paul Niceforo Ms Kacie Adams 3.35 0 N/A   Pluck / Miss Gladiator
Race 13 - 11:09AM OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:44.75 Last 600m: 0:32.77 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MY LITTLE RACER Peter D Green Ms Cejay Graham 0 N/A   Eavesdropper / Zaracer
2 1 AUXIN James Cummings Ms Rachel King 0.4 0 N/A   Exceed And Excel / Caline
3 7 VERSIFIER Martin McInerney Robbie Brewer 0.6 0 N/A   Poet's Voice / Capishe
4 4 GENERALISSIMO Garry White Ms Ashleigh Borg 3.06 0 N/A   Dream Ahead / Leanders Choice
5 3 COURAGEOUS (NZ) Bjorn Baker Mitchell Bell 3.37 0 N/A   El Roca / Bead of Courage
6 6 TORMUND Brooke Somers James Innes Jnr 3.68 0 N/A   Stryker / Cranleigh
7 2 BILLY PIU STYLE Malcolm Johnston Chad Lever 4.19 0 N/A   Wicked Style / Discord
Race 14 - 11:21AM OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:46.20 Last 600m: 0:33.16 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 MULTAJA James Cummings Ms Rachel King 0 N/A   Medaglia d'Oro / Shelters
2 3 BALLISTICA Bjorn Baker Donovan Yeo 1.01 0 N/A   Smart Missile / Sagrada
3 2 BADAJOZ James Cummings Grant Buckley 1.15 0 N/A   Commands / Jerezana
4 4 KIMMYLEE Clare Cunningham Ms Cejay Graham 2.19 0 N/A   Star Witness / Bellalicious
5 1 ALL THINGS John Sargent Tom Sherry 3.67 0 N/A   So You Think / Popcorn Charley
6 5 KITTY’S OWN Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Billy Owen 4.9 0 N/A   Rothesay / Virtual Velocity
Race 15 - 11:33AM 2YO OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:45.24 Last 600m: 0:33.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ICE CUBED Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 0 N/A   Rubick / Ice Cream Lady
2 6 WINDS OF WAR Garry White Ms Ashleigh Borg 0.07 0 N/A   Headwater / Mediator
3 2 EUROWORLD Bjorn Baker Donovan Yeo 2.03 0 N/A   Eurozone / Sherocksmyworld
4 1 CALIFORNIA LYNX Peter & Paul Snowden Christian Reith 2.05 0 N/A   Fastnet Rock / Fastongrass
5 4 SPANISH FIGHTER Peter D Green Robbie Brewer 2.49 0 N/A   Bull Point / Diamond Fever
6 5 WATCH ME SIZZLE Terry Croft Grant Buckley 3.02 0 N/A   Sizzling / The Dabbler
Race 16 - 11:45AM 2YO OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:45.54 Last 600m: 0:33.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 WRITE ON Mark Newnham Tom Sherry 0 N/A   Written Tycoon / Off the Planet
2 3 FROOME Bjorn Baker Ms Rachel King 0.95 0 N/A   Exosphere / Perfectly Rosey
3 4 KERMANDING Peter & Paul Snowden Ms Cejay Graham 2.19 0 N/A   Kermadec / Final Stretch
4 2 CORBIN Gary Moore Glyn Schofield 2.91 0 N/A   Holy Roman Emperor / Margaret River
5 5 NOTHING’S SACRED (NZ) Richard & Michael Freedman Ms Rachel Hunt 5.5 0 N/A   Sacred Falls / Emma Lucy
1 CHILENA Peter D Green 0 N/A Scissor Kick / De Lovely Lady
Race 17 - 11:57AM 2YO OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:45.10 Last 600m: 0:33.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 FINALLY REALISE Peter Robl Ms Cejay Graham 0 N/A   All Too Hard / Found the One
2 1 CALL ME MAGGIE Matthew Vella Ms Rachel King 0.75 0 N/A   Magnus / Lanikai
3 5 SATURDAY SILENCE Bjorn Baker Donovan Yeo 1.05 0 N/A   Wandjina / Fantasy Lady
4 2 EXODIA Brad Widdup Christian Reith 1.12 0 N/A   Exosphere / Claudia Jean
5 4 LUCKY TO WIN Gary Moore Glyn Schofield 1.16 0 N/A   Deep Field / Khamsa
6 6 SUPER SHIEK Michael, Wayne & John Hawkes James Innes Jnr 1.18 0 N/A   Zoustar / Saffie Darling
Race 18 - 12:09PM 2YO OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:46.46 Last 600m: 0:33.86 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 EPAUVESCENT Noel Mayfield-Smith Grant Buckley 0 N/A   Epaulette / Lola Cherry Cola
2 4 OUR KELVEY GIRL Matthew Vella Mitchell Bell 1.2 0 N/A   Outreach / Smart'n'cute
3 2 FAIR DEAL Peter Robl Quayde Krogh 2.42 0 N/A   Dundeel / The Golden Dane
4 5 TIME FOR WIN Bjorn Baker Donovan Yeo 6.4 0 N/A   Time for War / Dreamy Dazzler
5 3 KOWLOON GEM John Sargent Ms Rachel King 7.09 0 N/A   Fastnet Rock / Kushnarenkovo
Race 19 - 12:21PM 2YO OPEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:46.46 Last 600m: 0:33.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 IN FLANDERS The Championships Contender James Cummings Ms Rachel King 0 N/A   Exceed And Excel / Matilija
2 3 GOLDEN ARRANGEMENT Bjorn Baker Donovan Yeo 0.91 0 N/A   Zoustar / Gilded Grace
3 2 ELIZABEEL John Sargent Tom Sherry 1.9 0 N/A   Power / Now And Again
4 5 MUFAKHARA Noel Mayfield-Smith Grant Buckley 1.94 0 N/A   Pride of Dubai / Catalonia
5 1 CAPTURED IN TIME Joseph Pride Christian Reith 4.88 0 N/A   Shooting to Win / Adorabeel
Race 20 - 12:33PM 3YO MAIDEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:45.82 Last 600m: 0:33.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MISS MAYFIELD Michael, Wayne & John Hawkes James Innes Jnr 0 N/A   Deep Field / Lorna May
2 3 EDRADOUR Brooke Somers Quayde Krogh 0.97 0 N/A   Mossman / Scottish
3 1 COMMAND KING Clare Cunningham Mitchell Bell 1.38 0 N/A   Epaulette / Watabout
4 2 COURTINGROCK Peter D Green Ms Cejay Graham 1.63 0 N/A   The Fatman / Bettencourt
5 4 FOX POWER Bjorn Baker Donovan Yeo 1.7 0 N/A   Foxwedge / Powerful Light
6 6 MOPAR Garry Frazer Grant Buckley 2.8 0 N/A   Epaulette / La Marama
Race 21 - 12:45PM 3YO MAIDEN TRIAL (760 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:45.88 Last 600m: 0:33.36 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BELLATRIX QUEEN Kevin May Quayde Krogh 0 N/A   Fighting Sun / Illinois Magic
2 6 ZOUMAZE John Sargent Tom Sherry 0.5 0 N/A   Zoustar / Be Amazed
3 4 LOUDER Brad Widdup Christian Reith 0.89 0 N/A   All Too Hard / Assertive Sound
4 1 AUVERGNE Peter D Green Ms Cejay Graham 1.26 0 N/A   Dawn Approach / Larissar
5 3 INVICTUS FELIX Noel Mayfield-Smith Grant Buckley 2.1 0 N/A   Poet's Voice / Lysistrata
6 5 SOLID FOUNDATION Matthew Vella Mitchell Bell 2.84 0 N/A   Lonhro / Upon This Rock