Hawkesbury: Hawkesbury Race Club Monday 15, June 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Back to top
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 16-Jun-20 2:12PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 56


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 1 - 8:45AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.93 Last 600m: 0:34.09 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SPECIAL DATE Matthew Vella Mitchell Bell 0 N/A   Snitzel / Racing Nadine
2 1 BIANCHI CUP James Cummings Grant Buckley 3.28 0 N/A   Shooting to Win / Dane Belltar
3 4 PRINCE OF ARRAGON Stephen O'Halloran Travis Wolfgram 6.18 0 N/A   More Than Ready / Dynesque
4 5 SEPOY ACHEVA Daniel Robinson Ms Winona Costin 6.93 0 N/A   Sepoy / Antonicheva
5 2 LITTLE ARNIE Mitch Newman Rory Hutchings 8.48 0 N/A   Eurozone / Silencio
3 ON ANGELS WINGS Noel Mayfield-Smith 0 N/A Pendragon / Initial
Race 2 - 8:57AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.43 Last 600m: 0:34.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KORDIA James Cummings Grant Buckley 0 N/A   Epaulette / Cherry Lodge
2 6 MAGIC TALENT Mitchell & Desiree Kearney Rory Hutchings 1.95 0 N/A   Sheer Talent / Snippy Darl
3 1 BOCELLI (JPN) Stephen O'Halloran Travis Wolfgram 4.05 0 N/A   Shamardal / Siren's Song
4 3 EL COYOTE (GB) Stephen O'Halloran Ms Winona Costin 4.77 0 N/A   Oasis Dream / Insoumise
2 BROWN THOMAS Garry White 0 N/A Lope de Vega / Light Chance
5 MANDALONG KISS Mitchell & Desiree Kearney Koby Jennings 0 N/A War Pass / Kiss That Cat
Race 3 - 9:09AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.54 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 RIOT ACT Stephen O'Halloran Travis Wolfgram 0 N/A   Fastnet Rock / Galaya
2 5 GLORIA DAYS Tommy Wong Jeff Penza 1.76 0 N/A   Hussonet / Brillanti
3 6 QUEEN BELLISSIMO (NZ) Daniel Robinson Ms Winona Costin 1.79 0 N/A   Swiss Ace / Princess Zanzibar
4 2 BARTANDTHEQUEEN Terry Croft Grant Buckley 2.32 0 N/A   Roman Emperor / Speedonice
5 4 DUAIS Edward Cummings Mr Alexandre Lemarie 2.95 0 N/A   Shamus Award / Meerlust
6 3 DAY PERFORMER (NZ) Daniel Robinson Rory Hutchings 4.43 0 N/A   Swiss Ace / Light Up a Screen
7 1 AMPED UP Karen Outtrim Leandro Ribeiro 8.37 0 N/A   Americain / River Dreaming
Race 4 - 9:21AM OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.91 Last 600m: 0:33.27 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PLAGUE STONE James Cummings Grant Buckley 0 N/A   Lonhro / Giggleswick
2 5 SUAVE James Cummings Jeff Penza 1.54 0 N/A   Lonhro / Youthful Presence
3 1 CARTE BLANCHE Brad Widdup Koby Jennings 2.39 0 N/A   Casino Prince / Not a Token Woman
4 2 LADY TAVISTA (NZ) Brad Widdup Christian Reith 4.2 0 N/A   Tavistock / Rockadubai
5 3 OUR BLUE MOON Matthew Vella Travis Wolfgram 4.4 0 N/A   Trusting / Blue Princess
Race 5 - 9:33AM OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.97 Last 600m: 0:33.09 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 VARDA James Cummings Ms Kathy O'Hara 0 N/A   Lonhro / Wild Queen
2 3 TAILLEUR James Cummings Grant Buckley 1.57 0 N/A   Shooting to Win / Clothing
3 2 ROHERYN James Cummings Jeff Penza 2.44 0 N/A   Lonhro / Mannington
4 1 DEEPFIELD’S RAINE Brad Widdup Christian Reith 3.27 0 N/A   Deep Field / Cleo's Raine
Race 6 - 9:45AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.78 Last 600m: 0:33.43 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Champagneaux)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BRAVADO John O'Shea Ms Louise Day 0 N/A   Toronado / Chabaud
2 4 FREE STATE Brad Widdup Christian Reith 0.12 0 N/A   Headwater / Johanski
3 1 ACCOLADE James Cummings Grant Buckley 0.44 0 N/A   Medaglia d'Oro / Panegyria
4 5 GIFTGIVER Stephen O'Halloran Travis Wolfgram 3.97 0 N/A   Nicconi / Gibraltar's Gift
SB 3 CHAMPAGNEAUX Edward Cummings Mr Alexandre Lemarie 0 N/A   Eurozone / Larimus
6 SHADES OF FRISCO Garry White 0 N/A Dane Shadow / Lady Frisco
Race 7 - 9:57AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.32 Last 600m: 0:32.86 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SHAIK Brad Widdup Christian Reith 0 N/A   Sebring / Apprise
2 6 WINDS OF WAR Garry White Ms Ashleigh Borg 0.08 0 N/A   Headwater / Mediator
3 3 AMULET STREET James Cummings Grant Buckley 2.43 0 N/A   Epaulette / Calle Flora
4 4 LOUISIANA IRIS (NZ) Daniel Robinson Ms Winona Costin 9.39 0 N/A   Swiss Ace / Oh So Royal
5 1 ACRACKER John O'Shea Ms Louise Day 9.58 0 N/A   Deep Field / Acorker
2 ADAMAS PRINCE Edward Cummings 0 N/A War / Kiara Wonder
Race 8 - 10:09AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.53 Last 600m: 0:34.59 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CALGARY KING Brad Widdup Christian Reith 0 N/A   Akeed Mofeed / Angela's Dream
2 5 WINSTON BLUE James Cummings Grant Buckley 1.32 0 N/A   Sebring / Diamond Glow
3 4 SOLDIER’S DESIRE Brad Widdup Jeff Penza 1.4 0 N/A   Epaulette / I Want You
4 2 INDIANA FALLS (NZ) John O'Shea Ms Louise Day 2.14 0 N/A   Sacred Falls / Pinata
5 3 MANDALONG FLAG Mitchell & Desiree Kearney Koby Jennings 5.74 0 N/A   Pierro / Zakynthos Star
Race 9 - 10:21AM 2YO OPEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.78 Last 600m: 0:34.79 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 GEMOLOGY James Cummings Grant Buckley 0 N/A   Medaglia d'Oro / Chatoyant
2 1 BEAUCHAMP Brad Widdup Christian Reith 0.3 0 N/A   Brazen Beau / Little Miss Bourke
3 4 NOT A CHOICE John O'Shea Ms Louise Day 0.86 0 N/A   Not a Single Doubt / Hussy By Choice
4 5 TOO HARD BABY Edward Cummings Ms Simone Vella 4.15 0 N/A   All Too Hard / All Day Baby
5 2 CLUB SUPREME Mitchell & Desiree Kearney Koby Jennings 6.03 0 N/A   Supreme Class / Exocet Miss
Race 10 - 10:33AM 3YO MAIDEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:47.54 Last 600m: 0:33.32 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DISENGAGE Garry Frazer Travis Wolfgram 0 N/A   Arlington / Dashoff
2 3 LOITER James Cummings Jeff Penza 2.32 0 N/A   Helmet / Dilly Dally
3 5 NOS ORIENS James Cummings Ms Louise Day 2.97 0 N/A   Lonhro / Benedictus
4 6 STARK Brad Widdup Christian Reith 4.02 0 N/A   I Am Invincible / Commanding Jewel
5 4 NAUGHTY MISS NIC Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Rory Hutchings 4.76 0 N/A   Nicconi / Lady Berengaria
6 2 FACTORIAL Mitchell & Desiree Kearney Koby Jennings 5.38 0 N/A   The Factor / Made in the Shade
Race 11 - 10:45AM 3YO MAIDEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:48.57 Last 600m: 0:33.87 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Arenpal) , Late Scratching (Disco Diva)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CELANDINE James Cummings Jeff Penza 0 N/A   Medaglia d'Oro / Romneya
2 6 PAPRENA Brad Widdup Christian Reith 1.28 0 N/A   Fastnet Rock / Paprika
3 2 BEAM AHEAD Garry White Ms Ashleigh Borg 1.86 0 N/A   Dream Ahead / Danebeam
4 5 MISS JAPAN (JPN) Stephen O'Halloran Travis Wolfgram 4.49 0 N/A   Deep Impact / Miss World
SB 1 ARENPAL Mitchell & Desiree Kearney Rory Hutchings 0 N/A   Arena / Palace Capers
SB 4 DISCO DIVA Brad Widdup Ms Louise Day 0 N/A   Dissident / Seeking Sunshine
Race 12 - 10:57AM 4YO+ MAIDEN TRIAL (800 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inner Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:48.41 Last 600m: 0:33.62 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Pragmatism)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 KATE LEA Jacqueline Greentree Ms Simone Vella 0 N/A   Snippetson / Black Bandana
2 3 VEGAREIGN Brad Widdup Christian Reith 0.19 0 N/A   Lope de Vega / Raindane
SB 2 PRAGMATISM Mitch Newman Rory Hutchings 0 N/A   Stratum / Solar Antiquity
4 WAR CABINET Garry White Ms Ashleigh Borg 0 N/A Camelot / Leanders Choice