Wyong: Wyong Race Club Ltd Monday 13, January 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 15-Jan-20 10:26AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 107


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 17
Full Replay
Race 18
Full Replay
Race 1 - 8:30AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:15.00 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ALLY BALLY BEE Tracey Bartley Elissa Meredith 0 N/A   Rothesay / Paisley
2 1 ADMIRAL JELLO Kris Lees Ms Amelia Denby 2.45 0 N/A   Fastnet Rock / Demerger
3 3 MAWAANY MACHINE (IRE) Kris Lees Ms Louise Day 2.58 0 N/A   Teofilo / Middle Persia
4 5 RED CARDINAL (IRE) Kris Lees Andrew Gibbons 5.63 0 N/A   Montjeu / Notable
5 4 OUR CANDIDATE (IRE) Kris Lees Ms Samantha Clenton 5.68 0 N/A   Camelot / Miss Mariduff
6 6 ZELRING Kris Lees Luke Cumberland 10.27 0 N/A   Sebring / Queen Hazel
Race 2 - 8:42AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.98 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SIR ELTON Adam Duggan Joshua Parr 0 N/A   Your Song / Calpe
2 1 ANIMATE Kris Lees Ms Louise Day 1.79 0 N/A   Animal Kingdom / Flowerchild
3 7 SUCCENDAM (GB) Kim Waugh Serg Lisnyy 1.88 0 N/A   Sea The Moon / Having a Blast
4 3 BULLET STORM Brad Widdup Christian Reith 4.69 0 N/A   Sizzling / Transocean
5 2 BLAZING SUNRISE Kris Lees Andrew Gibbons 4.71 0 N/A   Dawn Approach / Burning Sands
6 8 TIGEEN (NZ) Kris Lees Luke Cumberland 7.84 0 N/A   O'Reilly / Knocknacrea
7 5 LIGHTNING ALLY Kylie Gavenlock Robert Wilcox 9.75 0 N/A   Magic Albert / Lightning Cross
8 4 FRANKELY AWESOME Kris Lees Ms Samantha Clenton 11.22 0 N/A   Frankel / Street Secret
Race 3 - 8:54AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.47 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LADY I AM Tracey Bartley Joshua Parr 0 N/A   I Am Invincible / Lady Charlotte
2 8 SEBONNA Kim Waugh Serg Lisnyy 1.53 0 N/A   Sebring / Epona Princess
3 3 HALLELUJAH BOY (JPN) Kris Lees Andrew Gibbons 1.73 0 N/A   Tosen Phantom / Tosen Minerva
4 5 MONGOLIAN WOLF Kris Lees Ms Amelia Denby 2.03 0 N/A   Pluck / Oomaroo
5 1 ATTENTION RUN (GER) Kris Lees Ms Samantha Clenton 3.94 0 N/A   Hurricane Run / Attention Please
6 2 DUNDEE LEE Kris Lees Luke Cumberland 4.73 0 N/A   Dundeel / Choice Blend
7 7 RELIANSIVE (NZ) Natasha Hall-Antonio Ms Alena Skerritt 10.09 0 N/A   Reliable Man / Miss Elusive
6 PETROLOGY Nathan Doyle Koby Jennings 0 N/A Fastnet Rock / Romantic River
Race 4 - 9:06AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.23 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 OXFORD TYCOON Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Written Tycoon / Miss Monashee
2 2 CHILLY CHA CHA (NZ) Kris Lees Ms Louise Day 1.57 0 N/A   Mastercraftsman / Queen Cha Cha
3 6 TAKE TO HEART Adam Duggan Ashley Morgan 2.43 0 N/A   Delago Deluxe / Toscasun
4 7 TOROSO Kylie Gavenlock Joshua Parr 3.88 0 N/A   Pierro / Walk Alone
5 1 APOLLO PRINCE (NZ) Kris Lees Ms Samantha Clenton 4.47 0 N/A   Shamexpress / Polish Princess
6 4 NEVADA SUNRISE Brad Widdup Christian Reith 4.94 0 N/A   Fighting Sun / Selma Spur
7 3 GIORDANO Kris Lees Andrew Gibbons 5.59 0 N/A   Verrazano / Ally Amour
Race 5 - 9:18AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.44 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Superbank)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PATRINA Kylie Gavenlock Chris O'Brien 0 N/A   Pierro / That's How I Roll
2 3 HOTBOSSAN (GB) Kim Waugh Serg Lisnyy 0.1 0 N/A   Hot Streak / Bossanova Lady
3 7 WHATSIN Kris Lees Craig Dwyer 2.32 0 N/A   Epaulette / Sempervirent
4 1 COTTON CAPER Angela Davies Ms Alena Skerritt 2.47 0 N/A   Mossman / Cupro
5 5 SECONDS PLEASE Kris Lees Andrew Gibbons 2.88 0 N/A   Real Saga / Clam Chowder
6 2 GREY TOP Brad Widdup Christian Reith 3.1 0 N/A   The Factor / Lightly Dusted
SB 6 SUPERBANK Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Street Cry / Dances On Waves
Race 6 - 9:30AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.17 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 PRIDE OF ADELAIDE Nathan Doyle Koby Jennings 0 N/A   Adelaide / Miss Montire
2 7 SNOBBY SHORES Brad Widdup Christian Reith 4.31 0 N/A   Uncle Mo / Chula Vista
3 4 FONCE FACTOR Angela Davies Robert Wilcox 4.33 0 N/A   The Factor / Vanetta
4 1 BLAZING BABE Kylie Gavenlock Joshua Parr 5.57 0 N/A   Pierro / Blazing Snitzel
5 2 CAMLANN Kim Waugh Serg Lisnyy 5.94 0 N/A   Camelot / Bonny Heights
6 6 SHIMMER LAKE (NZ) Kris Lees Ms Amelia Denby 6.29 0 N/A   Savabeel / Grey Swallow
7 3 DOOMSIE Kris Lees Luke Cumberland 7.17 0 N/A   Domesday / Go Johemma
Race 7 - 9:42AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.52 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ATHERTON Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Written Tycoon / Bonny Heights
2 3 BOYS HOME Phillip Atkins Ms Louise Day 5.79 0 N/A   Shamus Award / Mischief N Mayhem
3 1 ARADHANA Brad Widdup Christian Reith 7.94 0 N/A   Wandjina / Berning Affair
4 7 SABEAUX Jeff Englebrecht Elissa Meredith 8.53 0 N/A   Animal Kingdom / Hannah Jane
5 4 DELAVIGNE Kris Lees Luke Cumberland 10.69 0 N/A   Hallowed Crown / La Parisienne
6 5 FLATOUT ELLE Peter D Green Robbie Brewer 25.92 0 N/A   Shamus Award / Intergalactic
7 6 JUDITH VICTORIOUS Kris Lees Mr Heta Wiki 25.97 0 N/A   Lucas Cranach / Adamantic
Race 8 - 9:54AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.20 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 SON OF SAMPSON Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 0 N/A   Olympic Glory / Italian Romance
2 1 ELISEO Natasha Hall-Antonio Ms Alena Skerritt 0.44 0 N/A   Your Song / Mercy's Choice
3 7 TRUE FAITH Kris Lees Ms Amelia Denby 3.89 0 N/A   Exosphere / Mignard
4 3 PERFECT RADIANCE Kris Lees Ms Samantha Clenton 5.06 0 N/A   Snitzel / Altair's Glow
5 2 NIGHT OF MAYHEM Kris Lees Andrew Gibbons 6.15 0 N/A   Zoustar / Mischief N Mayhem
6 6 THEO LEGION Paul Perry Serg Lisnyy 8.05 0 N/A   Nicconi / Outback Fortune
7 5 TAWFIQ LASS Kris Lees Ms Louise Day 11.66 0 N/A   Press Statement / Tawfiq Valley
Race 9 - 10:06AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:51.40 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SNITZARI Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A   Snitzel / Denarii
2 4 MEADOW LAND Kris Lees Ms Samantha Clenton 0.51 0 N/A   Not a Single Doubt / Twirl
3 1 FALL ON A STAR Kris Lees Andrew Gibbons 1.57 0 N/A   Zoustar / Igraine
4 3 HORSHACK Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 2.32 0 N/A   Epaulette / Mad About You
5 6 SOHO PEGGY Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 2.66 0 N/A   Fastnet Rock / Jupiter
6 2 FORGOTTEN LOVER Larry Fairhall Ms Amelia Denby 15.11 0 N/A   Dream Ahead / Dubayy
Race 10 - 10:18AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Undefined Time: 0:50.62 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ROSE SAUVAGE Tracey Bartley Joshua Parr 0 N/A   Outreach / Turbo Rose
2 6 WILD TYCOON Kris Lees Andrew Gibbons 0.66 0 N/A   Written Tycoon / Wildenstein
3 3 LINCOLN PARK Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 1.35 0 N/A   Real Impact / Jiale
4 1 ADIOS STEVE Allan Denham Craig Dwyer 1.43 0 N/A   Night of Thunder / Celtic Courage
2 EXCELNESS Kris Lees Christian Reith 0 N/A Exceed And Excel / Dearness
5 SHOOTFORTHESTAR Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A Shooting to Win / Calpe
Race 11 - 10:30AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.51 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 SEA BOSS Kristen Buchanan Serg Lisnyy 0 N/A   Sebring / She's Due
2 5 TWO GEMS Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 1.55 0 N/A   Real Impact / The Look
3 2 SAMMY Kris Lees Andrew Gibbons 3 0 N/A   Medaglia d'Oro / Samantha Miss
4 1 PELGRAVE Kris Lees Craig Dwyer 3.39 0 N/A   Super One / Clinquant
5 4 SPO DEE Brett Cavanough Christian Reith 3.41 0 N/A   Rubick / Decantered
6 6 ZODIACUS Kris Lees Ms Louise Day 5.79 0 N/A   Kermadec / Gemini Miss
Race 12 - 10:42AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.78 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DAME KIRI Allan Denham Craig Dwyer 0 N/A   Exceed And Excel / Ilze
2 2 FANCIFUL DREAM Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 0.11 0 N/A   Zoustar / Chimerique
3 5 MEYER Kris Lees Luke Cumberland 3.85 0 N/A   Written Tycoon / Embark
4 6 REGIMENTAL BAND Kris Lees Andrew Gibbons 4.66 0 N/A   I Am Invincible / Lilliburlero
5 3 GREAT DANGER Kris Lees Ms Amelia Denby 5.6 0 N/A   Domesday / Sexy Siren
6 4 MAI GOMEROI Gavin Andrews Serg Lisnyy 7.18 0 N/A   Strada / Hymn
Race 13 - 10:54AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:51.70 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BELLE DE VEGA Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Lope de Vega / Princess Tinkabell
2 2 COMMANDER BELL Brett Partelle Ashley Morgan 0.9 0 N/A   Pierro / Hi Belle
3 5 POWER COMMAND Kris Lees Luke Cumberland 1.15 0 N/A   Commands / Sevillano
4 3 MARFAZ Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 1.53 0 N/A   Al Maher / Sweet Marmalade
5 4 PEACEFUL (NZ) Kris Lees Ms Amelia Denby 2.93 0 N/A   Savabeel / Paloma
6 6 SALSA DREAMING Kris Lees Craig Dwyer 5.06 0 N/A   Pluck / Cha Cha Chestnut
Race 14 - 11:06AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.65 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 AYTOBE Brett Partelle Ashley Morgan 0 N/A   Bullet Train / Hitchhike
2 4 PLUCK AND LUCKY Allan Denham Craig Dwyer 0.61 0 N/A   Pluck / Procession
3 1 ALBERT’S NO PUSSY Kris Lees Christian Reith 1.75 0 N/A   Magic Albert / Cathead
4 6 WILD FORTUNE Kris Lees Luke Cumberland 2.58 0 N/A   Not a Single Doubt / Miss Opulence
5 3 EMPEROR HARADA Neil Ward Ms Alena Skerritt 6.68 0 N/A   Haradasun / War Empress
6 5 RAAY OF DREAMS Kris Lees Ms Amelia Denby 6.75 0 N/A   Dream Ahead / Hilldale
Race 15 - 11:18AM 3YO COLTS & GELDINGS MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:49.61 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HENSCHEL Allan Denham Craig Dwyer 0 N/A   Smart Missile / Exclusive Bid
2 1 CAMELLIA SUCCESS Damien Lane Serg Lisnyy 2.34 0 N/A   Olympic Glory / Macedon Lady
3 4 PUMBAA RUA Grant Allard Ms Alena Skerritt 6.57 0 N/A   Sheer Talent / Lady of Cebu
4 2 ESSOESS Mark Minervini Luke Cumberland 12.09 0 N/A   Choisir / Splash of Moet
5 5 THE BRAZILIAN BRAT Natasha Hall-Antonio Ms Amelia Denby 14.46 0 N/A   Olympic Glory / The Flying Nun
Race 16 - 11:30AM 3YO COLTS & GELDINGS MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.25 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 OAKFIELD NAVAJO Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Supreme Class / Miss Nightingale
2 1 APEX (GER) Kim Waugh Jeff Kehoe 1.73 0 N/A   Soldier Hollow / Alisar
3 2 BUTCH’N’BUGS Peter D Green Robbie Brewer 9.76 0 N/A   Sidestep / Phar Too Fast
4 3 GAME PLAY Louise Munce Ms Alena Skerritt 11.25 0 N/A   Shamus Award / Cosmo Gal
Race 17 - 11:42AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.06 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 JORRUN Kristen Buchanan Jeff Kehoe 0 N/A   Stratum / Pagan Princess
2 1 HIDEMI Tina Williams Ms Amelia Denby 0.39 0 N/A   Choisir / Atotori
3 3 NICTHELOT Jeff Englebrecht Elissa Meredith 3.97 0 N/A   Nicconi / I'm in the Money
4 5 UNDER LIGHTS Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 8.73 0 N/A   Fastnet Rock / Ronan's Bay
4 SENDING LOVE Kris Lees Luke Cumberland 0 N/A Snitzel / Returntosender
Race 18 - 11:54AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.22 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DREAMS OUT WEST Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Magic Albert / Constitute
2 5 TROJAN ANGEL Kim Waugh Jeff Kehoe 0.19 0 N/A   Time for War / Helen's Angel
3 3 ROYAL ETIQUETTE Brad Widdup Christian Reith 0.99 0 N/A   Deep Field / Curtsey
4 4 RUBICK’S MAGIC Kristen Buchanan Ms Amelia Denby 1.06 0 N/A   Rubick / Magic in Motion
5 2 ENCOSTAR GLORY Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 2.03 0 N/A   Olympic Glory / Encostar