Canberra: Canberra Racing Club Sunday 17, November 2019

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Mon 18-Nov-19 4:45PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 17


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 1 - 5:45PM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:54.05 Last 600m: 0:34.50 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Bonhomie)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ABLEST ASCEND Trevor Sutherland Bryan Murphy 0 N/A   Charm Spirit / Lucia Bella
2 5 GLORIOUS DREAM Luke Pepper Simon Miller 0.36 0 N/A   Mossman / Glorious Show
3 6 KURRIMINE Richard & Luke Clarke Michael Travers 0.89 0 N/A   Hinchinbrook / Kartini
4 3 BUDDEROO BLITZ Joseph Ible Chad Lever 1.98 0 N/A   Mossman / Budderoo Miss
5 4 FLY LIKE AN EAGLE Michael Sparrow Michael Heagney 2.18 0 N/A   Big Brown / Eagle Jan
6 7 LAST QUEST Trevor McIlrick Richard Bensley 2.37 0 N/A   All Too Hard / Mileyva
7 8 SO YOU’RE MAGIC Matthew Dale Jeff Penza 2.65 0 N/A   So You Think / My Precious
8 9 STELLA BAIA (NZ) Joseph Ible Brodie Loy 3.24 0 N/A   Pins / Savodara
9 10 WONDALGA Mick Miladinovic Brendan Ward 14.91 0 N/A   Zariz / Bold Shift
SB 2 BONHOMIE Gratz Vella Aaron Sweeney 0 N/A   Bon Hoffa / Willendorf
12e STAR SO BRIGHT Tony Sergi Ms Ellen Hennessy 0 N/A Zoffany / Cloudy Morning
11e RIVERSTOCK (NZ) Joseph Ible 0 N/A Tavistock / Sabino Creek
Race 2 - 6:05PM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:52.89 Last 600m: 0:33.76 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Breezesun)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 FEEL THE KNIGHT Emma & Lucy Longmire Chad Lever 0 N/A   Knight Exemplar / Look And Feel
2 7 HARALBEN Allan McRae Scott Pollard 0.62 0 N/A   Pellizotti / Tactical Miss
3 4 EUROSAY Todd Smart Brendan Ward 1.34 0 N/A   Eurozone / Magsaya
4 6 FRANCISCO PIZARO Joseph Ible Brodie Loy 1.45 0 N/A   Skilled / Sublime Lass
5 2 BUDDABADAH Allan McRae Damon Budler 2.27 0 N/A   Zariz / Balcony
6 11e ONAROLL Barbara Joseph Ms Heni Ede 5.34 0 N/A   Hinchinbrook / Continuously
7 10 SUPA HONG KONG Steve Stephens Ms Amy McLucas 10.99 0 N/A   Dreamscape / Desert Choice
8 8 LINA ROSE John Rolfe Michael Heagney 17.05 0 N/A   Bearcat / Shrewd Princess
SB 1 BREEZESUN Scott Collings Shaun Guymer 0 N/A   Haradasun / Virginia Breeze
12e STORM FORCE Anthony Warren 0 N/A Fastnet Rock / Saywaan
3 DAMAGIC Barbara Joseph Simon Miller 0 N/A Magic Albert / Goldam
9 STAR CASH Richard & Luke Clarke Michael Travers 0 N/A Star Witness / Kitty Cash