Wyong: Wyong Race Club Ltd Wednesday 22, May 2019

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Back to top
Rail Position: +6m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 23-May-19 3:06PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 106


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 17
Full Replay
Race 1 - 8:30AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:14.35 Last 600m: 0:35.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 GAUGUIN (NZ) John Sargent Darryl McLellan 0 N/A   Dalghar / Macavelli Miss
2 4 NITRIDE Allan Denham Jake Hull 0.12 0 N/A   All Too Hard / Gosetgo
3 5 STREETCAR TO STARS (GB) Paul Perry Melvyn Maseyk 1.46 0 N/A   Sea The Stars / Approach
4 2 CONDOR Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 2.3 0 N/A   Fastnet Rock / Ronan's Bay
5 3 DOUBLE DEPOSIT Ben Hill Mr Jacob Gilchrist 3.62 0 N/A   Al Maher / Hello I Love You
1 CON TE PARTIRO (USA) Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0 N/A Scat Daddy / Temple Street
Race 2 - 8:42AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.37 Last 600m: 0:35.32 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BELLE DE VEGA Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Lope de Vega / Princess Tinkabell
2 7 TOP PROSPECT (NZ) Kris Lees Andrew Gibbons 0.43 0 N/A   Swiss Ace / Princess Carolina
3 4 LIFETIME QUEST Kris Lees Ms Samantha Clenton 1.9 0 N/A   Exceed And Excel / Matras
4 1 AZARMIN Kris Lees Ms Amelia Denby 1.96 0 N/A   Animal Kingdom / Darvaza
5 6 PETROSSIAN Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 2.71 0 N/A   Lonhro / Damzelle Pedrille
6 3 DEAD CALM Kris Lees Aaron Bullock 4.72 0 N/A   Choisir / Swept Overboard
7 5 OFF THE DIAL Kris Lees Mathew Scorse 8.6 0 N/A   Smart Missile / French Penn
Race 3 - 8:54AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.53 Last 600m: 0:34.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 OXFORD ANGEL Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Nicconi / Oxford Princess
2 2 BRIXTON TOWN (NZ) Allan Denham Ms Stacey Metcalfe 8.83 0 N/A   Perfectly Ready / Censitive
3 3 DA POWER Kris Lees Aaron Bullock 10 0 N/A   Lope de Vega / Mosse Diva
4 4 HERMOSA REWARD Kris Lees Ms Samantha Clenton 10.95 0 N/A   Reward for Effort / That's Leila
5 5 MOANA MARIE Kris Lees Mathew Scorse 11.8 0 N/A   Uncle Mo / Star Leader
6 7 TIME OF GLORY Adam Duggan Ms Jenny Duggan 12.6 0 N/A   Delago Deluxe / Faith in My
7 1 ATTENTION RUN (GER) Kris Lees Andrew Gibbons 15.24 0 N/A   Hurricane Run / Attention Please
Race 4 - 9:06AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.49 Last 600m: 0:34.51 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BON AMIS Jason Deamer Ms Samantha Clenton 0 N/A   Bon Hoffa / Morethan Leicya
2 3 BUBBLES BALL Kris Lees Luke Cumberland 1.38 0 N/A   Zoustar / Dance Girl Dance
3 1 BEECHAL Kris Lees Ms Amelia Denby 1.67 0 N/A   Lonhro / Gabriella
4 7 SHANGATO Allan Denham Ms Stacey Metcalfe 6.71 0 N/A   Bernardini / Lucky Thirteen
5 4 EXDREAM Kris Lees Darryl McLellan 7.31 0 N/A   Dream Ahead / Sboog
6 5 NOT SURPRISING Kris Lees Mathew Scorse 8.91 0 N/A   I Am Invincible / Nice Surprise
7 6 ONIDA Kris Lees Aaron Bullock 14.45 0 N/A   All American / Divine Test
Race 5 - 9:18AM 2&3YO TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Two-Years-Old and Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.20 Last 600m: 0:37.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SUPERHOMBRE (NZ) Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0 N/A   El Roca / Paloma
2 2 MOON PANTHER Les Tilley Ms Rachael Murray 0.02 0 N/A   So You Think / Dance On the Moon
3 1 CAMLANN Kim Waugh Serg Lisnyy 1.33 0 N/A   Camelot / Bonny Heights
4 3 POWER BELLS Kris Lees Darryl McLellan 3.39 0 N/A   Husson / Bellahro
5 4 STAR ALIBI Jason Deamer Ms Samantha Clenton 4.05 0 N/A   Star Witness / Laynlow
6 6 THE BRAZILIAN BRAT Natasha Hall-Antonio Aaron Bullock 4.63 0 N/A   Olympic Glory / The Flying Nun
Race 6 - 9:30AM 2&3YO TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Two-Years-Old and Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.54 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 NEW TYCOON Adam Duggan Jake Hull 0 N/A   Foxwedge / Backatem
2 4 THE PREMIER Kris Lees Andrew Gibbons 0.39 0 N/A   Snitzel / Mightier
3 5 TOE TAPPER David Atkins Mathew Scorse 2.51 0 N/A   Star Witness / Crimson Sakura
4 2 I’M KATE (NZ) Kris Lees Aaron Bullock 3.02 0 N/A   Savabeel / Shandream
5 1 ENTERTAINMENT GIRL Natasha Hall-Antonio Ms Louise Day 6.14 0 N/A   Tickets / Fifth Elephant
Race 7 - 9:42AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.07 Last 600m: 0:33.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CUNNINGAR LASS Allan Denham Ms Stacey Metcalfe 0 N/A   Dubleo / Bechwat
2 7 PERFECT STYLE Brett Partelle Bobby El-Issa 0.17 0 N/A   Wicked Style / Perfection
3 3 KAMEHAMEHA Brett Partelle Darryl McLellan 1.97 0 N/A   Sequalo / Macintyre River
4 5 NICK ON THE RUN Paul Perry Melvyn Maseyk 5.06 0 N/A   Written Tycoon / Fighting Fragrance
5 4 MORNAY Luke Hilton Andrew Gibbons 6.34 0 N/A   Unencumbered / Lobster
6 6 OUR ROYAL EGYPTIAN Luke Hilton Ms Jenny Duggan 7.25 0 N/A   Fastnet Rock / Our Egyptian Raine
7 2 GOLLY MISS SOLLY Rebecca Dunn Aaron Bullock 8.01 0 N/A   Stratum / Solanas
Race 8 - 9:54AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.78 Last 600m: 0:33.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 VENTURE CAPITAL Brett Partelle Darryl McLellan 0 N/A   I Am Invincible / Danzanta
2 3 ENGADINE Stephen Farley Chris O'Brien 0.47 0 N/A   Redente / Big Nell
3 2 DAME KIRI Allan Denham Jake Hull 1.78 0 N/A   Exceed And Excel / Ilze
4 5 RUGENBRAU Brett Partelle Bobby El-Issa 1.93 0 N/A   Rothesay / Saunterina
5 7 WRITTEN IN VAIN Luke Hilton Ms Jenny Duggan 6.43 0 N/A   Written Tycoon / Donna Carina
6 1 CHARSEA’S GIFT Tim McIntosh Ms Samantha Clenton 6.44 0 N/A   Moshe / Savage Impact
4 PILOT ERROR Garry Norman 0 N/A Encosta de Lago / Sally's World
Race 9 - 10:06AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:52.90 Last 600m: 0:35.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 GREAT NEWS Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Uncle Mo / Wonderful News
2 7 PIVOT Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 1.37 0 N/A   Rubick / Blessingindisguise
3 2 ELEGANT GRACE Kris Lees Andrew Gibbons 2.82 0 N/A   Fastnet Rock / More Valour
4 1 DUNLEE Damien Lane Jake Hull 4.7 0 N/A   Dissident / Annlea
5 3 GRACE AND GLORY Paul Perry Melvyn Maseyk 6.75 0 N/A   Olympic Glory / Ocean Challenger
6 5 MO CONTRAIRE Kris Lees Ms Louise Day 8.53 0 N/A   Uncle Mo / Contrary Miss
7 6 NIKKI JIVAGO Jeff Englebrecht Mr Jacob Gilchrist 12.64 0 N/A   Nicconi / Kokorocko
Race 10 - 10:18AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.68 Last 600m: 0:34.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 RULE THE WORLD Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0 N/A   Hallowed Crown / Pay Off Now
2 6 SIESTA KEY Kris Lees Ms Louise Day 0.4 0 N/A   So You Think / Sarasota
3 1 BROOKWYN Kim Waugh Serg Lisnyy 6.01 0 N/A   Hinchinbrook / Midnight Wine
4 4 ROMANY Paul Perry Melvyn Maseyk 7.08 0 N/A   Zoffany / Gypsy Dancer
5 2 DANAYI Kris Lees Aaron Bullock 10.62 0 N/A   Rubick / Quest for Peace
6 3 PHOENIX FAILY John Sargent Ms Rachael Murray 13.74 0 N/A   Not a Single Doubt / Turf Fairy
Race 11 - 10:30AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.95 Last 600m: 0:34.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 MY SWEET FISH John Sargent Ms Rachael Murray 0 N/A   Shamus Award / Is It a Mosquito
2 6 SHUHOOD Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0.18 0 N/A   I Am Invincible / Shahad
3 3 GEO Kris Lees Andrew Gibbons 1.89 0 N/A   Medaglia d'Oro / Samantha Miss
4 4 LIGHT OF ULURU Kim Waugh Serg Lisnyy 2.5 0 N/A   Eurozone / Rink
5 2 FULFILLING Paul Perry Melvyn Maseyk 2.8 0 N/A   Lord Kanaloa / Adempiamo
6 1 FAMILIA FOX Kris Lees Darryl McLellan 17.2 0 N/A   Foxwedge / Sagrada
Race 12 - 10:42AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.91 Last 600m: 0:34.74 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 HAVIN’ FUN John Sargent Darryl McLellan 0 N/A   All Too Hard / Our Quivira
2 3 EXPLOSIVE TRUTH Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0.83 0 N/A   Spirit of Boom / Truly Brave
3 4 GIORDANO Kris Lees Ms Amelia Denby 1.45 0 N/A   Verrazano / Ally Amour
4 1 DARLEB Kris Lees Luke Cumberland 1.48 0 N/A   Uncle Mo / Shamtastic
5 2 EXOTIC PEARL Tracey Bartley Ms Rachael Murray 3 0 N/A   Shamus Award / Explicit Vixen
6 6 KING COBRA Paul Perry Melvyn Maseyk 3.22 0 N/A   Verrazano / Italian Romance
Race 13 - 10:54AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.45 Last 600m: 0:34.62 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DOMINUS (NZ) John Sargent Ms Rachael Murray 0 N/A   Iffraaj / Catbird Kitty
2 6 ZAPLUCK Tracey Bartley Jake Hull 1.11 0 N/A   Pluck / Zaminga
3 2 INDIGENOUS Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 1.32 0 N/A   Wandjina / Pasar Silbano
4 3 KRAYZELBURG Paul Perry Melvyn Maseyk 2.89 0 N/A   Olympic Glory / Miss Evasive
5 4 MOMACK Kris Lees Aaron Bullock 7.08 0 N/A   Uncle Mo / Delovely
6 5 SWISSMINT Kris Lees Craig Dwyer 14.28 0 N/A   Street Boss / Sexy Siren
Race 14 - 11:06AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.78 Last 600m: 0:37.01 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 GLORAYA Paul Perry Melvyn Maseyk 0 N/A   Olympic Glory / Ciguaraya
2 4 KUZCO LAD Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Winona Costin 0.32 0 N/A   Zoustar / Shamrock Slipper
3 3 HALO SCROLL John Sargent Ms Rachael Murray 1.64 0 N/A   Hallowed Crown / Midnight Moment
4 6 OUR TITO Kris Lees Ms Amelia Denby 2.2 0 N/A   Uncle Mo / Margaret River
5 1 EGO DANCER Kris Lees Aaron Bullock 2.92 0 N/A   Al Maher / Chammelle
6 5 MISS SLEUTH Damien Lane Jake Hull 5.27 0 N/A   Shamus Award / Bella Heart
Race 15 - 11:18AM 2&3YO TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old and Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.90 Last 600m: 0:34.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 RIFLES Brett Partelle Bobby El-Issa 0 N/A   Smart Missile / Senora
2 5 ELUSIVE EAGLE Allan Denham Jake Hull 0.26 0 N/A   Sidestep / Stravinsky's Image
3 4 DREAM SONG Kris Lees Andrew Gibbons 6.64 0 N/A   Your Song / Dreams And Desires
4 1 AMELIKA Tracey Bartley Luke Cumberland 6.68 0 N/A   All American / Shepishir
5 6 ENCOSTAR GLORY Paul Perry Melvyn Maseyk 7.73 0 N/A   Olympic Glory / Encostar
6 3 DELARTHUR John Sargent Ms Rachael Murray 12.02 0 N/A   Prince Arthur / Delisha
2 CYMBALIC Gai Waterhouse & Adrian Bott 0 N/A Lonhro / Cymbal
Race 16 - 11:30AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.04 Last 600m: 0:34.36 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 ZANIAH Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A   Zoustar / Listen Here
2 3 MADAM ILITHYIA Brett Partelle Darryl McLellan 1.65 0 N/A   Sepoy / Ilithyia
3 2 IT’S EASY Brett Partelle Bobby El-Issa 2.44 0 N/A   Pierro / Miss Mittagong
4 1 FASHION ICON Kris Lees Luke Cumberland 3.34 0 N/A   More Than Ready / Catalonia
5 4 MARY MAGPIE Paul Perry Melvyn Maseyk 3.94 0 N/A   Dawn Approach / Little 'n' Cute
6 6 VERBENA Kris Lees Aaron Bullock 4.69 0 N/A   So You Think / Limoncino
5 PANCAKE Adam Duggan 0 N/A Duporth / Holy Duck
Race 17 - 11:42AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:52.25 Last 600m: 0:35.33 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 FREEDOM’S FIRE Paul Perry Craig Dwyer 0 N/A   Honor in War / Sweet Trouble
2 6 MR AHAAB Rodney Bailey Ms Rachael Murray 0.2 0 N/A   May'haab / Zero Stress
3 2 DREAMFYRE Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 1.55 0 N/A   Lucas Cranach / Adabelle
4 5 LET IT BE Paul Perry Melvyn Maseyk 2.08 0 N/A   Redoute's Choice / Stareel
5 7 TANN HILLS Jeff Englebrecht Serg Lisnyy 2.5 0 N/A   Lope de Vega / Very Speed
6 1 BOB’S COOLTOO Damien Lane Jake Hull 11.05 0 N/A   Mosayter / Secret Dolphin
7 3 DUE BY EIGHT Ben Hill Mr Jacob Gilchrist 12.99 0 N/A   Dubai's Choice / Octanna