Rosehill Gardens: Australian Turf Club Tuesday 26, March 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Heavy 8
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 27-Mar-19 5:58PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 79


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.70 Last 600m: 0:35.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CALCULATED Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   So You Think / Calchris
2 8 ROCKNAVAR Matthew Dunn Jason Collett 1 0 N/A   Fastnet Rock / Carrignavar
3 7 NIGHT FALLS David Payne Andrew Adkins 1.1 0 N/A   Redoute's Choice / Candlelight
4 6 MUSHAIREB (GB) Richard Freedman Christian Reith 1.4 0 N/A   Invincible Spirit / Hidden Brief
5 2 CAPTAIN COOK (GB) Chris Waller James McDonald 2.1 0 N/A   Dubawi / Canda
6 9 TARKA David Payne Lee Magorrian 2.4 0 N/A   All Too Hard / Gayika
7 10 YOUNGSTAR Chris Waller Kerrin McEvoy 2.8 0 N/A   High Chaparral / Starspangled
8 4 HOME MADE John Sargent Robbie Dolan 5.8 0 N/A   High Chaparral / Gliding
9 3 CELLARMAN Chris Waller Blake Shinn 6.9 0 N/A   Mossman / Vintage Blend
5 MAGIC SEARCH David Pfieffer 0 N/A Magic Albert / Search the Stars
Race 2 - 8:24AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 1:03.20 Last 600m: 0:36.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 IRESIGN Lee Curtis Keagan Latham 0 N/A   All Too Hard / Eye for Fun
2 5 MAKE AN OFFER Tim Martin Robbie Dolan 0.5 0 N/A   Encosta de Lago / Rose Red
3 6 PINVINCIBLE (NZ) Tim Martin James Innes Jnr 2.5 0 N/A   Pins / Queen Of Lions
4 7 THE SUMMIT Chris Waller James McDonald 6.1 0 N/A   So You Think / Spire
5 2 FIELDS OF YULONG (IRE) Chris Waller Hugh Bowman 6.6 0 N/A   Galileo / Honour Bright
6 4 MADAME MARGAUX Chris Waller Lee Magorrian 7 0 N/A   Declaration Of War / Vinavion
7 1 COMMENTATOR David Payne Andrew Adkins 9.1 0 N/A   Poet's Voice / Sheen
Race 3 - 8:33AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:54.00 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 COVERT OPS Gerald Ryan Brett Prebble 0 N/A   I Am Invincible / Fine Bubbles
2 6 JOHNNY ANGEL Chris Waller Hugh Bowman 1 0 N/A   I Am Invincible / Whenever
3 7 LOST LIGHT Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 1.1 0 N/A   Deep Field / Never Forget
4 1 ANTONIO PADRE Chris Waller James McDonald 2.4 0 N/A   Hinchinbrook / Kaaptive Empress
5 8 MIR Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 3.4 0 N/A   Deep Field / Danica
6 5 FIELD OF BOAZ John O'Shea Sam Clipperton 3.6 0 N/A   Rubick / Harvest Queen
7 9 SHAIBANAT James Cummings Kerrin McEvoy 5.6 0 N/A   Lonhro / Margham
8 4 EL GUERROUJ (NZ) Chris Waller Blake Shinn 7.8 0 N/A   Savabeel / Pander
9 10 WITCHBLADE (NZ) David Payne Andrew Adkins 9.3 0 N/A   Tavistock / Push The Boat Out
10 2 BUNGALOW BILL (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Christian Reith 11 0 N/A   Proisir / Nancho Bella
Race 4 - 8:42AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:53.40 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SPEND Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Snitzel / Walk With Attitude
2 4 RELOADED Chris Waller James McDonald 2 0 N/A   Snitzel / Hollow Bullet
3 9 ZIEDRICH Gerald Ryan James Innes Jnr 3.8 0 N/A   Snitzel / Precious Sophia
4 2 IMPACTFUL Chris Waller Hugh Bowman 4.7 0 N/A   Deep Impact / Lucky Raquie
5 5 SEA OF LIFE John O'Shea Sam Clipperton 4.8 0 N/A   Sebring / Life On the Edge
6 10 SAINT AMBROSE Richard Freedman Christian Reith 5.8 0 N/A   Sepoy / Rose of Scotland
7 8 TAIKUN Gary Moore Travis Wolfgram 8.6 0 N/A   Written Tycoon / Jest Envy Her
8 3 NOMBUSO Chris Waller Kerrin McEvoy 10.7 0 N/A   Snitzel / Estatuilla
1 ALTIMETER James Cummings Blake Shinn 0 N/A Lonhro / Altitude
7 SPRING LOADED Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Redoute's Choice / Traceability
Race 5 - 8:51AM 2YO OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:55.30 Last 600m: 0:35.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 VAPORIZING Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0 N/A   Wandjina / Lady Colours
2 2 LOMBARDIA Gary Moore Travis Wolfgram 0.1 0 N/A   Sebring / Lipari
3 1 FLOTUS Richard Freedman Christian Reith 1.1 0 N/A   More Than Ready / The Hamptons
4 5 TRACY MAY Chris Waller Tommy Berry 1.7 0 N/A   Redoute's Choice / Madam Tracy
5 4 OUR FRAULEIN John O'Shea James McDonald 2.2 0 N/A   Snitzel / Miss Stellabelle
6 3 LOT’S WIFE Chris Waller Hugh Bowman 5.5 0 N/A   I Am Invincible / No Looking Back
6 VEDIC James Cummings Kerrin McEvoy 0 N/A Sepoy / Classics
Race 6 - 9:00AM OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:55.60 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 TUMULTUOUS Chris Waller Sam Weatherley 0 N/A   Fastnet Rock / Boisterous Lady
2 7 VONTAINE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0.1 0 N/A   Starcraft / Severo
3 2 CRAFTY TYCOON David Pfieffer James McDonald 0.3 0 N/A   Written Tycoon / Goldcraft
4 1 C’EST DAVINCHI Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0.6 0 N/A   All Too Hard / Mystically
5 4 HAPPY BUBBLES Gerald Ryan Brett Prebble 1.9 0 N/A   Snitzel / Jesse's Girl
6 8 THE BANDIT (JPN) Richard Freedman Christian Reith 2.7 0 N/A   Empire Maker / Ravi's Lovin
7 5 MEDOVINA James Cummings Hugh Bowman 3.9 0 N/A   Exceed And Excel / Mead
8 3 EXOTERIC (GB) Chris Waller Lee Magorrian 4.8 0 N/A   Champs Elysees / Short Dance
Race 7 - 9:09AM OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:55.50 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 STAR OF MONSOON Gerald Ryan Brett Prebble 0 N/A   Lonhro / Monsoon Wedding
2 4 PROBLEM SOLVER Gerald Ryan James Innes Jnr 0.2 0 N/A   Hinchinbrook / Sweet Revenge
3 5 PUMPKIN PIE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0.5 0 N/A   Star Witness / Thanksgiving
4 1 ADVANCE YULONG (GER) Chris Waller Kerrin McEvoy 0.7 0 N/A   Invincible Spirit / Assisi
5 7 WATCHDOG James Cummings James McDonald 3 0 N/A   Helmet / Safe
6 3 GUIPURE James Cummings Hugh Bowman 3.2 0 N/A   Domesday / Lanquin
7 2 BLACK ON GOLD Chris Waller Tommy Berry 24.9 0 N/A   Sebring / Fools Gold
Race 8 - 9:18AM 3YO C&G OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:54.70 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BELLADEEL Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Dundeel / Giovanna Bella
2 2 DYNAMITED James Cummings James McDonald 0.1 0 N/A   Exceed And Excel / Shatters
3 4 HOSTWIN SATURN Gary Moore Travis Wolfgram 0.5 0 N/A   Stratum / Brightlands Star
4 6 STUNTS James Cummings Kerrin McEvoy 1.9 0 N/A   Lonhro / Aerobatics
5 3 FLYING PIERRO Chris Waller Tommy Berry 2.4 0 N/A   Pierro / We Betcha
6 5 LEARDO (NZ) Richard Freedman Ms Rachel Hunt 3.4 0 N/A   Dalghar / Ustinova
Race 9 - 9:27AM 3YO FILLIES OPEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:55.50 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SURE KNEE Chris Waller Lee Magorrian 0 N/A   Snitzel / Shawnee Girl
2 3 MADAM ROUGE Chris Waller James McDonald 1.8 0 N/A   Zoustar / Cabernet
3 2 LADY CUVEE (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 2 0 N/A   Savabeel / Lily Bollinger
4 1 GRISAILLE James Cummings Kerrin McEvoy 2.8 0 N/A   Helmet / Living Spirit
5 4 MELT (NZ) Chris Waller Tommy Berry 3.2 0 N/A   Iffraaj / Ticklish
6 5 SINGING SAND James Cummings Blake Shinn 3.5 0 N/A   Poet's Voice / Sabkha
Race 10 - 9:36AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:54.90 Last 600m: 0:36.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 GEORGIA HIT David Payne Andrew Adkins 0 N/A   Star Witness / Smash Hit
2 5 GEORGINA GOLD Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0.2 0 N/A   Fiorente / Mist
3 2 COTTENHAM (NZ) John O'Shea Brenton Avdulla 0.3 0 N/A   Redoute's Choice / Kaatoon
4 1 ARBOREAL James Cummings James McDonald 1.1 0 N/A   Lonhro / Koala Bear
5 6 MARTHA HEIGHTS Gerald Ryan James Innes Jnr 1.6 0 N/A   Epaulette / Demanding
6 3 GASOLIER James Cummings Hugh Bowman 2.7 0 N/A   Animal Kingdom / Chandelier
Race 11 - 9:45AM 3YO C&G MAIDEN TRIAL (895 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Heavy 8 Time: 0:54.70 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 HOSTWIN SUPREME Gary Moore Travis Wolfgram 0 N/A   Zoustar / Any Wonder
2 1 COOLGARDIE David Pfieffer Blake Shinn 6.8 0 N/A   Fighting Sun / Sinuous
3 3 PARAGLIDE James Cummings Kerrin McEvoy 9.6 0 N/A   Medaglia d'Oro / Outdoor
4 4 PRIVATE UNIVERSE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 10.4 0 N/A   I Am Invincible / Sister Madly
5 7 YULONG PLACE (IRE) Chris Waller Hugh Bowman 11.7 0 N/A   Galileo / Hillfa
6 6 THE BOUNTY Richard Freedman Christian Reith 11.9 0 N/A   So You Think / That's Leila
5 SO WE JOY Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A So You Think / Soho Secret