Wyong: Wyong Race Club Ltd Tuesday 12, March 2019

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Back to top
Rail Position: +6m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 13-Mar-19 4:09PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 103


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 1 - 8:30AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:13.92 Last 600m: 0:35.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 SPRING CHARLIE Kim Waugh Blake Shinn 0 N/A   Myboycharlie / Zinderella
2 5 VIVE MARIE (GER) Kris Lees Andrew Gibbons 0.73 0 N/A   Jukebox Jury / Vive La Reine
3 3 KRAVCHENKO Jason Deamer Ms Samantha Clenton 2.62 0 N/A   Excites / Eight of Diamonds
4 6 WIDE SPREAD PANIC Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 2.92 0 N/A   Fastnet Rock / Flying Object
5 7 GET ON THE GRANGE Allan Kehoe Elissa Meredith 4.3 0 N/A   Home On the Grange / Lea Tonde
6 2 FUJI FURY Kris Lees Brenton Avdulla 9.95 0 N/A   Redoute's Choice / Fuji Fairy
1 BOYSENBERRY Craig Weeding 0 N/A Roman Emperor / Wester Skeld
Race 2 - 8:42AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.16 Last 600m: 0:34.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WARUNA Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A   All Too Hard / Warpath
2 7 TACTICAL ADVANTAGE The Championships Contender Kris Lees Brenton Avdulla 0.31 0 N/A   Bel Esprit / Above Perfection
3 2 CELER Kim Waugh Blake Shinn 4.59 0 N/A   Excelebration / Amalfi Cat
4 3 LONDINIUM Kris Lees Andrew Gibbons 5.49 0 N/A   Snitzel / River Thames
5 4 OCCUPY (USA) Kris Lees Ms Amelia Denby 5.8 0 N/A   Declaration Of War / Circumstances
6 5 SCENIC SIGHT Kris Lees Ms Samantha Clenton 6.28 0 N/A   Nicconi / Clear View
7 1 ANGEL OF HEAVEN Kris Lees Mr Mathew Scorse 6.39 0 N/A   Redoute's Choice / Lights of Heaven
8 6 SO YOU MERGE Kris Lees Luke Cumberland 6.8 0 N/A   So You Think / Demerger
Race 3 - 8:54AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.81 Last 600m: 0:33.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SEEINGISBELIEVING Kim Waugh Grant Buckley 0 N/A   Sebring / Dream 'n' Believe
2 6 TAKE IT INTERN (IRE) Kris Lees Blake Shinn 0.13 0 N/A   Rip Van Winkle / Uliana
3 8 WISAMA Kris Lees Luke Cumberland 0.74 0 N/A   All Too Hard / Waveline
4 7 TOTAL POWER Kris Lees Mr Mathew Scorse 1.49 0 N/A   Dundeel / Plumm
5 1 GRAND BOUQUET (NZ) Kris Lees Brenton Avdulla 1.89 0 N/A   Savabeel / Daffodil
6 4 OUR CANDIDATE (IRE) Kris Lees Ms Louise Day 5.53 0 N/A   Camelot / Miss Mariduff
7 3 LOVEISILI (GB) Kris Lees Andrew Gibbons 6.3 0 N/A   Dansili / Loveisallyouneed
2 HAPPY MO Andrew Macdonald 0 N/A Uncle Mo / Emeraude
Race 4 - 9:06AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.45 Last 600m: 0:35.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KANKLES Kris Lees Luke Cumberland 0 N/A   Love Conquers All / Maxy Legs
2 1 ICE SHELF Kris Lees Brenton Avdulla 0.08 0 N/A   Redoute's Choice / Adelie
3 5 STELLA MARIS John Thompson Tim Clark 0.85 0 N/A   Lope de Vega / Family Jewels
4 2 KALAHARI Kris Lees Mr Mathew Scorse 1.94 0 N/A   Sizzling / Outofafrika
5 6 VIRANI Kris Lees Ms Louise Day 3.1 0 N/A   Bernardini / Venetian Lady
6 3 KALKS Kris Lees Andrew Gibbons 3.48 0 N/A   Testa Rossa / Diamond Tiara
Race 5 - 9:18AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:49.75 Last 600m: 0:33.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 THISWILLDOUS Damien Lane Jake Hull 0 N/A   Zoustar / Princess Layla
2 6 RARE EPISODE (NZ) Brad Widdup Christian Reith 0.07 0 N/A   Ferlax / Sister Phenomenon
3 5 POWER COMMAND Kris Lees Mr Mathew Scorse 0.65 0 N/A   Commands / Sevillano
4 3 MARATHON Paul Perry Melvyn Maseyk 2.94 0 N/A   I Am Invincible / Takali
5 4 MAUI PRINCESS Angela Davies Grant Buckley 3.92 0 N/A   Sepoy / Tropicana Girl
6 1 GHIBLI Steve Hodge Ms Louise Day 23.88 0 N/A   I Am Invincible / Absolutely Adriana
2 MAHERVELLOUS Ben Hill 0 N/A Al Maher / Hello I Love You
Race 6 - 9:30AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.52 Last 600m: 0:33.62 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 TRAUMATISED Kristen Buchanan Jeff Kehoe 0 N/A   Choisir / Tramontana Lass
2 3 GEM SONG The Championships Contender Kris Lees Brenton Avdulla 0.41 0 N/A   Your Song / Beautiful Gem
3 1 AKEED Paul Perry Melvyn Maseyk 0.65 0 N/A   Akeed Mofeed / Video Star
4 4 INDICATORS ON Brad Widdup Blake Shinn 0.89 0 N/A   War / Wizard Princess
5 6 VENTURE CAPITAL Brett Partelle Christian Reith 3.55 0 N/A   I Am Invincible / Danzanta
6 2 BILL ’N’ TED Adam Duggan Tim Clark 4.38 0 N/A   Smart Missile / Wild Brew
7 7 VIVA LISBOA Tim Clark Chris O'Brien 4.71 0 N/A   Flying Spur / Shasta
Race 7 - 9:42AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.24 Last 600m: 0:33.26 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 IMPERIAL EAGLE Allan Denham Chad Lever 0 N/A   I Am Invincible / Knights Eagle
2 2 CALIERA GEM Craig Weeding Brandon Griffiths 3.06 0 N/A   Beneteau / De Souba
3 6 KANGURU Damien Lane Jake Hull 5.37 0 N/A   Casino Prince / Gorgeous Miss
4 5 JUVENTUS Kris Lees Ms Louise Day 9.13 0 N/A   Hard Spun / Sexy Siren
5 3 DUNDEE LEE Kris Lees Andrew Gibbons 10.61 0 N/A   Dundeel / Choice Blend
1 BARE NAKED LADY Tracey Bartley 0 N/A Walking or Dancing / Nakedindaspa
Race 8 - 9:54AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.24 Last 600m: 0:33.76 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ASTRALIS The Championships Contender Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Sebring / Sayahailmary
2 7 RIZZUTO Kim Waugh Tim Clark 0.34 0 N/A   Manhattan Rain / Baby Angel
3 2 CITY JET Stephen Farley Grant Buckley 1.59 0 N/A   Wandjina / Oh Ay Bee
4 5 PIPING ROLLER Mitch Newman Brandon Griffiths 4.23 0 N/A   Your Song / Prayer Time
5 4 MOCAMBO Allan Denham Chad Lever 4.31 0 N/A   Deep Field / Lady Bligh
6 6 REUBEN JAMES Paul Perry Shaun Guymer 5.46 0 N/A   Fastnet Rock / Astonish
7 3 MEYER Kris Lees Andrew Gibbons 7.34 0 N/A   Written Tycoon / Embark
Race 9 - 10:06AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.11 Last 600m: 0:33.59 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 UPPER EAST SIDE Kristen Buchanan Jeff Kehoe 0 N/A   Manhattan Rain / Pretentious Miss
2 2 CONTALMAISON Allan Denham Ms Samantha Clenton 0.06 0 N/A   Rubick / La Boisselle
3 5 THE OKAY CORRAL Tracey Bartley Grant Buckley 2.4 0 N/A   Fast 'n' Famous / Turbo Rose
4 4 RUBICK KINGDOM Kris Lees Andrew Gibbons 2.68 0 N/A   Rubick / Cone
5 1 BUNGALOW BILL (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 2.73 0 N/A   Proisir / Nancho Bella
6 6 THE SWELL Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 3.09 0 N/A   Spirit of Boom / Military Bride
7 3 GOLDEN FIELD Kim Waugh Blake Shinn 4.48 0 N/A   Deep Field / Golden Phoenix
Race 10 - 10:18AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.32 Last 600m: 0:34.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 THE LIFELINE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Pierro / Princess Quality
2 3 DEPTH THAT VARIES Colin Dixon Grant Buckley 0.33 0 N/A   Unencumbered / Zellindi
3 6 SALINA DREAMING Angela Davies Brenton Avdulla 3.59 0 N/A   Dream Ahead / Lift All Boats
4 2 DAILO Kris Lees Ms Samantha Clenton 5.57 0 N/A   Reward for Effort / Sylkat Eclipse
5 4 DIDDLY DEE The Championships Contender Kris Lees Ms Louise Day 5.8 0 N/A   Exceed And Excel / Pure Beauty
6 5 MAHOGANY BAY Paul Perry Shaun Guymer 6.08 0 N/A   Dream Ahead / Acapulco Storm
7 8 DJANGO UNREINED Gregory McFarlane Jeff Kehoe 8.35 0 N/A   Poet's Voice / Half Pie
1 STAR CANON Melanie O'Gorman 0 N/A Starspangledbanner / Pachelbel's Song
Race 11 - 10:30AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.35 Last 600m: 0:33.80 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Minted)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 IMPUDENS The Championships Contender Kris Lees Blake Shinn 0 N/A   I Am Invincible / Ready to Rule
2 7 VOGUE The Championships Contender Brad Widdup Brenton Avdulla 0.99 0 N/A   Real Saga / Dubai Gal
3 8 TOP TOP GLORY Adam Duggan Grant Buckley 1.86 0 N/A   Wandjina / Cupid Shuffle
4 3 KINGS ROW Paul Perry Shaun Guymer 3.23 0 N/A   Uncle Mo / Soelin
SB 6 MINTED Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Medaglia d'Oro / Fashion
1 GOLD SKIPPER Adam Duggan 0 N/A Olympic Glory / Calm Customer
4 LUCKY CHOISIR Jeremy Sylvester 0 N/A Choisir / Lucky in Love
5 MAGIC PALACE Kris Lees 0 N/A Spirit of Boom / Laurinel Argie
Race 12 - 10:42AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.77 Last 600m: 0:34.19 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ERNO Kim Waugh Blake Shinn 0 N/A   Rubick / Little Mary
2 4 KILLIN The Championships Contender Kris Lees Brenton Avdulla 0.86 0 N/A   Snitzel / McHappy
3 7 MYZABOOM Gai Waterhouse & Adrian Bott Grant Buckley 1.39 0 N/A   Spirit of Boom / My Zazou
4 3 KAAYDEH Brad Widdup Christian Reith 4.55 0 N/A   Dream Ahead / Golden Edict
5 1 DAWNSTAR Pat Farrell Ms Samantha Clenton 6.31 0 N/A   Casino Prince / Painted Gold
6 6 LOOK ASTERN Paul Perry Shaun Guymer 12.77 0 N/A   Olympic Glory / Portside
5 LATINA BEAUTY Matthew Smith 0 N/A Deep Field / Guapa
Race 13 - 10:54AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.09 Last 600m: 0:34.26 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 TOTO Todd Howlett Blake Spriggs 0 N/A   Manhattan Rain / Outofafrika
2 7 TRAJECTION Kim Waugh Blake Shinn 2.62 0 N/A   Smart Missile / Pauline de Lago
3 4 JEWELLED PRINCESS Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 4.31 0 N/A   Hallowed Crown / Zutara
4 8 FOREVER JUDE Allan Kehoe Jeff Kehoe 5.54 0 N/A   Albrecht / Songs
5 2 DEEPWOOD VALE Paul Messara Ashley Morgan 5.6 0 N/A   Redoute's Choice / Sacred Witness
6 5 MBAPPE Kris Lees Ms Samantha Clenton 8.35 0 N/A   Kuroshio / Mignard
7 3 DIXIE BELLE Robert Bandy Grant Buckley 10.08 0 N/A   Ready As / Cape Belle
1 CHASING COMETS Paul Perry 0 N/A Deep Field / Ashley's Kitty
Race 14 - 11:06AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.72 Last 600m: 0:34.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BUGALUGS Kristen Buchanan Grant Buckley 0 N/A   Scintillo / Bohemian Circus
2 7 TAPICONIC (USA) The Championships Contender Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0.34 0 N/A   Tapit / Touch Love
3 3 CELEBRITA’S CHOICE Kris Lees Ms Samantha Clenton 1.16 0 N/A   Snitzel / Celebria
4 1 AUTUMN RAIN Kris Lees Ms Amelia Denby 2.96 0 N/A   Camelot / Autumn Ember
5 6 REBECCA’S QUEST Brett Partelle Christian Reith 4.18 0 N/A   Walking or Dancing / Dantains Quest
6 4 JAY OKAY Angela Davies Blake Spriggs 4.21 0 N/A   Your Song / Jaja
7 5 JOHN’S LAW Craig Weeding Ms Zoe Connally 6.69 0 N/A   Skilled / Bestwick's Best
Race 15 - 11:18AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.79 Last 600m: 0:33.64 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 AYTOBE Brett Partelle Brenton Avdulla 0 N/A   Bullet Train / Hitchhike
2 7 PURTON Brad Widdup Christian Reith 2.5 0 N/A   I Am Invincible / You Can Dance
3 2 BOMBASAY Kris Lees Luke Cumberland 3.79 0 N/A   Rothesay / Bomba
4 6 OPINIONS Paul Perry Shaun Guymer 5.05 0 N/A   So You Think / Cutie Express
5 3 BUZZONI Kris Lees Ms Amelia Denby 7.26 0 N/A   Nicconi / Sempervirent
6 4 ELOTROLADO Evan Holland Ms Samantha Clenton 8.24 0 N/A   Time Thief / Tzigany
7 5 GOT THE DOSH Kristen Buchanan Jeff Kehoe 8.56 0 N/A   Moshe / Doska
Race 16 - 11:30AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.07 Last 600m: 0:34.31 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SHE’S MY GIRL Brett Partelle Christian Reith 0 N/A   So You Think / Follow the Till
2 6 SOORI Allan Denham Chad Lever 0.62 0 N/A   Albrecht / Winifred
3 2 DUNDEE Kylie Gavenlock Grant Buckley 1.11 0 N/A   Dundeel / Lady Annaliese
4 1 AIRLIE AVENUE (NZ) Kris Lees Ms Samantha Clenton 1.35 0 N/A   Zoustar / Helen of Rose
5 3 LILY OF CHINA Kristen Buchanan Jeff Kehoe 2.36 0 N/A   Harbour Watch / Apple Candy
6 4 LITTLE WONDER Ken Parker Brandon Griffiths 3.34 0 N/A   California Dane / Tee Tee Dancer