Rosehill Gardens: Australian Turf Club Friday 01, March 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 02-Mar-19 1:01AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 113


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.77 Last 600m: 0:34.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TRAPEZE ARTIST Gerald Ryan Blake Shinn 0 N/A   Snitzel / Treppes
2 1 BUBBLES’N’TROUBLES Chris Waller James McDonald 4.8 0 N/A   Hinchinbrook / Riverina
3 4 OCEANEX (NZ) Mick Price Brett Prebble 5.6 0 N/A   Ocean Park / Danex
4 6 SYDNEY BLUE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 7.2 0 N/A   Sebring / Dane Belltar
5 3 NIGHT FALLS David Payne Andrew Adkins 7.4 0 N/A   Redoute's Choice / Candlelight
6 5 RESTRAINED James Cummings Kerrin McEvoy 7.5 0 N/A   Lonhro / Moderate
2 CINDERCONI Jason Attard 0 N/A Nicconi / Les Yeux Bleus
Race 2 - 8:24AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.63 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 I LIKE IT EASY Gerald Ryan Brett Prebble 0 N/A   Pierro / Gai's Choice
2 5 RED CURRANT Wendy Roche Tommy Berry 0.2 0 N/A   Hinchinbrook / Red Centre
3 3 FLOW James Cummings Hugh Bowman 1.2 0 N/A   Street Cry / Glissade
4 2 FAST TRAIN Gerald Ryan James Innes Jnr 3 0 N/A   Bullet Train / Silent Symphony
5 1 BAJAN GOLD (IRE) Chris Waller Kerrin McEvoy 3.7 0 N/A   Lope de Vega / Charmgoer
6 7 CINDERCONI Jason Attard Keagan Latham 7.8 0 N/A   Nicconi / Les Yeux Bleus
6 SALSONIC Jason Coyle 0 N/A Hinchinbrook / Salsify
Race 3 - 8:33AM 2YO OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:04.23 Last 600m: 0:36.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WAR BARON David Payne Tommy Berry 0 N/A   Declaration Of War / Pink Ice
2 5 PERSAN David Payne Andrew Adkins 0.2 0 N/A   Pierro / Ofcourseican
3 6 QUICK ESCAPE Gary Portelli Jason Collett 1.7 0 N/A   Snitzel / Leinan
4 4 HANANA Gerald Ryan Brenton Avdulla 2.1 0 N/A   Hinchinbrook / Wildly Entertained
5 7 SILENT ADMIRER Tim Martin James Innes Jnr 2.2 0 N/A   I Am Invincible / Secret Admirer
6 2 DUNOON David Payne Brett Prebble 12.5 0 N/A   Dundeel / Sport Chic
1 DEEP CHILL David Payne 0 N/A Wandjina / Eskimo Queen
3 GIOVANINA Lee Curtis 0 N/A Hinchinbrook / Giovanna Bella
Race 4 - 8:42AM 3YO FILLIES MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:04.07 Last 600m: 0:36.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 DANCE QUEEN Gai Waterhouse & Adrian Bott Brett Prebble 0 N/A   Scintillo / Diva Dance
2 1 AMAMI Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 2.3 0 N/A   Choisir / Amo Ami Ama
3 2 ATTENTES James Cummings Christian Reith 3.6 0 N/A   Epaulette / Excommunicate
4 5 MOTOWN MISS John Sargent Joshua Parr 7.8 0 N/A   Uncle Mo / Capto
6 SOCIETY Chris Waller Tommy Berry 0 N/A So You Think / Champagne Dance
3 COTTENHAM (NZ) John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A Redoute's Choice / Kaatoon
Race 5 - 8:51AM 3YO+ CG&E MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards, Colts, Geldings and Entires,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:04.00 Last 600m: 0:36.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 MUSTAFA Wendy Roche Ms Rachel King 0 N/A   Choisir / Mizzen Lass
2 3 JIMMY THE JET Tim Martin James Innes Jnr 0.5 0 N/A   Jimmy Choux / Diva Von Tessa
3 1 EUROBLAZE Ron Leemon Jason Collett 4.8 0 N/A   Eurozone / Storm of Fire
4 8 TRIGGER James Cummings Christian Reith 5.1 0 N/A   Medaglia d'Oro / Celts
5 9 MAGIC INTERLUDE Wendy Roche Tommy Berry 5.7 0 N/A   Choisir / Roman Interlude
6 2 HOMBERG Tim Martin Adam Hyeronimus 6 0 N/A   Toorak Toff / Fairy Moth
7 5 NEMINGAH (NZ) Edward O’Rourke & Michael Freedman Blake Shinn 6.8 0 N/A   Nom du Jeu / Dubai Belle
8 7 SHOOT AGAIN John O'Shea Brenton Avdulla 7.3 0 N/A   High Chaparral / Shoot Fer Love
6 ROAD TO BLUE SKY (NZ) Anthony Cummings Glyn Schofield 0 N/A Road to Rock / Dhariat
Race 6 - 9:00AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.65 Last 600m: 0:34.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ECHO JET Bjorn Baker Jason Collett 0 N/A   Hinchinbrook / Tai Tai Tess
2 10 TONY’S REWARD Bjorn Baker Joshua Parr 0.2 0 N/A   Reward for Effort / Tzaress
3 1 CALCULATED Chris Waller Hugh Bowman 0.3 0 N/A   So You Think / Calchris
4 6 OBELOS (GB) Chris Waller Kerrin McEvoy 1.5 0 N/A   New Approach / Dahama
5 8 TARKA David Payne Andrew Adkins 2.3 0 N/A   All Too Hard / Gayika
6 5 MILITARY ZONE Peter & Paul Snowden James McDonald 2.5 0 N/A   Epaulette / Loading Zone
7 4 HOGMANAY Chris Waller Brenton Avdulla 3.4 0 N/A   Lonhro / Hootenanny
8 9 TESSERA James Cummings Blake Shinn 5.6 0 N/A   Medaglia d'Oro / Chatoyant
9 2 COYS Richard Freedman Ms Rachel Hunt 5.7 0 N/A   Dylan Thomas / She's Sirius
10 7 PLAGIARIST Chris Waller Sam Weatherley 5.9 0 N/A   Dalakhani / Miss With Attitude
Race 7 - 9:09AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.96 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WAYUPINTHESKY Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 0 N/A   Snitzel / The Darling One
2 7 PRESS WEEK Chris Waller James McDonald 3.3 0 N/A   Hinchinbrook / Presslist
3 2 DISOBEDIENT Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 5.6 0 N/A   Dissident / Charity Belle
4 4 MAISAA Peter & Paul Snowden Tommy Berry 10.5 0 N/A   Zoffany / Moosirra
5 1 CHIA Brad Widdup Corey Brown 10.6 0 N/A   Rubick / Mulu Miss
6 9 BELLA RUBINO Gerald Ryan James Innes Jnr 11.8 0 N/A   Rubick / Zibello
7 6 NOS ORIENS James Cummings Hugh Bowman 15.3 0 N/A   Lonhro / Benedictus
8 5 MISS MAYA John O'Shea Jason Collett 15.6 0 N/A   Medaglia d'Oro / Silently
3 KATRESHA Chris Waller Kerrin McEvoy 0 N/A Fastnet Rock / Mennetou
Race 8 - 9:18AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.40 Last 600m: 0:35.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ENFORCEMENT Peter & Paul Snowden Brett Prebble 0 N/A   I Am Invincible / Express Power
2 3 DEEP SEA Mark Newnham Joshua Parr 1.3 0 N/A   Deep Field / Isabel Street
3 7 LUBUK Chris Waller Hugh Bowman 1.6 0 N/A   I Am Invincible / Bippo No Bungus
4 9 MOST WELCOME Chris Waller James McDonald 2.6 0 N/A   Exceed And Excel / Kidman
5 5 HOSTAGE OF WAR Chris Waller Brenton Avdulla 3.6 0 N/A   Epaulette / Kidnapper
6 1 BIVOUAC James Cummings Blake Shinn 3.8 0 N/A   Exceed And Excel / Dazzler
7 10 SPRING LOADED Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 4.8 0 N/A   Redoute's Choice / Traceability
8 8 MOMENTUM GLORY David Payne Andrew Adkins 5.7 0 N/A   Olympic Glory / Angel's Breath
9 2 DAUMIER (NZ) John O'Shea Sam Clipperton 5.8 0 N/A   Tavistock / Lithograph
10 6 KYANITE James Cummings Kerrin McEvoy 5.9 0 N/A   Shooting to Win / Chatoyant
Race 9 - 9:27AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.30 Last 600m: 0:35.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 EARTH SONG Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Nicconi / Brookton Flare
2 5 LADY HERBERT Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 1.5 0 N/A   Star Witness / Anuket
3 7 WILLOWHEART Chris Waller Lee Magorrian 2.5 0 N/A   I Am Invincible / Alecia Beth
4 6 SWIFTLET James Cummings James McDonald 2.9 0 N/A   Animal Kingdom / Radar
5 3 CROSSCHECK John O'Shea Tommy Berry 3.6 0 N/A   Hinchinbrook / Happy Laughing
6 2 COLETTE James Cummings Ms Rachel King 3.9 0 N/A   Hallowed Crown / Libretto
1 ANAHEED Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0 N/A Fastnet Rock / Rostova
Race 10 - 9:36AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.74 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 AUTOCRATIC Peter & Paul Snowden James McDonald 0 N/A   Wandjina / Ballet D'amour
2 7 MORENO (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 0.1 0 N/A   Charm Spirit / Freequence
3 4 CAMP RIFLE James Cummings Corey Brown 6.4 0 N/A   Shooting to Win / Mead
4 6 MONDENA John O'Shea Sam Clipperton 7.9 0 N/A   Sebring / Padma
5 9 TAIKUN Gary Moore Brenton Avdulla 8.1 0 N/A   Written Tycoon / Jest Envy Her
6 1 ANTARCTIC OCEAN (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 8.5 0 N/A   Proisir / Midnight Revels
7 3 CALL ME LEGEND Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 9.8 0 N/A   More Than Ready / Calming Influence
8 8 NEPTUNE’S CHOICE Chris Waller Blake Shinn 12.6 0 N/A   Kingman / Aiden Sea
5 MIR Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Deep Field / Danica
Race 11 - 9:45AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.69 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ENAMOUR (NZ) John O'Shea James McDonald 0 N/A   Charm Spirit / Roadtoplatinum
2 3 FUNSTAR Chris Waller Kerrin McEvoy 1.3 0 N/A   Adelaide / Starspangled
3 5 OBSCENE Peter & Paul Snowden Corey Brown 1.5 0 N/A   Not a Single Doubt / Scenes
4 1 ASIAGO James Cummings Hugh Bowman 2.4 0 N/A   Medaglia d'Oro / Disputes
5 4 LOMBARDIA Gary Moore Sam Clipperton 2.7 0 N/A   Sebring / Lipari
7 PLAQUETTE James Cummings Blake Shinn 0 N/A Exceed And Excel / Medaglia
6 PIXEL PERFECT Gerald Ryan Brett Prebble 0 N/A Snitzel / Pixels
Race 12 - 9:54AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.39 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 NUCLEAR SUMMIT Gary Moore Sam Clipperton 0 N/A   Spirit of Boom / Limealicious
2 8 STRASBOURG Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 2.3 0 N/A   I Am Invincible / Danish Spy
3 9 ZARZOU Chris Waller James McDonald 2.5 0 N/A   Zoustar / Arinosa
4 4 MARSALIS Chris Waller Hugh Bowman 6.4 0 N/A   Brazen Beau / Magic Harmony
5 7 SHAIBANAT James Cummings Corey Brown 7.4 0 N/A   Lonhro / Margham
6 1 ANETHOLE James Cummings Blake Shinn 8.5 0 N/A   Exceed And Excel / Anise
7 2 ASHTON BLAIR Gerald Ryan Joshua Parr 9.2 0 N/A   Wandjina / Ilithyia
8 5 NO HARM DONE Mark Newnham Tommy Berry 9.3 0 N/A   Choisir / My Lucky Escape
3 LUCKY VICTOR David Payne Andrew Adkins 0 N/A Champions Gallery / Images
Race 13 - 10:03AM 3YO C&G OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.17 Last 600m: 0:34.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 OMAR Gerald Ryan James Innes Jnr 0 N/A   Snitzel / Ichihara
2 2 CHABREET Peter & Paul Snowden Hugh Bowman 1.3 0 N/A   Exceed And Excel / Zaheeya
3 4 LEGEND OF CONDOR Gerald Ryan Brett Prebble 1.6 0 N/A   Not a Single Doubt / Rhodamine
4 9 TROPE Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 1.8 0 N/A   More Than Ready / Personify
5 8 SHADOW BRIDGE Mark Newnham Robbie Dolan 1.9 0 N/A   War / Crevasse
6 6 NICCO LAD Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 2.8 0 N/A   Nicconi / Briars Lass
7 3 DIPLOMATICO Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 3.5 0 N/A   Snitzel / Top Cuban
8 10 WILD PLANET Michael, Wayne & John Hawkes Kerrin McEvoy 4 0 N/A   Animal Kingdom / Salutations
9 5 MR BOOMJANGLES Lee Curtis Glyn Schofield 8.7 0 N/A   Smart Missile / Gentle Spirit
1 BUCEPHALUS Michael, Wayne & John Hawkes Andrew Adkins 0 N/A Redoute's Choice / Miss Stellabelle
Race 14 - 10:12AM 3YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.57 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 ESTIJAAB Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Snitzel / Response
2 5 TELL ME Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0.5 0 N/A   Choisir / Sweet Little Lies
3 4 PRIESTESS Michael, Wayne & John Hawkes Andrew Adkins 4 0 N/A   Exceed And Excel / Prophet Jewel
4 3 KORRAWI Bjorn Baker Jason Collett 4.1 0 N/A   Declaration Of War / Secret Silence
5 2 JEN RULES Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 4.5 0 N/A   Redoute's Choice / Fate Rules
6 UNGUARDED Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0 N/A Trusting / Madeittothemoon
Race 15 - 10:21AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.73 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BONANOVA’S DREAM Gary Moore Sam Clipperton 0 N/A   Redoute's Choice / Bonanova
2 5 IRESIGN Lee Curtis Glyn Schofield 0.5 0 N/A   All Too Hard / Eye for Fun
3 6 PRETORIUS James Cummings Corey Brown 4.3 0 N/A   Exceed And Excel / Zauberflote
4 2 CLEVERLEY (IRE) Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 6 0 N/A   Mastercraftsman / Turning Point
5 3 CORPORAL Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 6.5 0 N/A   Dawn Approach / Allez Gal
6 7 PRIVATE UNIVERSE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 6.6 0 N/A   I Am Invincible / Sister Madly
7 4 DEMAND ATTENTION Chris Waller Kerrin McEvoy 7.3 0 N/A   Starspangledbanner / Makybe Diva
8 8 SHRINAGARI (NZ) Bjorn Baker Adam Hyeronimus 10.3 0 N/A   Savabeel / Kashmir
Race 16 - 10:30AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.63 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TAPICONIC (USA) Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A   Tapit / Touch Love
2 8 TRAWALLA Gerald Ryan James Innes Jnr 8.8 0 N/A   Zoustar / Dushanbe
3 5 PINVINCIBLE (NZ) Tim Martin Adam Hyeronimus 9 0 N/A   Pins / Queen Of Lions
4 2 EYE WILL (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 9.2 0 N/A   Tavistock / Miss Debonair
5 6 STELLADI NATALE (USA) Chris Waller Hugh Bowman 11.4 0 N/A   Tapit / Dixie Smile
6 3 HOSTWIN SUPREME Gary Moore Sam Clipperton 43.2 0 N/A   Zoustar / Any Wonder
1 AMANGIRI Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A All Too Hard / Secret Indulgence
4 LOVE MY CASHEWS Brad Widdup Christian Reith 0 N/A Star Witness / Cashew