Royal Randwick: Australian Turf Club Monday 18, February 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 19-Feb-19 7:46AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 85


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:13.50 Last 600m: 0:35.80 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 COSTA ZOU John Thompson Andrew Adkins 0 N/A   Sebring / Holly Zou
2 3 I LIKE IT EASY The Championships Contender Gerald Ryan Tim Clark 0.8 0 N/A   Pierro / Gai's Choice
3 2 ETHERIDGE The Championships Contender John Thompson Sam Clipperton 0.9 0 N/A   Roman Emperor / Miss Meliss
4 6 SUPERNOVA (GB) The Championships Contender Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 1 0 N/A   Intello / Carding
5 5 SIR HARRY (NZ) Chris Waller James McDonald 2.7 0 N/A   Tobique / Pentrose
6 7 TERPSICHOREAN Lee Curtis Glyn Schofield 4.2 0 N/A   Medaglia d'Oro / Imana
8 THINK STRAIGHT Anthony Cummings Blake Shinn 0 N/A So You Think / A Fairy's Kiss
4 ROAD TO BLUE SKY (NZ) Anthony Cummings Adam Hyeronimus 0 N/A Road to Rock / Dhariat
Race 2 - 8:25AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.70 Last 600m: 0:34.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 SHUMOOKH Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Dream Ahead / Shamekha
2 2 GALWAY GIRL John O'Shea Brenton Avdulla 0.2 0 N/A   I Am Invincible / Whistling Dixie
3 1 DAYSEE DOOM The Championships Contender Ron Quinton Andrew Adkins 1.5 0 N/A   Domesday / See a Victory
4 6 ONE OF THE KIND Robert Pearse Ms Rachel King 2.7 0 N/A   Reset / Commands a Smile
5 5 NAPOLEON SOLO Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 3.9 0 N/A   Uncle Mo / Derelique
6 3 HOME WIN The Championships Contender John Sargent Jay Ford 4 0 N/A   Snitzel / Flidais
7 8 SEAWAY (NZ) The Championships Contender Chris Waller James McDonald 4.2 0 N/A   Ocean Park / Miss Purrfection
8 7 SCREAMARR Anthony Cummings Adam Hyeronimus 4.7 0 N/A   Street Cry / Lamarr
4 LEAD CHOREOGRAPHER (IRE) Edward O’Rourke & Michael Freedman 0 N/A Sea The Stars / Evensong
Race 3 - 8:35AM OPEN TRIAL (1045 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.40 Last 600m: 0:33.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TRAPEZE ARTIST The Championships Contender Gerald Ryan Blake Shinn 0 N/A   Snitzel / Treppes
2 3 KING’S PEAK John O'Shea Brenton Avdulla 2.8 0 N/A   Sebring / Ma Famille
3 5 PIERATA The Championships Contender Gregory Hickman Ms Kacie Adams 4.3 0 N/A   Pierro / November Flight
4 1 DIXIE BLOSSOMS The Championships Contender Ron Quinton Andrew Adkins 4.4 0 N/A   Street Sense / Whistle Dixie
5 8 ZALATTE (NZ) The Championships Contender Chris Waller James McDonald 4.7 0 N/A   Medaglia d'Oro / Za Star
6 6 SNIPPETS LAND Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 4.9 0 N/A   Snippetson / Seduction Line
7 2 EAWASE Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 7.5 0 N/A   Sebring / Karuta Queen
8 4 MISS MOANA (NZ) The Championships Contender John Sargent Jay Ford 9.7 0 N/A   Uncle Mo / Coral Reef
Race 4 - 8:45AM 2YO OPEN TRIAL (1045 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:04.57 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 EVENING SLIPPERS The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Snitzel / Flidais
2 7 ZOUMAZE John Sargent Andrew Adkins 0.3 0 N/A   Zoustar / Be Amazed
3 2 EMERALDS John Sargent Jay Ford 0.5 0 N/A   Sebring / Doulmera
4 1 DAUMIER (NZ) John O'Shea James McDonald 1.5 0 N/A   Tavistock / Lithograph
5 4 FOXBOROUGH John Sargent Ms Winona Costin 1.6 0 N/A   Dissident / Sense of Pride
6 5 MISS MAYA John O'Shea Sam Clipperton 3.2 0 N/A   Medaglia d'Oro / Silently
7 6 MONDENA John O'Shea Brenton Avdulla 4 0 N/A   Sebring / Padma
Race 5 - 8:55AM 3YO+ FILLIES & MARES MAIDEN TRIAL (1045 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.41 Last 600m: 0:34.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 PINUP MISS Gai Waterhouse & Adrian Bott Blake Shinn 0 N/A   Al Maher / Cymaron
2 4 EXROCKA (NZ) John O'Shea Brenton Avdulla 3 0 N/A   Shamexpress / New Age Rocka
3 3 COTTENHAM (NZ) John O'Shea Sam Clipperton 6.3 0 N/A   Redoute's Choice / Kaatoon
4 5 FAMILY REUNION Scott Singleton Ms Rachel King 7.2 0 N/A   Zoustar / Family Girl
5 6 MO’S FOXY CLEO Scott Singleton Quayde Krogh 8.9 0 N/A   Mosayter / My Mojo's Back
6 2 BLAZING BABE Mark Newnham Joshua Parr 10 0 N/A   Pierro / Blazing Snitzel
1 BETTY BLOOMS (NZ) Ron Quinton 0 N/A O'Reilly / Zambezi
Race 6 - 9:05AM 3YO+ CG&E MAIDEN TRIAL (1045 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards, Colts, Geldings and Entires,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.20 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BOLLENTE John O'Shea Sam Clipperton 0 N/A   Sizzling / Dabrowski
2 3 BONDI BOY Richard Freedman Ms Rachel King 2.5 0 N/A   Sizzling / Surrealist
3 1 BLAST The Championships Contender Anthony Cummings Blake Shinn 3 0 N/A   Dalakhani / Party Hard
4 6 METICULOUS Peter & Paul Snowden Corey Brown 3.9 0 N/A   Medaglia d'Oro / Hoss Amor
5 4 I AM A COUNTRY BOY Craig Carmody Ms Winona Costin 5.1 0 N/A   Harbour Watch / Beryl
6 5 IL FANTASTICO Anthony Cummings Adam Hyeronimus 6.5 0 N/A   Teofilo / Plastic Fantastic
7 9 TEZOFF Stephen Hill Jason Taylor 8.3 0 N/A   Zoffany / Looney Lill
8 8 SHOOT AGAIN John O'Shea Brenton Avdulla 9 0 N/A   High Chaparral / Shoot Fer Love
7 PHOENIX RIVER The Championships Contender Anthony Cummings Blake Shinn 0 N/A So You Think / River Serenade
Race 7 - 9:15AM OPEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:42.60 Last 600m: 0:32.70 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BALL OF MUSCLE The Championships Contender Joseph Pride Glyn Schofield 0 N/A   Dubawi / Parfore
2 2 CHABREET The Championships Contender Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0.8 0 N/A   Exceed And Excel / Zaheeya
3 6 PROMPT RESPONSE The Championships Contender Chris Waller Blake Shinn 4.1 0 N/A   Beneteau / Prompt
4 9 ZETA’S ROCKET Craig Carmody Ms Winona Costin 4.4 0 N/A   Ready's Image / Zeta
5 7 SYDNEY BLUE Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 4.9 0 N/A   Sebring / Dane Belltar
6 8 UNGUARDED Richard Freedman Andrew Adkins 5.9 0 N/A   Trusting / Madeittothemoon
7 3 FLYING INFERNO Matthew Smith Jay Ford 6.3 0 N/A   Nicconi / Dante's Flame
8 4 MISS LOUISIANA Edward O’Rourke & Michael Freedman Brett Prebble 6.9 0 N/A   Medaglia d'Oro / South In Dixie
5 NICCO LAD Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 0 N/A Nicconi / Briars Lass
Race 8 - 9:25AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.80 Last 600m: 0:34.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 KIAMICHI The Championships Contender James Cummings James McDonald 0 N/A   Sidestep / Ouachita
2 2 AESOP’S FABLE John Sargent Ms Winona Costin 1 0 N/A   Foxwedge / Mallard
3 6 OBSCENE Peter & Paul Snowden Corey Brown 1.2 0 N/A   Not a Single Doubt / Scenes
4 7 VARINKA Ron Quinton Andrew Adkins 4.6 0 N/A   Choisir / Trickett
5 4 DENACE Brett Thompson Jay Ford 4.8 0 N/A   Denman / Strace
6 1 AEROLITE Edward O’Rourke & Michael Freedman Brett Prebble 7.7 0 N/A   Smart Missile / Gossamer
7 3 CESCA Anthony Cummings Adam Hyeronimus 10.7 0 N/A   Uncle Mo / Fuwa
Race 9 - 9:35AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.20 Last 600m: 0:33.10 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SALLY’S DAY The Championships Contender Brad Widdup Kerrin McEvoy 0 N/A   More Than Ready / Sally's World
2 5 PRECISELY The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 2.3 0 N/A   Not a Single Doubt / Msongari
3 4 PERFECT IMPRESSION Anthony Cummings Blake Shinn 2.8 0 N/A   Hallowed Crown / Perfect Truth
4 1 AMERCEMENT The Championships Contender James Cummings Brenton Avdulla 3.2 0 N/A   Lonhro / Forfeiture
5 3 FLEECED Scott Singleton Ms Rachel King 4.1 0 N/A   Trusting / Ram's Choice
6 7 SNIPER EXCELS Brett Thompson Ms Winona Costin 4.3 0 N/A   Excelebration / General's Sniper
7 2 CANDY BAR Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 5 0 N/A   Exceed And Excel / London Lolly
Race 10 - 9:45AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.00 Last 600m: 0:33.30 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 STRASBOURG The Championships Contender Peter & Paul Snowden Corey Brown 0 N/A   I Am Invincible / Danish Spy
2 4 STANDOUT Gerald Ryan Tim Clark 0.8 0 N/A   Exceed And Excel / Bahia
3 6 SWEEPING BROOK Mark Newnham Joshua Parr 1.3 0 N/A   Hinchinbrook / Deverra
4 7 ZARZOU Chris Waller James McDonald 1.4 0 N/A   Zoustar / Arinosa
5 2 CALL ME LEGEND Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 4.2 0 N/A   More Than Ready / Calming Influence
6 1 AUSTRALIANO Peter & Paul Snowden Blake Shinn 10.7 0 N/A   All American / Fuller Promise
3 RAINIAIRE Peter & Paul Snowden Sam Clipperton 0 N/A Manhattan Rain / Penniaire
Race 11 - 9:55AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.90 Last 600m: 0:33.80 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 ROME The Championships Contender Peter & Paul Snowden Brett Prebble 0 N/A   Pierro / Dance Card
2 3 ENFORCEMENT The Championships Contender Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0.2 0 N/A   I Am Invincible / Express Power
3 5 JUST THINKIN’ The Championships Contender Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 3.7 0 N/A   So You Think / Nothin' Leica Cat
4 1 AVALAUNCHE (NZ) John Sargent Ms Winona Costin 4 0 N/A   Proisir / Shezabella
5 4 JETSKI James Cummings Blake Shinn 4.2 0 N/A   Lonhro / Outdoor
6 7 SAVVY LEGEND (NZ) Peter & Paul Snowden Corey Brown 7.3 0 N/A   Savabeel / Donna Cattiva
2 DUBIOUS The Championships Contender Ciaron Maher & David Eustace 0 N/A Not a Single Doubt / Suspicieuse
Race 12 - 10:05AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (740 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Randwick Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.60 Last 600m: 0:33.80 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 DUBAI HARBOUR Gai Waterhouse & Adrian Bott Sam Clipperton 0 N/A   Harbour Watch / Munyate
2 3 BRIDE OF VENGEANCE Ron Quinton Andrew Adkins 0.2 0 N/A   Mossman / Lucrezia
3 9 UNIMAGINEABLE Anthony Cummings Adam Hyeronimus 1.7 0 N/A   Myboycharlie / Zobeide
4 1 AGASSI The Championships Contender Anthony Cummings Corey Brown 3.1 0 N/A   Pierro / Halle Rocks
5 5 DANCE QUEEN Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 4.4 0 N/A   Scintillo / Diva Dance
6 4 DANAE James Cummings Ms Rachel King 6.6 0 N/A   Animal Kingdom / Miss Mycenae
7 2 ALLIED FORCES Edward O’Rourke & Michael Freedman Kerrin McEvoy 6.8 0 N/A   Not a Single Doubt / It's Fun
8 8 SCHMOOZING Les Bridge Blake Shinn 13.1 0 N/A   Medaglia d'Oro / One True Love
7 EMERALD EARTH Anthony Cummings 0 N/A Pierro / Face of the Earth