Wagga Riverside: Murrumbidgee Turf Club Wednesday 17, April 2019

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 18-Apr-19 12:09PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 20


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 1 - 9:30AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.92 Last 600m: 0:34.16 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BOSCA Trevor Sutherland Michael Travers 0 N/A   Not a Single Doubt / She Loves You
2 4 PRESSED FOR THYME (NZ) Tim Donnelly Ms Rebeka Prest 0.6 0 N/A   Shamexpress / Post Thyme
3 3 DEMANDING MO Trevor Sutherland Ms Stacey Metcalfe 0.63 0 N/A   Uncle Mo / Demanding Miss
4 1 BEMIGHTYMAN Dave Heywood Josh Richards 18.94 0 N/A   Shaft / Magic June
Race 2 - 9:50AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.64 Last 600m: 0:35.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 GOTTA WANT IT Andrew Dale Josh Richards 0 N/A   Dawn Approach / She's Number One
2 4 SET TO GO WELL Wayne Carroll Ms Belinda Wright 2.82 0 N/A   Reset / All Going Well
3 5 SUDDEN SUCCESS George Dimitropoulos Ms Stacey Metcalfe 5.89 0 N/A   Anacheeva / Sudden Ascent
4 2 LASSO Danny Parsons Tyler Schiller 7.46 0 N/A   Supreme Class / La Regla
5 3 SAGA NOREN Tim Donnelly Ms Rebeka Prest 8.42 0 N/A   Wandjina / Up'n'doing
6 6 USTINOVA Trevor Sutherland Michael Travers 9.13 0 N/A   Ustinov / Perdoro
Race 3 - 10:10AM MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden,

Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.07 Last 600m: 0:35.78 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KINONG Wayne Carroll Ms Stacey Metcalfe 0 N/A   Shrapnel / Rockin Along
2 2 DIG FOR FUN Maree Hopkins Ms Belinda Wright 0.66 0 N/A   Jade Heist / Home And Hosed
3 1 ALLANUI Chris Heywood Tyler Schiller 1.22 0 N/A   Alert / Rayanui
4 6 REIDITE Scott Spackman Josh Richards 1.44 0 N/A   Publishing / Marsh Harrier
5 5 PURE PHYLIS Danny Parsons Ms Rebeka Prest 2.21 0 N/A   Kaphero / Rulable
6 3 DROVERS WITCH Trevor Sutherland Michael Travers 3.27 0 N/A   Legion / Kings Courtesan
Race 4 - 10:30AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Riverside Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.94 Last 600m: 0:34.31 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 VONNIDA Allan Prisk Tyler Schiller 0 N/A   Von Costa de Hero / Gur
2 2 IRON STRIDE George Dimitropoulos Michael Travers 6.13 0 N/A   Strada / Iron Maid
3 1 BOUDDI Kerry Weir Ms Megan Creed 6.68 0 N/A   Exceed And Excel / Shirley
4 3 SHE’S PRETTY ZIPPY Allan Prisk Ms Belinda Wright 13.05 0 N/A   Zariz / Bloomerz