Rosehill Gardens: Australian Turf Club Monday 08, April 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 09-Apr-19 1:01AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 115


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 16
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:02.40 Last 600m: 0:34.86 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 HOME OF THE BRAVE (IRE) James Cummings James McDonald 0 N/A   Starspangledbanner / Blissful Beat
2 2 AYLMERTON Jean Dubois Hugh Bowman 1.5 0 N/A   Siyouni / Aloona
3 9 TUMULTUOUS Chris Waller Lee Magorrian 3.3 0 N/A   Fastnet Rock / Boisterous Lady
4 3 BRAVE SONG Peter & Paul Snowden Tommy Berry 3.8 0 N/A   Your Song / Brave Choice
5 7 SAVVY COUP (NZ) Chris Waller Kerrin McEvoy 5.4 0 N/A   Savabeel / Eudora
6 6 MUSHAIREB (GB) Richard Freedman Corey Brown 7 0 N/A   Invincible Spirit / Hidden Brief
7 8 SISTER SLEDGE Gai Waterhouse & Adrian Bott Glyn Schofield 7.1 0 N/A   Uncle Mo / Unblemished
8 5 KELLSTORM (IRE) Richard Freedman Ms Rachel Hunt 7.3 0 N/A   Galileo / Another Storm
1 ADVANCE YULONG (GER) Chris Waller 0 N/A Invincible Spirit / Assisi
Race 2 - 8:24AM OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:03.29 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 VONTAINE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0 N/A   Starcraft / Severo
2 5 PROBLEM SOLVER Gerald Ryan James Innes Jnr 0.4 0 N/A   Hinchinbrook / Sweet Revenge
3 3 FLOW James Cummings Corey Brown 0.9 0 N/A   Street Cry / Glissade
4 8 YOUNGSTAR Chris Waller Kerrin McEvoy 1.5 0 N/A   High Chaparral / Starspangled
5 2 AUSTRIA (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 3.5 0 N/A   Redwood / Margravine
6 4 PRIMITIVO John Thompson Blake Shinn 3.9 0 N/A   Sebring / Classic Quest
7 1 AEECEE TONG DE Gai Waterhouse & Adrian Bott Travis Wolfgram 4.7 0 N/A   Pierro / Brandish
8 6 SATONO RASEN (JPN) Chris Waller James McDonald 5.5 0 N/A   Deep Impact / Toupie
Race 3 - 8:33AM 2YO OPEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:05.51 Last 600m: 0:36.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 PERALTA David Payne Glyn Schofield 0 N/A   Pierro / Quasera
2 4 THANKS TO YOU Jean Dubois Jean Van Overmeire 0.2 0 N/A   Star Witness / Thanksgiving
3 1 CROWN AFFAIR David Payne Andrew Adkins 2 0 N/A   Snitzel / Gallant Tess
4 5 WITCHBLADE (NZ) David Payne Lee Magorrian 2.4 0 N/A   Tavistock / Push The Boat Out
2 ELEMENT SQUARE (NZ) Malcolm Johnston Corey Brown 0 N/A Proisir / Open Handed
Race 4 - 8:42AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1030 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:03.63 Last 600m: 0:35.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 DASHING SPECIAL Gary Moore Travis Wolfgram 0 N/A   High Chaparral / Di Falco
2 1 BERGEN John O'Shea Tommy Berry 6.8 0 N/A   Your Song / Moti
3 5 THE BOUNTY Richard Freedman Ms Rachel Hunt 7.2 0 N/A   So You Think / That's Leila
4 6 WHITNEY’S STAR Wayne Austin Ms Rachael Murray 7.7 0 N/A   Star Witness / Airlie Bird
5 3 MANDALONG READY Gary Nickson Nicolas Barzalona 10 0 N/A   More Than Ready / Wasimah
4 MERLINITE John O'Shea Brenton Avdulla 0 N/A Pierro / Street Groove
Race 5 - 8:51AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:53.07 Last 600m: 0:34.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 TREKKING James Cummings Kerrin McEvoy 0 N/A   Street Cry / Outdoor
2 7 TANGO RAIN Gerald Ryan Joshua Parr 4 0 N/A   Manhattan Rain / Tango Fire
3 6 SPENDING TO WIN Peter & Paul Snowden Corey Brown 6.3 0 N/A   Snitzel / Madame Trop Vite
4 8 TEST THE WORLD (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 6.5 0 N/A   Testa Rossa / Worldly
5 2 FRAGONARD James Cummings Hugh Bowman 7.9 0 N/A   New Approach / Segolene
6 1 DEMERARA James Cummings James McDonald 8.1 0 N/A   Commands / Rum Cruise
7 3 INSTA ERMA (USA) Chris Waller Tommy Berry 9.3 0 N/A   Pioneerof The Nile / Enchanted Woods
8 5 SO YOU WIN Chris Waller Sam Weatherley 9.5 0 N/A   So You Think / Rhode Island Red
9 4 REVENIRE James Cummings Blake Shinn 11.1 0 N/A   Lonhro / Come Hither
Race 6 - 9:00AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.48 Last 600m: 0:35.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 REDOUBLE Bjorn Baker Joshua Parr 0 N/A   Redoute's Choice / Special Mission
2 8 VIRIDINE James Cummings Hugh Bowman 0.2 0 N/A   Poet's Voice / Patina
3 2 DESTINY’S OWN Gerald Ryan Blake Shinn 1.2 0 N/A   Sepoy / Claystone
4 4 MANICURE James Cummings Sam Clipperton 1.9 0 N/A   Exceed And Excel / Trim
5 6 SWEET SCANDAL Chris Waller James McDonald 3.4 0 N/A   Sepoy / Bacchanal Woman
6 3 KEEP UP (NZ) Clare Cunningham Jason Collett 7 0 N/A   Keeper / Black Widow
7 7 TALLY James Cummings Kerrin McEvoy 7.2 0 N/A   Street Cry / Itemise
1 ALWARD (IRE) Chris Waller 0 N/A Aqlaam / Sharedah
Race 7 - 9:09AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.72 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TRACY MAY Chris Waller Hugh Bowman 0 N/A   Redoute's Choice / Madam Tracy
2 1 FLIT James Cummings Kerrin McEvoy 1 0 N/A   Medaglia d'Oro / Glissade
3 6 SCARAB Bjorn Baker Sam Weatherley 1.1 0 N/A   Hinchinbrook / Khepri
4 4 PIZZLY Chris Waller James McDonald 1.5 0 N/A   Zoustar / Woppitt
5 5 PLAQUETTE James Cummings Blake Shinn 3.8 0 N/A   Exceed And Excel / Medaglia
6 9 WILLOW GRACE Chris Waller Brenton Avdulla 4.5 0 N/A   Fastnet Rock / Deedra
7 2 JUST CALL MY NAME Peter & Paul Snowden Corey Brown 4.7 0 N/A   Spirit of Boom / Lonhro Lass
3 KAHLO Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Dissident / Spurs And Sashes
8 VOX POPULI Lee Curtis 0 N/A Choisir / Star Logie
Race 8 - 9:18AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.73 Last 600m: 0:35.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 VILLAMI Gerald Ryan Brenton Avdulla 0 N/A   Foxwedge / Galapagos Girl
2 2 BORN TO PLAY Chris Waller James McDonald 0.8 0 N/A   Redoute's Choice / Joy Toy
3 7 TADEMA Terry Croft Jean Van Overmeire 0.9 0 N/A   Epaulette / Idle Dreams
4 8 VAN GIZ Bjorn Baker Jason Collett 1.1 0 N/A   Written Tycoon / Witwatersrand
5 6 OCEAN’S FAITH (NZ) John O'Shea Tommy Berry 5 0 N/A   Ocean Park / More Than Faith
6 4 FLATOUT ELLE Peter D Green Sam Weatherley 6.3 0 N/A   Shamus Award / Intergalactic
7 5 LOT’S WIFE Chris Waller Hugh Bowman 6.7 0 N/A   I Am Invincible / No Looking Back
8 1 AMERCEMENT James Cummings Kerrin McEvoy 6.8 0 N/A   Lonhro / Forfeiture
9 3 CHENIN BLANC Peter & Paul Snowden Blake Shinn 8.2 0 N/A   Hallowed Crown / Champalou
Race 9 - 9:27AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.87 Last 600m: 0:35.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 10 ZIEDRICH Gerald Ryan James Innes Jnr 0 N/A   Snitzel / Precious Sophia
2 6 RELOADED Chris Waller James McDonald 1.3 0 N/A   Snitzel / Hollow Bullet
3 8 SHIELDED James Cummings Joshua Parr 1.6 0 N/A   Helmet / Shelters
4 7 SAINT AMBROSE Richard Freedman Ms Rachel Hunt 2.6 0 N/A   Sepoy / Rose of Scotland
5 4 LITTLE JERRY Bjorn Baker Jason Collett 4.5 0 N/A   Deep Field / Jessica Ann
6 3 KUBRICK Chris Waller Hugh Bowman 4.9 0 N/A   Shooting to Win / Alcatraz
7 2 INDUSTRIAL Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 5.1 0 N/A   Star Witness / My Lady's Chamber
8 9 SUPER BON Gary Moore Travis Wolfgram 6.6 0 N/A   Bon Hoffa / Super Sally
9 1 BOOMING TOWN Malcolm Johnston Corey Brown 8.3 0 N/A   Better Than Ready / L'uccello Rosso
5 LOST LIGHT Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A Deep Field / Never Forget
Race 10 - 9:36AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.57 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 HUMAN NATURE Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A   All Too Hard / Tiarazou
2 10 SOUL SOLDIER Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0.4 0 N/A   Written Tycoon / Show Affection
3 8 READY CONQUEROR Malcolm Johnston Corey Brown 0.6 0 N/A   Better Than Ready / Dublette
4 6 MORENO (NZ) Chris Waller James McDonald 1.6 0 N/A   Charm Spirit / Freequence
5 9 RIGEL John O'Shea Brenton Avdulla 3.5 0 N/A   Deep Field / Tahnee Topaz
6 2 ELON Chris Waller Hugh Bowman 6 0 N/A   Exceed And Excel / A Brilliant Idea
7 3 HARRINGTON Richard Freedman James Innes Jnr 7.1 0 N/A   Whittington / Bambino Miss
8 7 PERMAFROST James Cummings Joshua Parr 20.7 0 N/A   Exceed And Excel / Polar Pearl
9 5 LOUIS THE GREAT Cheryl Roberts Sam Clipperton 46.6 0 N/A   Real Saga / Chuchoter
1 COVERT OPS Gerald Ryan 0 N/A I Am Invincible / Fine Bubbles
Race 11 - 9:45AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.36 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 O’MUDGEE (NZ) Bjorn Baker Jason Collett 0 N/A   Sacred Falls / Contented
2 10 VAPORIZING Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0.1 0 N/A   Wandjina / Lady Colours
3 3 KING’S CHAMP Gerald Ryan Joshua Parr 2.9 0 N/A   Deep Field / Yosei
4 2 FISTICUFFS Brad Widdup Corey Brown 5.4 0 N/A   Redoute's Choice / Sucker Punch
5 8 OUR FOX Terry Croft Jean Van Overmeire 5.5 0 N/A   Foxwedge / Our Emily Mia
6 5 MIYAKE Chris Waller Hugh Bowman 5.7 0 N/A   Deep Impact / Star Fashion
7 4 LEWIS Chris Waller Kerrin McEvoy 6.6 0 N/A   Fastnet Rock / Sunday Joy
8 7 OPACITY (NZ) John O'Shea James McDonald 7 0 N/A   Ocean Park / Twilight Granita
9 1 CHISMOSO James Cummings Blake Shinn 7.5 0 N/A   Medaglia d'Oro / Quidnunc
9 PRIVATE MISSILE (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A Savabeel / Tootsie
Race 12 - 9:54AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.81 Last 600m: 0:35.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KAFEI Bjorn Baker Jason Collett 0 N/A   Smart Missile / Crimson Reign
2 5 KORDIA James Cummings Blake Shinn 1 0 N/A   Epaulette / Cherry Lodge
3 8 SEA OF LIFE John O'Shea James McDonald 1.2 0 N/A   Sebring / Life On the Edge
4 1 ANTONIO PADRE Chris Waller Hugh Bowman 1.7 0 N/A   Hinchinbrook / Kaaptive Empress
5 9 SRINI Gerald Ryan Kerrin McEvoy 1.8 0 N/A   Snitzel / More Than Real
6 7 SAMURAI Chris Waller Tommy Berry 2.3 0 N/A   Fastnet Rock / Summer Girlfriend
7 3 CONVINCED Peter & Paul Snowden Joshua Parr 2.6 0 N/A   Not a Single Doubt / Amusements
6 MENSA MISSILE Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A Smart Missile / Irresistible Charm
2 BUNGALOW BILL (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0 N/A Proisir / Nancho Bella
Race 13 - 10:03AM 3YO OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:54.36 Last 600m: 0:34.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 PLAGUE STONE James Cummings James McDonald 0 N/A   Lonhro / Giggleswick
2 3 LEARDO (NZ) Richard Freedman Ms Rachel Hunt 4.8 0 N/A   Dalghar / Ustinova
3 2 KOLDING (NZ) Chris Waller Hugh Bowman 4.9 0 N/A   Ocean Park / Magic Star
4 6 SWEET AVA Gerald Ryan James Innes Jnr 5.2 0 N/A   Snitzel / Isurava
5 4 NOBU (NZ) Chris Waller Brenton Avdulla 5.9 0 N/A   Reliable Man / Royal Prize
6 1 FLYING PIERRO Chris Waller Kerrin McEvoy 8.4 0 N/A   Pierro / We Betcha
7 TROPE Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 0 N/A More Than Ready / Personify
Race 14 - 10:12AM 3YO OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.02 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 STARDOME (NZ) Chris Waller Brenton Avdulla 0 N/A   Savabeel / Celeste
2 2 MAJOR WAGER Gai Waterhouse & Adrian Bott Sam Clipperton 0.1 0 N/A   Exceed And Excel / Grenada Road
3 7 ZELROSA Gerald Ryan Blake Shinn 3.3 0 N/A   Snitzel / Monte Rosa
4 1 GONGS James Cummings James McDonald 3.7 0 N/A   Dawn Approach / Belcentra
5 6 WILD PLANET Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 5.2 0 N/A   Animal Kingdom / Salutations
6 3 MS RODARTE Chris Waller Hugh Bowman 5.5 0 N/A   I Am Invincible / Lucky Diva
7 5 TASK AND PURPOSE Chris Waller Kerrin McEvoy 6.9 0 N/A   Zoustar / Combat Kitty
Race 15 - 10:21AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:56.12 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PURE FAITH Richard Freedman James Innes Jnr 0 N/A   Pierro / Faith Hill
2 1 ELLEOFADEEL Chris Waller Hugh Bowman 0.2 0 N/A   Dundeel / Valda Merceda
3 5 SEDGEMOOR James Cummings Joshua Parr 0.5 0 N/A   Bernardini / Disputes
4 2 FEATHER YOUR NEST (NZ) Con Karakatsanis Andrew Adkins 1.3 0 N/A   Swiss Ace / Lago de Plume
5 3 OUR FUN Richard Freedman Ms Rachel Hunt 1.5 0 N/A   Dundeel / Funzero
6 6 SYDNEY’S TURF David Payne Lee Magorrian 5.5 0 N/A   Turffontein / Sydney's Ransom
Race 16 - 10:30AM 2YO+ MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Two-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.29 Last 600m: 0:34.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 OUTBACK DIVA Richard Freedman Ms Rachel Hunt 0 N/A   More Than Ready / Ready Diva
2 7 MENSA MISSILE Gai Waterhouse & Adrian Bott Travis Wolfgram 6 0 N/A   Smart Missile / Irresistible Charm
3 6 ZOUOLOGIST Chris Waller James McDonald 7.3 0 N/A   Zoustar / Fools Gold
4 1 CROSSHARDER Con Karakatsanis Andrew Adkins 8.6 0 N/A   Haradasun / Crossulette
5 5 TERROIR James Cummings Joshua Parr 9.8 0 N/A   Animal Kingdom / Vintner
4 SATIRICAL KNIGHT John Sargent Sam Weatherley 0 N/A Camelot / Satirical Delight
2 MID AIR James Cummings Joshua Parr 0 N/A Lonhro / Palomares