Albury: Albury Racing Club Wednesday 30, May 2018

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 31-May-18 8:10PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 32


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 1 - 9:30AM 2YO OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:54.95 Last 600m: 0:36.72 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 MOVES LIKE ZIZI Geoff Duryea Ms Rebeka Prest 0 N/A   Strategic Maneuver / Miang
2 3 MANKELL John & Chris Ledger Ms Amanda Masters 0.41 0 N/A   Magnus / Midnight Blues
3 1 LET’S GET ANIMAL Trevor Sutherland Michael Travers 6.06 0 N/A   Animal Kingdom / Impeach
4 2 MAGIC TALES Norman Jake Duffy 24.18 0 N/A   Krupt / Savannah Tales
5 WAR IMAGE Chris Heywood 0 N/A Epaulette / Apparitions
Race 2 - 9:45AM 2YO OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:01.00 Last 600m: NTT Timing Method: NoTimeTaken

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 MAYOR OF METHUL David O'Prey Jake Duffy 0 N/A   Easy Choice / Hot Sands
2 4 VIN DU JOUR Mitchell Beer Nick Souquet 2.44 0 N/A   So You Think / Perfect Vintage
3 1 BENJAMERY Pat Widdup Simon Miller 3.32 0 N/A   Hillman / One for the Kids
4 2 FLAMING FOX Russell Osborne Jason Baldock 11.92 0 N/A   Redente / Tessa Bianca
Race 3 - 10:00AM MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:56.74 Last 600m: 0:37.53 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 REAL KEY Trevor Sutherland Michael Travers 0 N/A   Bon Hoffa / Defacto
2 7 TUSKEGEE COMMANDER George Dimitropoulos Ms Heni Ede 0.13 0 N/A   Congrats / Cosi Fan Tutte
3 3 ONE SPIRIT Phil Sweeney Ms Jody Hughes 1.39 0 N/A   Toorak Toff / Big Spirit
4 1 BELVOIR POLLY John & Chris Ledger Ms Amanda Masters 3.7 0 N/A   Sharkbite / Clever Scheme
5 6 RIPPLING WATERS Peter Smith Miss Natasha Baxter 4.23 0 N/A   Moshe / West of the Bridge
6 2 KUNGARU Stephen Aldridge Jason Baldock 4.74 0 N/A   Krupt / Kunga
4 PHINNEY Chris Heywood 0 N/A Starcraft / Shelbey
Race 4 - 10:15AM MAIDEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:56.97 Last 600m: 0:37.46 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 MADAM PALMER David O'Prey Jake Duffy 0 N/A   Ilovethiscity / Hannabah
2 6 SECRET POWER Heath Maclean Nick Souquet 0.47 0 N/A   Your Tent or Mine / Trouvere
3 5 MISCHINKA Peter Smith Miss Natasha Baxter 1.52 0 N/A   Redente / Anglayse
4 2 JUST VIC WILDO Phil Sweeney Ms Jody Hughes 2.61 0 N/A   King of Prussia / Victoria Louise
5 4 MAGIC MERV Kevin Hanley Simon Miller 2.66 0 N/A   Skilled / Dry Shagny
6 7 STAFF ON STRIKE Russell Osborne Ms Heni Ede 4.55 0 N/A   Hillman / Shadow Striker
7 1 COZETTE Christopher Davis Ms Rebeka Prest 8.07 0 N/A   Brief Truce / Tom Cat Lass
Race 5 - 10:30AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:55.38 Last 600m: 0:36.05 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 IT’S A FIREBALL Andrew Dale Jake Duffy 0 N/A   Good Journey / Sunflame
2 5 PLAY MASTER Peter Smith Miss Natasha Baxter 0.11 0 N/A   Masterprint / Introduce
3 7 UNCLE TIGER Russell Osborne Jason Baldock 3.44 0 N/A   Hold That Tiger / Aunty Ned
4 2 KAPPY CINO Trevor Sutherland Michael Travers 3.8 0 N/A   Kaphero / Money Angel
5 6 UBER COUGAR (NZ) Maree Hopkins Ms Rebeka Prest 5.69 0 N/A   Shocking / Ebony And Ivory
6 3 KING OF STING (NZ) Trevor Sutherland Ms Heni Ede 6.37 0 N/A   Eighth Wonder / Pete's Choice
4 LOST COMMAND Ron Stubbs Nick Souquet 0 N/A Commands / Lost Diamond
Race 6 - 10:45AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 7 Time: 0:54.98 Last 600m: 0:35.97 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 RUARK Heath Maclean Nick Souquet 0 N/A   Xaardante / Bin Dancin'
2 5 LAZYAXL Trevor Sutherland Michael Travers 5.47 0 N/A   Bianconi / Gypsy Battalia
3 1 FLYING FROG Russell Osborne Jason Baldock 11.33 0 N/A   Hillman / Lim's Falcon
4 3 GANGSTAR’S CURSE Peter Smith Miss Natasha Baxter 13.45 0 N/A   Redente / Double Voodoo
5 2 FOOTMARK Jodie Bohr Ms Rebeka Prest 14.5 0 N/A   Lord Jim / Maibonie
4 LAUTARO (NZ) Andrew Dale 0 N/A Don Eduardo / Carluke