Wyong: Wyong Race Club Ltd Friday 15, June 2018

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Back to top
Rail Position: +6m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Sat 16-Jun-18 1:03AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 101


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 1 - 8:30AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.40 Last 600m: 0:33.51 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CHAUFFEUR Brad Widdup Corey Brown 0 N/A   Snitzel / Mirror Mirror
2 7 ZESTFUL Kris Lees Mr Mathew Scorse 7.48 0 N/A   Redoute's Choice / Zest
3 2 MO THE GREAT Kim Waugh Jean Van Overmeire 8.18 0 N/A   Uncle Mo / No Comment
4 6 WHITE BOOTS Kim Waugh Jake Hull 8.33 0 N/A   Animal Kingdom / Princess Pedrille
5 3 MY EMPIRE (NZ) Allan Denham Serg Lisnyy 9.04 0 N/A   Darci Brahma / Josephines Fortune
6 5 ROAD TO HEAVEN Kris Lees Andrew Gibbons 12.3 0 N/A   High Chaparral / Lights of Heaven
7 4 PRONTISSIMO Kris Lees Craig Dwyer 15.74 0 N/A   Charge Forward / Xandretta
Race 2 - 8:42AM OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.22 Last 600m: 0:35.12 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 MEINER FRECCIA (JPN) Kim Waugh Jean Van Overmeire 0 N/A   Stay Gold / Cosmo Dearest
2 1 HAMMOON BRIDGE Jeff Englebrecht Serg Lisnyy 0.01 0 N/A   Nicconi / Markworthy
3 4 PEPPERBERRY Kris Lees Andrew Gibbons 1.32 0 N/A   Redoute's Choice / Park Esteem
4 5 UPSCALE Kris Lees Mr Mathew Scorse 3.43 0 N/A   Exceed And Excel / Expensive
5 2 HERMOSA REWARD Kris Lees Josh Adams 4.34 0 N/A   Reward for Effort / That's Leila
6 6 YAZHI Jason Deamer Craig Dwyer 6.58 0 N/A   Big Brown / Del Amore
Race 3 - 8:54AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:58.94 Last 600m: 0:34.84 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 CRACKNECK Allan Kehoe Jake Hull 0 N/A   Ad Valorem / Ceberano
2 4 LITTLE AL Allan Denham Serg Lisnyy 0.01 0 N/A   Lope de Vega / Ourkohinoor
3 5 MASTER MAGIC AL (NZ) Luke Hilton Ms Jenny Duggan 1.22 0 N/A   Magic Albert / Hukba
4 2 JAZZLAND Kristen Buchanan Mr Mathew Scorse 4.96 0 N/A   Home On the Grange / Dix
5 1 AKECHETA Brad Widdup Josh Adams 6.08 0 N/A   So You Think / Anevay
6 3 KOHANA Brad Widdup Koby Jennings 10.07 0 N/A   Onemorenomore / Hafjell
Race 4 - 9:06AM 2YO OPEN TRIAL (1000 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:59.21 Last 600m: 0:34.35 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BARE NAKED LADY Tracey Bartley Jake Hull 0 N/A   Walking or Dancing / Nakedindaspa
2 4 NUCLEAR BURST Kim Waugh Jean Van Overmeire 1.77 0 N/A   Smart Missile / Pauline de Lago
3 3 HYPER Allan Denham Serg Lisnyy 9.06 0 N/A   Medaglia d'Oro / Systolic
4 2 EMPEROR ARLI Neil Ward Ms Jenny Duggan 9.1 0 N/A   Arlington / War Empress
Race 5 - 9:18AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:50.89 Last 600m: 0:34.94 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 TABLE TWO Brett Partelle Chris O'Brien 0 N/A   Jet Spur / Covet Thee
2 4 PARIS FOR ME Brett Partelle Jean Van Overmeire 0.32 0 N/A   Foxwedge / Claystone
3 7 WORKDRINKS Brad Widdup Koby Jennings 1.04 0 N/A   Fastnet Rock / Slapstick
4 9 HIGH RUSH Jason Deamer Craig Dwyer 1.93 0 N/A   High Chaparral / Rushing Wind
5 2 DEANGELO Kylie Gavenlock Andrew Gibbons 2.33 0 N/A   Northern Meteor / Ms Bowie
6 8 ZIOPTIMUS Allan Kehoe Jake Hull 2.87 0 N/A   Zizou / Solysombra
7 1 CASSADEE Allan Denham Serg Lisnyy 4.63 0 N/A   Redoute's Choice / Avarice
8 5 SHAPE OF YOU Paul Perry Josh Adams 5.72 0 N/A   Spinning World / Cute And Cuddly
3 LADY EVELYN Jason Deamer 0 N/A Reset / Glorious Lady
Race 6 - 9:30AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:49.67 Last 600m: 0:34.06 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 STAR CROSSED Phillip Atkins Jean Van Overmeire 0 N/A   Starcraft / Purring Flyer
2 7 TRUST ME Brett Partelle Josh Adams 0.35 0 N/A   Sepoy / Further
3 5 SHARP SPEEDO Damien Lane Jake Hull 1.8 0 N/A   Captain Sonador / Lady of Jewels
4 8 TWO HEARTS Angela Davies Andrew Gibbons 1.98 0 N/A   Big Brown / Tinjirarni
5 2 MR GRUMPY Paul Perry Mr Stephane Joseph 3.1 0 N/A   I Am Invincible / Italian Romance
6 4 SECOND ISLAND Gregory McFarlane Ms Jenny Duggan 3.7 0 N/A   Star Witness / Herculian Princess
7 1 DANCERS Brad Widdup Koby Jennings 9.74 0 N/A   Husson / Viennese Lass
8 3 REACH FOR HEAVEN (NZ) Kris Lees Mr Mathew Scorse 10.48 0 N/A   Savabeel / Eloa
Race 7 - 9:42AM OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:50.48 Last 600m: 0:34.28 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 TACTICAL ADVANTAGE Kris Lees Andrew Gibbons 0 N/A   Bel Esprit / Above Perfection
2 3 INVINCIBLE GANGSTA Kristen Buchanan Ms Jenny Duggan 0.24 0 N/A   I Am Invincible / La Capone
3 4 ROGUE RUNNER Brett Partelle Jake Hull 1.99 0 N/A   Casino Prince / Ocean Bridge
4 1 ALBERTO MAGIC Allan Denham Serg Lisnyy 5.38 0 N/A   Magic Albert / Red Feather
5 5 RUBEL Angela Davies Josh Adams 7.32 0 N/A   Bel Esprit / Royal Gazelle
6 6 SMARTY PANTS Carmen Murnane Chris O'Brien 7.67 0 N/A   Moscow Ballet / Oberstaad
2 CRACKNECK Allan Kehoe 0 N/A Ad Valorem / Ceberano
Race 8 - 9:54AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:49.61 Last 600m: 0:33.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 WITHERSPOON Brad Widdup Koby Jennings 0 N/A   Exceed And Excel / Girl Hussler
2 5 PLUCK AND LUCKY Allan Denham Serg Lisnyy 0.07 0 N/A   Pluck / Procession
3 3 MACAL Paul Perry Jean Van Overmeire 7.33 0 N/A   Mossman / Happy Camper
4 1 CAN I ROCK Mick Dwyer Craig Dwyer 8.3 0 N/A   Your Song / Ranchy
5 7 THE TENOR Kris Lees Mr Mathew Scorse 10.69 0 N/A   Your Song / Bay Trixie
6 6 SHE’S INDEPENDENT Paul Perry Josh Adams 11.98 0 N/A   Declaration Of War / Streaking Comet
7 2 GOTTABE RED Fred Cowell Jake Hull 18.83 0 N/A   Ad Valorem / Simoneashley
4 MIMIC Kris Lees 0 N/A Medaglia d'Oro / Jade Diva
Race 9 - 10:06AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:50.11 Last 600m: 0:34.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 TRUMBULL (NZ) Kim Waugh Jean Van Overmeire 0 N/A   Darci Brahma / Pride And Passion
2 1 APACHE BELLE Allan Kehoe Jake Hull 4.08 0 N/A   Mahisara / Accountess
3 3 ENGADINE Stephen Farley Chris O'Brien 5.23 0 N/A   Redente / Big Nell
4 2 DAME KIRI Allan Denham Serg Lisnyy 7.24 0 N/A   Exceed And Excel / Ilze
5 5 MORE CHILLI Kris Lees Andrew Gibbons 10.51 0 N/A   Sizzling / Dayita
6 7 WITHOUT CONVICTION Paul Perry Josh Adams 10.83 0 N/A   Star Witness / Takali
7 4 MISS SIBLEY Paul Perry Craig Dwyer 14.79 0 N/A   Declaration Of War / Royal Dance
Race 10 - 10:18AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:51.06 Last 600m: 0:34.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 FLYING BLISS Paul Perry Josh Adams 0 N/A   Pierro / Bliss Street
2 4 MOANA MARIE Kris Lees Andrew Gibbons 1.32 0 N/A   Uncle Mo / Star Leader
3 6 SCHNAPPS Brad Widdup Koby Jennings 2.14 0 N/A   Snitzel / Very Cherry
4 2 HEREDERO (NZ) Kris Lees Mr Mathew Scorse 2.67 0 N/A   Lope de Vega / Princess Pedrille
5 7 WESTERN FOLK Paul Perry Craig Dwyer 4.6 0 N/A   High Chaparral / Folk Music
6 3 MAGIC GIFT Allan Denham Serg Lisnyy 9.79 0 N/A   Magic Albert / Dark Topaze
7 5 RHYTHMIC PULSE Grant Allard Ms Jenny Duggan 13.86 0 N/A   Your Song / Nayana
Race 11 - 10:30AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:51.02 Last 600m: 0:34.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 CHEMICAL REACTION Brett Cavanough Josh Adams 0 N/A   Not a Single Doubt / Je T'aime
2 1 BILL ’N’ TED Adam Duggan Joshua Parr 4.71 0 N/A   Smart Missile / Wild Brew
3 4 LONDINIUM Kris Lees Craig Dwyer 8.18 0 N/A   Snitzel / River Thames
4 6 VOLT OF POWER (NZ) Paul Perry Jake Hull 8.79 0 N/A   Power / Almeida
5 5 STARISMO Alan Scorse Mr Mathew Scorse 11.33 0 N/A   Uncle Mo / Star Acclaimed
6 3 DUAL CHAMPS Brad Widdup Koby Jennings 13.55 0 N/A   Sebring / Upon This Rock
7 7 WEREWOLF Kris Lees Andrew Gibbons 14.74 0 N/A   Fastnet Rock / Devil Moon
Race 12 - 10:42AM 2YO OPEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:51.16 Last 600m: 0:35.27 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 SASSY CHARLIE Paul Perry Josh Adams 0 N/A   Myboycharlie / Sassy Vixen
2 7 ZIZANIA Paul Perry Jake Hull 1.18 0 N/A   Zoffany / Le Jardin
3 2 HARD REALITY Brett Partelle Jean Van Overmeire 1.85 0 N/A   Walking or Dancing / Military Queen
4 4 SIZZLED Brad Widdup Koby Jennings 2.66 0 N/A   Sizzling / Miss Judged
5 1 ALL A LADY Mick Dwyer Craig Dwyer 5.79 0 N/A   Albrecht / Lady Astor
6 3 PEYTON PLACE Kris Lees Andrew Gibbons 7.03 0 N/A   Carlton House / Doubtful Choice
7 6 VINDALOO Kris Lees Mr Mathew Scorse 8.04 0 N/A   Fastnet Rock / Paprika
8 5 STRATACHEVA Alan Scorse Chris O'Brien 10.5 0 N/A   Stratum / Antonicheva
Race 13 - 10:54AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:50.74 Last 600m: 0:35.23 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ISLAND GEM Paul Perry Josh Adams 0 N/A   Hinchinbrook / Maddison Jade
2 2 EQUISETA Kim Waugh Jean Van Overmeire 3.49 0 N/A   Equiano / Devonshire
3 4 JAY’N’JAY Gregory McFarlane Ms Sally-Ann Gemenis 3.61 0 N/A   Arlington / Hoonose
4 5 NEPTUNE Brett Partelle Andrew Gibbons 16.17 0 N/A   Excites / Inmotion
5 1 CARLINGTON Alan Scorse Mr Mathew Scorse 18.1 0 N/A   Arlington / Burford
6 7 SUTURES Ken Tynan Ms Jenny Duggan 20.78 0 N/A   Shrapnel / Ujiji
6 OFFDEN Adam Duggan 0 N/A Denman / I'm a Showoff
Race 14 - 11:06AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:50.91 Last 600m: 0:34.65 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 KEEVA Paul Perry Josh Adams 0 N/A   Fastnet Rock / Graceful Anna
2 1 DESTINY’S CHOICE Brett Partelle Jean Van Overmeire 0.43 0 N/A   Sepoy / Gai's Choice
3 3 FRONT VIEW Adam Duggan Ms Jenny Duggan 4.04 0 N/A   Duke of Marmalade / Lovers Knot
4 5 MISS DEVINCI Gregory McFarlane Jake Hull 4.26 0 N/A   Decertare / Viscondesa
5 7 WILD KINGDOM Kris Lees Andrew Gibbons 4.41 0 N/A   Iffraaj / Cape Princess
6 2 ESKHARA Alan Scorse Mr Mathew Scorse 11.33 0 N/A   Magic Albert / I'm Still Here
6 TYNIPLEASURES Ken Tynan 0 N/A Shrapnel / Evening Pleasures
Race 15 - 11:18AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (845 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:51.55 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 GREAT WINGS Allan Denham Serg Lisnyy 0 N/A   Snippetson / Butterfly Theory
2 7 TWO COOL Gregory McFarlane Ms Sally-Ann Gemenis 1.03 0 N/A   Exceed And Excel / Sunkita
3 4 HARRIETTA Kylie Gavenlock Andrew Gibbons 6.13 0 N/A   Savabeel / Causeway Queen
4 6 MANHATTAN GAMBLER Carmen Murnane Chris O'Brien 6.47 0 N/A   Manhattan Rain / Roulettes
5 2 BLUEBERRIES Grant Allard Jake Hull 7.38 0 N/A   Illustrious Blue / Dynamic Duchess
6 5 HIGH FLIGHT Paul Perry Josh Adams 8.02 0 N/A   Smart Missile / Chateau D'yquem
7 1 ALWAAJID Jason Waters Mr Stephane Joseph 14.95 0 N/A   Mutawaajid / Alzahra
8 8 TYNIPLEASURES Ken Tynan Jean Van Overmeire 18.88 0 N/A   Shrapnel / Evening Pleasures