Scone: Scone Race Club Wednesday 11, April 2018

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
 
Race Index
1 2 3 4 5 6
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 12-Apr-18 1:03AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 29


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 1 - 9:30AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.92 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CASH FACTOR Simon Casey Shane S Arnold 5 N/A   The Factor / Cashkalani
2 1 BEDLAM Rodney Northam Mr Mathew Scorse 0.66 4 N/A   Stratum / Mischief N Mayhem
3 4 EULO MISS Dean McHardie Vad Bolozhinskyi 2.02 2 N/A   Zariz / Desired Gurl
4 6 TROPHIES GALORE Andrew Robinson Steven Galvin 3.56 6 N/A   Reward for Effort / Paradise Mill
5 5 KINKS Mark Schmetzer Travis Wolfgram 4.08 1 N/A   Epaulette / Lola Cherry Cola
6 2 CASA DE REIGN Stephen Gleeson Ms Leanne G Henry 9.78 3 N/A   Casino Prince / Debz Reign
Race 2 - 9:42AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.24 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 WONDERLIC Luke Morgan Josh Oliver 4 N/A   Denman / Special Test
2 3 HAVE A GO JOE Jeremy Sylvester Ms Lexi McPherson 0.73 3 N/A   Hinchinbrook / Roman Sandals
3 4 SON OF A DUN Rodney Northam Mr Mathew Scorse 1.27 1 N/A   Dundeel / Geniemac
4 2 GINA’S PRIDE Mark Schmetzer Travis Wolfgram 2.03 5 N/A   Choisir / Jewel Vault
5 1 CHICK IN CHARGE Stephen Gleeson Ms Leanne G Henry 4.18 2 N/A   Pluck / Warm Charge
Race 3 - 9:54AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:52.62 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PRINCESS LOTTIE Luke A Thomas Ms Courtney Van Der Werf 4 N/A   Shrapnel / Lift All Boats
2 3 IT’S A SHAMOZZLE Mary Moses Vad Bolozhinskyi 0.68 1 N/A   Shamardal / Incheck
3 1 BUNNY BAD GIRL Melissa Dennett Ms Sophie Wilcock 2.99 5 N/A   Bradbury's Luck / Vanidosa
4 5 THE WACO KID Paul St Vincent Mr Mathew Scorse 6.09 3 N/A   Bite the Bullet / Fillatte
5 2 GRONKY Jeremy Sylvester Ms Lexi McPherson 7.75 2 N/A   Sebring / Mate
Race 4 - 10:06AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.31 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Two Pack)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 FORT JACKSON Stephen Jones Reece Jones 1 N/A   Redoute's Choice / Savannah River
2 5 WATCHTOWER Stephen Jones Shane S Arnold 0.95 2 N/A   More Than Ready / Danoiserie
3 1 DREAMWORTHY Rodney Northam Ms Leanne G Henry 2.85 3 N/A   Dreamscape / Markworthy
4 3 HARRY AND THE DUKE Robert Davies Ms Lexi McPherson 3.07 4 N/A   Stratum / With My
SB 4 TWO PACK Brian Jenkinson Vad Bolozhinskyi 0 N/A   Dubleo / Regal Sonata
Race 5 - 10:18AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.34 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 FINNE REALTA Melissa Dennett Ms Sophie Wilcock 1 N/A   Star Witness / Exacta Factor
2 3 MELIBOEA Jenelle Butler Billy Cray 8.7 5 N/A   Sebring / Cataclopse
3 4 STELLA MISS Stephen Gleeson Ms Leanne G Henry 9.32 3 N/A   Astronomer Royal / Star of Wonder
4 5 WARATAH BAY Adam Goldie Vad Bolozhinskyi 12.1 4 N/A   Northern Meteor / Enfield Waratah
5 1 COLLABORATE (NZ) Paul Messara Mr Mathew Scorse 18.39 2 N/A   High Chaparral / O'reilly Rose
Race 6 - 10:30AM OPEN TRIAL (900 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.85 Last 600m: NTT Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 FOREVERLY Rodney Northam Reece Jones 3 N/A   Beautiful Crown / Sutton Princess
2 4 SWEET LOVE Paul Messara Travis Wolfgram 0.18 1 N/A   Dundeel / Sharnee Rose
3 5 YAMBAAH GOLD Tim McIntosh Mr Michael Squires 0.96 2 N/A   May'haab / Paxton Street
4 2 FIRE GULLY Paul Messara Mr Mathew Scorse 1.55 4 N/A   Pierro / Aerate's Pick
SB 1 ENDIVE Rodney Northam Ms Leanne G Henry 0 N/A   Salade / Pattie Cake