Royal Randwick: Australian Turf Club Tuesday 17, October 2017

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
SnapshotSnapshot  
  • XMLXML   Please note: As of the 08/05/2017 the content provided in this document will change.
    For a detailed update regarding these changes please click here.
    Sample documents: XML Old | XML New     CSV Old | CSV New
  • CSVCSV   Please note: As of the 08/05/2017 the content provided in this document will change.
    For a detailed update regarding these changes please click here.
    Sample documents: XML Old | XML New     CSV Old | CSV New
Print Friendly VersionPrint Friendly

 
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 18-Oct-17 1:03AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 117


Video Replays
Race 1
Full Replay
Race 2
Full Replay
Race 3
Full Replay
Race 4
Full Replay
Race 5
Full Replay
Race 6
Full Replay
Race 7
Full Replay
Race 8
Full Replay
Race 9
Full Replay
Race 10
Full Replay
Race 11
Full Replay
Race 12
Full Replay
Race 13
Full Replay
Race 14
Full Replay
Race 15
Full Replay
Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1200 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:13.30 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 CABEZA DE VACA Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 0 N/A   Northern Meteor / Dirty
2 4 LORD MACAU Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 0.5 0 N/A   Casino Prince / Sweet Cheeks
3 8 SKY BOY Anthony & Edward Cummings Brenton Avdulla 0.7 0 N/A   Pendragon / Zazabelle
4 9 TAHSIN (NZ) John P Thompson Blaike McDougall 0.9 0 N/A   Denman / Honorjeu
5 10 THE GRANDSON (NZ) John P Thompson Blake Spriggs 1.4 0 N/A   Savabeel / Millililli
6 5 MARYORE Joseph Ible Tim Clark 1.8 0 N/A   Onemorenomore / Mary D'or
7 7 SCREAMARR Anthony & Edward Cummings Blake Shinn 1.9 0 N/A   Street Cry / Lamarr
8 2 HOOF HUSTLER (NZ) Chris Waller Corey Brown 3.3 0 N/A   Shamoline Warrior / Elusive Quarry
9 6 RENEGED John P Thompson Tye Angland 7.2 0 N/A   Mossman / Hussyanna
10 3 KOREAN Patrick Webster Josh Adams 8 0 N/A   Fastnet Rock / Rose of Sharon
Race 2 - 8:25AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.50 Last 600m: 0:34.40 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 9 SUPPLY AND DEMAND Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 0 N/A   Sebring / Demanding
2 6 LADY SANSA Craig Carmody Blaike McDougall 4 0 N/A   Al Maher / Latest Flame
3 5 GRUNDERZEIT James Cummings Glyn Schofield 11.3 0 N/A   Street Cry / Viennese
4 8 PELORUS JACK Les Bridge Tim Clark 11.8 0 N/A   Rothesay / Singin 'n' Dancin
5 3 DUIBIO Edward O'Rourke Kerrin McEvoy 12.2 0 N/A   Not a Single Doubt / Dazzling
6 7 PARAGON John Sargent Ms Wendy Peel 12.4 0 N/A   Reaan / Zejester
7 2 DELUXE Anthony & Edward Cummings Jason Collett 13 0 N/A   High Chaparral / Sunday Rose
8 4 FIREBIRD FLYER (NZ) Chris Waller Tye Angland 13.3 0 N/A   Stravinsky / Margaux Belle
9 10 THE GAVEL Ron Quinton Andrew Adkins 14.4 0 N/A   Al Maher / Chauncy Lane
1 BLACK ON GOLD Chris Waller 0 N/A Sebring / Fools Gold
Race 3 - 8:35AM OPEN TRIAL (1050 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.30 Last 600m: 0:34.60 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 BRAVISSIMO Les Bridge Tim Clark 0 N/A   Congrats / Siren
2 7 MOHER James Cummings Jason Collett 1.5 0 N/A   Lonhro / An Chlais
3 3 CLASSIFY Bjorn Baker Blake Shinn 3 0 N/A   Fastnet Rock / Secret Silence
4 10 SAN PABLO Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 3.1 0 N/A   More Than Ready / Chinchilla Rose
5 5 GOLDEN ORGANIC (NZ) Mark Newnham Kerrin McEvoy 3.7 0 N/A   Dalghar / Extra Celestial
6 4 COONAWARRA Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 4.2 0 N/A   Snitzel / Roses 'N' Wine
7 8 MOQUEEN Chris Waller Tye Angland 4.3 0 N/A   Uncle Mo / Money Begets Money
8 1 ALLCASH (IRE) Chris Waller Glyn Schofield 38.3 0 N/A   Danehill Dancer / Mowaadah
6 LATIN SALSA Anthony & Edward Cummings Corey Brown 0 N/A More Than Ready / Dancesteps
9 PEACOCK James Cummings Joshua Parr 0 N/A Lonhro / Iridescente
Race 4 - 8:45AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.80 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 ASTROFLASH Les Bridge Tim Clark 0 N/A   Congrats / Hot Flash
2 2 AISANCE James Cummings Tye Angland 0.1 0 N/A   Lonhro / Easy Out
3 4 CLASSIC JADE Richard Butler Adam Hyeronimus 0.9 0 N/A   Manhattan Rain / Charming Estelle
4 5 HIGHER GROUND Chris Waller Kerrin McEvoy 1.5 0 N/A   So You Think / Dark Vision
5 1 AFRICAN ACADEMY Anthony & Edward Cummings Blake Shinn 2.5 0 N/A   Turffontein / Media Academy
6 6 JUST A JOKE Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 2.7 0 N/A   High Chaparral / Fiction
7 7 TALLADEGA KNIGHT Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 4.5 0 N/A   Sebring / Tigress Lily
Race 5 - 8:55AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.50 Last 600m: 0:35.20 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 LUCKY HADA Edward O'Rourke Kerrin McEvoy 0 N/A   Testa Rossa / Lucky Morna
2 8 TOROSO Peter & Paul Snowden Blake Shinn 3.3 0 N/A   Pierro / Walk Alone
3 5 NEW HORIZONS (JPN) John O'Shea Brenton Avdulla 3.5 0 N/A   Frankel / Miss Keller
4 2 CHAIN OF FOOLS Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 3.6 0 N/A   More Than Ready / Burgeis
5 7 TERWILLIKER Anthony & Edward Cummings Tim Clark 4 0 N/A   Pierro / Hurtle Myrtle
6 1 BANTRY Chris Waller Glyn Schofield 5.2 0 N/A   Fastnet Rock / Akris
7 6 SUPREME RHYTHM Ron Quinton Andrew Adkins 7 0 N/A   Your Song / My Cherie
4 NETHERLANDS Anthony & Edward Cummings Tye Angland 0 N/A Sebring / Diva's Magic
Race 6 - 9:05AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (1050 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.10 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BIRDSONG James Cummings Brenton Avdulla 0 N/A   Sepoy / Hold to Ransom
2 7 SEVENEEZ Edward O'Rourke Blake Shinn 0.1 0 N/A   Exceed And Excel / How Discreet
3 2 CAJETAN Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.6 0 N/A   Pierro / Lucky Angel
4 8 SPENCER Anthony & Edward Cummings Jason Collett 1.8 0 N/A   Pierro / Alice's Smart
5 3 JAUNTY (NZ) Chris Waller Kerrin McEvoy 1.9 0 N/A   O'Reilly / Joy
6 5 ODDFELLOW (NZ) Chris Waller Tye Angland 2.9 0 N/A   Reliable Man / Wannabe Queen
7 4 LOVE WAVES (NZ) Anthony & Edward Cummings Corey Brown 3.4 0 N/A   Azamour / Leti
8 6 ROAD TO BORDEAUX Patrick Webster Josh Adams 7.2 0 N/A   Street Cry / Chateau Margaux
Race 7 - 9:15AM 2YO C&G OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.50 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 7 OLD HARBOUR Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0 N/A   Your Song / De Sweet Soca Song
2 4 FAKE James Cummings Corey Brown 1.8 0 N/A   Sepoy / Plagiarize
3 6 HEMSTED James Cummings Kerrin McEvoy 3.3 0 N/A   Exceed And Excel / Benenden
4 2 COACH James Cummings Brenton Avdulla 3.4 0 N/A   Denman / Patina
5 3 COSIMO Peter & Paul Snowden Glyn Schofield 3.6 0 N/A   Written Tycoon / Tuscan Haze
6 10 TREVELYAN Mark Newnham Blake Spriggs 3.7 0 N/A   Pierro / Dandesha
7 5 FRUSTRATED Edward O'Rourke Blake Shinn 4.7 0 N/A   All Too Hard / Brave Soul
1 ADANA Chris Waller 0 N/A Snitzel / Sabanci
9 STIVER James Cummings Tye Angland 0 N/A Bernardini / Coins
8 SILENT AGENDA Edward O'Rourke 0 N/A Redoute's Choice / Beauty Belle
Race 8 - 9:25AM 2YO C&G OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:43.00 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 KING Peter & Paul Snowden Tim Clark 0 N/A   Written Tycoon / Brilliant Bisc
2 9 SPARKS James Cummings Glyn Schofield 3.3 0 N/A   Exceed And Excel / Dazzler
3 7 MENDED Edward O'Rourke Adam Hyeronimus 3.4 0 N/A   Not a Single Doubt / True Giver
4 2 HAIKILI James Cummings Brenton Avdulla 3.6 0 N/A   Sepoy / Maka Ena
5 1 ENDYMION James Cummings Jason Collett 4.7 0 N/A   Exceed And Excel / Brilliance
6 3 HOME WIN John Sargent Blake Shinn 4.8 0 N/A   Snitzel / Flidais
7 10 WORLD FORCE Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 6.3 0 N/A   More Than Ready / Claws
8 8 PYRO Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 9.5 0 N/A   Sizzling / Nova
6 LEATHERHEAD James Cummings Corey Brown 0 N/A Helmet / Heat of the Fire
4 JAHEZ James Cummings Tye Angland 0 N/A Sepoy / Lobola
Race 9 - 9:35AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.80 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SAKURA James Cummings Kerrin McEvoy 0 N/A   Sepoy / Cherry Lodge
2 5 MISS BLUMENTHAL Anthony & Edward Cummings Jason Collett 0.2 0 N/A   Into Mischief / Gripsholm Castle
3 4 GRANNY RED SHOES Peter Robl Blake Shinn 0.5 0 N/A   Not a Single Doubt / Shoboard
4 2 DELPHOX Edward O'Rourke Corey Brown 4.7 0 N/A   Foxwedge / Storm Signal
5 7 SELAW David Pfieffer Tye Angland 4.9 0 N/A   Sizzling / Fates
6 3 EVELEIGH Edward O'Rourke Adam Hyeronimus 5.7 0 N/A   Delago Deluxe / Increase
7 8 SILKS ’N’ STARS David Pfieffer Nick Heywood 8.8 0 N/A   Epaulette / Star of the Ball
1 AZEEZATY Peter & Paul Snowden Tim Clark 0 N/A Snitzel / Dazzledar
Race 10 - 9:45AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Two-Years-Old, Fillies,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 ELESSEDIL James Cummings Tye Angland 0 N/A   Exceed And Excel / Shannara
2 8 SANGITA Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 0.2 0 N/A   Sebring / National Anthem
3 4 DON’T DOUBT ARTHUR David Pfieffer Corey Brown 1.5 0 N/A   Not a Single Doubt / Arthur's Lass
4 3 DESTORNER James Cummings Brenton Avdulla 2 0 N/A   Exceed And Excel / Detours
5 6 ONTHETAKE Clare Cunningham Jason Collett 2.2 0 N/A   Krupt / Shezout
6 2 DELCHUZY Edward O'Rourke Adam Hyeronimus 3.5 0 N/A   Delago Deluxe / Tuchuzy
7 1 ARC Edward O'Rourke Blake Shinn 3.6 0 N/A   More Than Ready / Elfina
8 7 ROMANTIC WHISPER Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 9.1 0 N/A   Medaglia D'oro / Love To Tell
Race 11 - 9:55AM OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.00 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Official Comments: Late Scratching (Man From Uncle).

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 MUSIC ADDITION Peter Robl Ms Wendy Peel 0 N/A   Your Song / Quality Coup
2 1 ANATOLA Mark Newnham Kerrin McEvoy 2 0 N/A   More Than Ready / Wager
3 9 SEDANZER Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 2.1 0 N/A   Sebring / Voltdanze
4 2 DREAMFORCE John P Thompson Brenton Avdulla 3.5 0 N/A   Fastnet Rock / Eskimo Queen
5 5 MORTON’S FORK James Cummings Glyn Schofield 3.8 0 N/A   Ad Valorem / Dilemmas
6 8 SATIRICAL DAME Jim & Greg Lee Blaike McDougall 4.1 0 N/A   Henny Hughes / Satirical Impact
7 3 LOPE DE LOPE Ron Quinton Andrew Adkins 6.4 0 N/A   Lope de Vega / Litter
SB 4 MAN FROM UNCLE Anthony & Edward Cummings Jason Collett 0 N/A   Uncle Mo / Derelique
7 RULE THE RIVER Anthony & Edward Cummings Blake Shinn 0 N/A Commands / River Serenade
Race 12 - 10:05AM OPEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 LONG TIME AGO Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 0 N/A   Redoute's Choice / Once Were Wild
2 3 GHISONI James Cummings Brenton Avdulla 0.1 0 N/A   Lonhro / Portillo
3 1 ALLEGHENY Ron Quinton Andrew Adkins 0.5 0 N/A   I Am Invincible / Majestic Moon
4 6 MA TANTE Anthony & Edward Cummings Tye Angland 0.7 0 N/A   Uncle Mo / Snapdragon
5 2 FLOW James Cummings Glyn Schofield 0.8 0 N/A   Street Cry / Glissade
6 7 SOVEREIGN EMINENCE Patrick Webster Josh Adams 0.9 0 N/A   Testa Rossa / Sovereign Duchess
7 9 WESTON Peter Robl Blake Shinn 2.3 0 N/A   Myboycharlie / Zakusa
8 4 JAPHITE Clare Cunningham Jason Collett 2.4 0 N/A   Choisir / Folk Music
9 8 VALIANT MATE (NZ) Jim & Greg Lee Blaike McDougall 3.1 0 N/A   Darci Brahma / Cats Whiskers
Race 13 - 10:15AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.00 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 8 TE AMO Peter Robl Tye Angland 0 N/A   Not a Single Doubt / Je T'aime
2 1 INVINCIBLE GLAMOUR Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 3 0 N/A   I Am Invincible / Bindiya
3 7 RUGOSA ROSE Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 3.3 0 N/A   Foxwedge / Rose of Montana
4 6 PLUCKY DAME Anthony & Edward Cummings Kerrin McEvoy 3.8 0 N/A   Pluck / Danasierra
5 2 JOPHIEL (NZ) Anthony & Edward Cummings Corey Brown 9.7 0 N/A   Dalghar / Priscilla
6 4 LA BALENE John P Thompson Joshua Parr 9.8 0 N/A   Choisir / Weaveworld
7 3 KUIPER BELT (JPN) John P Thompson Blake Spriggs 9.9 0 N/A   Dansili / Lindelaan
5 ORCHESTRAL LASS Anthony & Edward Cummings Glyn Schofield 0 N/A Sepoy / Otravez
Race 14 - 10:25AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.10 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 DINNIGAN Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 0 N/A   Snitzel / Fashion Rocks
2 5 INTUITION James Cummings Tye Angland 1.3 0 N/A   Street Cry / Radar
3 8 SASUBA Chris Waller Jason Collett 1.5 0 N/A   Stratum / Bubble Below
4 6 MAWZOONA Peter & Paul Snowden Nick Heywood 2.2 0 N/A   Fastnet Rock / McHappy
5 1 BARNABAS Ron Quinton Andrew Adkins 2.5 0 N/A   Zariz / Our Rubicon
6 2 CHOUXTORIAL (NZ) John P Thompson Joshua Parr 3.1 0 N/A   Jimmy Choux / Classic Blonde
7 4 DOMINICA ROSE Anthony & Edward Cummings Glyn Schofield 4.4 0 N/A   Roman Emperor / Patroness
7 ROTTERDAM Anthony & Edward Cummings Corey Brown 0 N/A Pierro / Sarasota
Race 15 - 10:35AM 3YO+ MAIDEN TRIAL (745 METRES)
Video Replay:
Full
Full Replay
Last 400m
Last 400m

Maiden, Three-Years-Old and Upwards,

Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:44.60 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 CUBA John P Thompson Blake Shinn 0 N/A   All Too Hard / Tabasco Kitten
2 1 ART OF MORE Anthony & Edward Cummings Corey Brown 2.3 0 N/A   Teofilo / Mycup Runneth Over
3 6 GREENSPAN (NZ) John P Thompson Tye Angland 4.8 0 N/A   Reliable Man / Cross Rate
4 2 BRUNCH Ron Quinton Andrew Adkins 4.9 0 N/A   Snitzel / Gourmet Garage
5 7 SHOWY ZOE Gai Waterhouse & Adrian Bott Kerrin McEvoy 5.3 0 N/A   Fastnet Rock / Urban Groove
6 5 FRAUDULENT Anthony & Edward Cummings Tim Clark 5.7 0 N/A   Trusting / Roedean
7 4 EL COYOTE (GB) Mark Newnham Blake Spriggs 6.3 0 N/A   Oasis Dream / Insoumise
8 8 SINGA GLORY (NZ) Anthony & Edward Cummings Jason Collett 10.5 0 N/A   Dalghar / Appleton's Lass